Nástup chladnejších mesiacov nám okrem nostalgie za odchádzajúcim letom prináša aj možnosť vytvoriť z ľahko dostupných materiálov nádherné dekorácie, ktoré prinesú krásy jesene aj do nášho obydlia. Nechajte sa inšpirovať.
{{adsense}}
Kytica z javorových listov
Podobá sa veľmi na kytičku ruží a vyrobiť si ju môžeme z čerstvo napadaného javorového lístia.
Nazbierame si množstvo javorových listov malej a strednej veľkosti (nie veľké). Ideálne sú listy sfarbené do červena či žlta, no potrebovať budeme aj zelené. Ďalej využijeme drevené špajdle a priesvitnú lepiacu pásku. Na jeden kvet spotrebujeme 9 – 10 červených a žltých listov a 1 – 2 zelených.
Vezmeme najmenší lístok a prehneme ho napoly.
Pravú a ľavú stranu zahneme smerom dovnútra. A potom sa pokúsime opatrne ohnúť pravú a ľavú spodnú časť opäť dovnútra.
{{adsense}}
Zoberieme väčší list a opäť ho prehneme napoly. Omotáme ho o „strúčik“, ktorý sme vyrobili z malého lístka. Tento obal bude mať tvar trojuholníka. Spodné rohy ohneme dovnútra.
Takýmto spôsobom „nabaľujeme na základný „strúčik“ ďalšie listy. Postupne nám vznikne ruža.
Stonky listov prilepíme priesvitnou izolačnou páskou k sebe a ku špajdli.
{{adsense}}
Ružičku obalíme veľkým zeleným listom. Ak máme len malé, môžeme použiť dva. Opäť zafixujeme priesvitnou páskou.
Takýmto spôsobom postupne vyrobíme 12 – 16 ruží, ktoré potom naaranžujeme do prúteného košíka.
Chryzantémy z farebných listov
Čo potrebujeme? Širšie farebné jesenné listy , zelené úzke listy špicaté, lepidlo, špajdle, povrázok, nožnice, nožík, zelený krepový papier.
Nazbierame okolo 50 listov žltej a červenej farby a k tomu 20 – 30 zelených špicatých listov. Z farebných listov vytvoríme trubky tak, že ich navinieme jemne na špajdľu, na vyčnievajúci kraj listu nanesieme trochu lepidla, prilepíme k trubičke a zafixujeme povrázkom.
{{adsense}}
Po vyschnutí odvinieme povrázok a vytiahneme špajdľu.
Takýchto trubičiek si pripravíme 50.
Z nich potom vytvoríme kvet chryzantémy. Stonky listov pevne omotáme okolo špajdle povrázkom.
Nakoniec pridáme zo spodku zelené listy.
Špajdľu omotáme zeleným krepovým papierom do ktorého zakomponujeme ešte jeden zelený list.
Kytica je hotová.
Tekvicová váza
Máte doma dekoratívnu kyticu zo slamienok, alebo ste si ju vyrobili z papiera, umelej hmoty, textilu či podobných materiálov a nemáte ju kam umiestniť? Tekvicová váza je výrazným dekoratívnym stojanom pre takúto kyticu a jej výroba nie je zložitá. Napriek názvu nie je vyrobená z tekvice, ale z novín metódou nazvanou kašírovanie, ktorému sa tiež hovorí technika vrstvenia. Základný tvar objektu je totiž prekrytý lepidlom na tapety a niekoľkými vrstvami kúskov novinového papiera. Kašírovanie je jednoduché, vhodné tiež pre deti všetkých vekových skupín.
{{adsense}}
Aby sme mohli vytvoriť tekvicovú vázu, musíme natrhať jemnejší novinový papier na menšie kúsky (cca 5 x 5 cm). Z nafukovacieho balóna si vytvoríme model tak, že ho previažeme silnejším povrázkom do tvaru tekvice. Balón potom potrieme hrubou vrstvou lepidla na tapety a natrhané kúsky novinového papiera na neho lepíme tak, aby sa ľahko prekrývali. Po každej vrstve papierových kúskov nanesieme ďalšiu vrstvu lepidla; celkom tak na podklad nanesieme asi štyri až šesť vrstiev papiera. Papierový povrch nakoniec uhladíme a necháme uschnúť. Po dokonalom vysušení vypustíme z balóna vzduch, alebo ho jednoducho prepichneme. Na vzniknutý model vázy zatrieme zvonku tenkou vrstvou tmelu na drevo (je jemnejší, ako sadra a ľahší, ako obyčajný tmel). Po vyschnutí prebrúsime jemným brúsnym papierom povrch tekvice do hladka.
Nakoniec zoberieme akrylové farby a vázu vymaľujeme z vonkajšej strany. Použijeme hlavne žltú a oranžovo – hnedú farbu. Po vyschnutí farby môžeme tekvicu prestreknúť bezfarebným lakom. Potom už do nej postačí naaranžovať kyticu a náš zaujímavý dekoračný doplnok je na svete.
Strapec hrozna zo žaluďov
Na potulkách lesom nazbierajme dostatočné množstvo žaluďov, ktoré potom necháme vyschnúť. Pomocou šidla, alebo tenkého klinca či modelárskej vŕtačky vytvoríme skrz žalude dierky. Počíname si opatrne, aby nám po dĺžke nevznikli pukliny.
Cez vzniknuté dierky prevlečieme tenké ohybné drôtiky, ktoré na jednej strane jemne ohneme a na druhej necháme vytŕčať cca 5 cm.
{{adsense}}
Pripravíme si akrylové farby. Jednotlivé žalude nafarbíme na zeleno či tmavomodro. „Stonky“ oblepíme jemným pastelovo svetlozeleným krepovým papierom.
Keďže originálne listy z hrozna by nám dlho nevydržali, kúpime si ich imitácie v obchode. Môžeme si ich pripraviť aj tak, že si vytlačíme na farebnej tlačiarni niekoľko fotografií týchto listov, stiahnutých z internetu. Nalepíme ich rubovou stranou na svetlozelený farebný papier a vystrihneme. Transformácia žaluďov do tvaru strapca hrozna môže začať.
Žalude pomocou vytŕčajúcich drôtikov spojíme do tvaru strapca hrozna a na vrch pripevníme list. Hotovo.
Ako bonus si môžeme podobným spôsobom vyzdobiť olivovú vetvičku, ktorá môže byť originálna zo stromu, pretože nám vydrží dlhšie vo vázičke s vodou a prevonia byt krásnou vôňou. Ak ju vyrábame z papiera, použijeme na listy lesklý papier primeranej farby.
Foto: stranamasterov.ru
Zanechať odpoveď