Túžba vyrobiť si vlastné vianočné dekorácie je často silnejšia, ako bezhlavé nakupovanie gýčových ozdôb, ktorými nás každoročne zahŕňajú obchodníci na celom Slovensku. Dnes vám prinášame pár jednoduchých návodov DIY (čiže urob si sám), pomocou ktorých vdýchnete svojmu domovu ozajstnú vianočnú atmosféru. Výhodou je, že do príprav a práce sa môže zapojiť celá rodina vrátane malých detí.
Vianočné gule z korálikov
Netradičnými ozdobami na vianočnom stromčeku sa budete môcť pochváliť, ak si vyrobíte trblietavé farebné gule, ktoré sa zblízka podobajú na „ježka“.
Na ich vyhotovenie potrebujeme polystyrénové gule rôznych veľkostí, flitre a koráliky rôznych farieb, špendlíky a niť na zavesenie. Základnou nutnosťou je, aby otvory v korálikoch boli dostatočne veľké na to, aby sa nimi dal prepchať špendlík. Vytvoríme si z korálikov akési „špízy“, na konci ktorých budú flitre.
Špendlíky zapichujeme do polystyrénovej gule a budú to práve flitre, ktoré nám vymedzia vzdialenosti medzi jednotlivými špendlíkmi. Tie by mali byť približne rovnaké po celom plášti gule a flitre by sa mali prekrývať tak, aby nebolo vidno podkladový polystyrén. Na záver pripevníme zelenú, alebo pozlátenú niť na zavesenie.
Tancujúce snehové vločky
Deti vždy rady vystrihovali. Pripraviť tancujúce vločky nie je nič zložité. Postačia nám hárky farebného papiera, nožnice, ceruzka. Niekto ich navlieka na girlandy, iný využije fyziku a to tak, že vločky zavesené na tenkej niti nad zdrojom tepla (radiátorom) sa vplyvom ohriateho vzduchu roztočia ako pri tanci. Voľba je na vás. My vám prinášame krátky návod. Z farebného papiera si vystrihnete niekoľko tiel baletiek a potom k nim sukničky, ktoré sú vlastne snehové vločky. Telo baletky prestrčíte cez stred vločky a dekorácia je hotová.
Ľadový lampáš
Predpokladom k úspechu tejto vychytávky sú Vianoce na ľade – teda aby nám počas sviatočnej noci (ale tiež dňa) mrzlo. Veľká plastová fľaša nám poslúži ako forma na ľad. Odstrihneme z nej asi 1/3 a do tejto časti nalejeme vodu. Aby sme mali kam po zamrznutí vody umiestniť sviečku, musíme do prostriedku formy postaviť malú umelohmotnú fľašu naplnenú pieskom. Takto necháme formu stáť počas mrazivého dňa, kým voda nezmení skupenstvo na ľad. Piesok z malej fľaše vysypeme a naplníme ju horúcou vodou. Tak sa nám bude dať po chvíli vytiahnuť z formy. Aby mal kam dym zo sviečky unikať, vytvoríme pomocou horúcej vodu na ľadovom lampáši malý otvor. No a potom už stačí vo vnútri zapáliť sviečku. Ešte krajšie vyznie tento lampáš, ak necháme vo forme stuhnúť vodu zafarbenú napr. potravinárskym farbivom. Formy si tiež môžeme vymyslieť sami. Ak dosiahne vonkajšia teplota viac, ako -5°C, tak váš ľadový lampáš vydrží naozaj veľmi dlho.
Cestovinové vianočné gule
S dekoráciami z cestovín ste sa už na stránkach hobbyportalu mohli stretnúť v tomto článku . Dnes si vyrobíme z tohto kuchynského „materiálu“ vianočné gule. Ideálna pre našu prácu je taviaca pištoľ, ktorou sa cestoviny priliepajú na staré vianočné gule či gule z polystyrénu. No v prípade núdze nám pomôže rýchloschnúce silné lepidlo. Opäť môžeme povoliť uzdu svojej fantázií. Zručnejší môžu z cestovín stvoriť malý vianočný stromček. Takto vyrobené dekorácie nastriekame zlatou či striebornou farbou.
Sviatočné exteriérové svetlá
Nádherné exteriérové vianočné svetlá rozžiaria okolie vášho domu a dodajú mu romantickú atmosféru v čase vianočnom i novoročnom. Ich výroba nie je vôbec zložitá a vy si ju môžete prispôsobiť nielen vlastnej zručnosti, ale tiež tomu, ako okolie vášho príbytku vyzerá a čo z neho chcete osvetliť. Tu je jeden zo skvelých nápadov:
Sklenený pohár dôkladne umyjeme, odmastíme a necháme vysušiť. Pomocou malej špongie na riad aplikujeme na hrdlo pohára a jeho dno bielu akrylovú farbu tak, aby vizuálne pôsobila ako námraza. Namiesto farby je možné prilepiť na sklo kryštáliky cukru či soli. Na steny pohára namaľujeme bielou akrylovou farbou pomocou tenkého štetca niekoľko (4 – 5) snehových vločiek. Takto dekorovaný sklenený pohár necháme dôkladne vysušiť. Potom na jeho dno nasypeme dostatočne hrubú vrstvu kuchynskej soli. Na soľ uložíme drobné kúsky ihličnatých konárikov a do zadnej časti šišku, ktorú môžeme natrieť zlatou, bronzovou či striebornou akrylovou farbou. Sviečky si vyrobíme z orechových škrupiniek, vosku a knôtov. Škrupinky natrieme z vonkajšej strany zlatou farbou. Kúzelné vianočné osvetlenie je hotové. Po zapálení sviečok vydáva romantické svetlo a perfektne sa vyníma napríklad na schodoch, ktoré vedú k dverám vášho domu.
Foto: stranamasterov.ru
Zanechať odpoveď