Zima si nevyžaduje len upratovanie v našich domovoch, ale často i vo firmách, spoločných priestoroch bytoviek a rôznych iných verejných miestach. O domov sa staráme vždy dôkladne, ale čo s priestranstvom, ktorým denne prejdú desiatky ľudí? Prinášame vám užitočné tipy na zimné upratovanie takýchto priestorov, čítajte s nami!
1.Špina nie je pozvaným hosťom
Nedovoľte špine preniknúť dnu – to je základné pravidlo udržiavania čistoty na priestoroch, kde sa zdržuje množstvo ľudí. Jedným zo spôsobov je nechať čistiace prostriedky dnu, vyhrnúť si rukávy a vybehnúť poriadne „pozametať pred vlastným prahom“. Pravidelné udržiavanie čistoty v blízkom okolí vchodu eliminuje špinu i dnu.
Vhodné je tiež investovať do kvalitných rohoží a dôkladne si premyslieť ich veľkosť a umiestnenie. Rohože okrem iného znižujú nebezpečenstvo pádov spôsobených klzkou podlahou a mnohé firmy si bez nich svoje priestory už ani nevedia predstaviť.
2.So soľou opatrne
Nikto nemá rád zasnežené parkoviská, na ktorých sa môže prihodiť kadejaká nepríjemnosť a určite sa zhodneme na tom, že sneh treba zo spoločného parkoviska odpratávať. Je ale dôležité nebojovať proti bielemu nepriateľovi lacnou soľou alebo nekvalitnými prípravkami. Tie môžu ničiť nie len povrch parkoviska a autá, ale, ak sa dostanú i do budovy, narobia šarapatu i na podlahách alebo kancelárskom nábytku.
3.Vetrajte aj keď je zima
Hoci možno nemáte ten pocit, vonku sa od leta viditeľne ochladilo a zamestnanci majú preto tendenciu vetrať omnoho menej. Stojatý vzduch je ale najlepším kamarátom so špinou a to ani nehovoríme o plesniach, či iných mikropríšerách, s ktorými si naozaj poradia len kvalitné čistiace prostriedky
Porozprávajte sa preto so svojimi zamestnancami a vysvetlite im, že vetrať by sa malo pravidelne a to aj keď je vonku zima. Okná môžete otvoriť ráno pred tým, než všetci prídu do práce a/alebo poobede po tom, čo odídu. Cirkulácia vzduchu pomôže nielen činnosti mozgu, ale ochráni tiež pred nepríjemnými chorobami.
4.Vysávajte dôkladne a častejšie ako v lete
Ak už máte kvalitné rohože, nezabudnite sa o nich dôkladne starať. Skontrolujte upratovacie služby, či dodržiavajú vaše pokyny a dôkladne čistia všetky rohože a koberce. Na takéto čistenie často obyčajný vysávač nestačí a na pomoc treba prizvať čistiť kobercov a čalúnenia – nuž a do toho sa nie každému chce. Výsledok v podobe čistého interiéru ale stojí za to. Frekvenciu vysávania treba v zimných mesiacoch zvýšiť, všetka špina sa totiž (v ideálnom prípade) zachytáva v rohožiach pri vchode. Podobne to je i s utieraním prachu.
5.Nedajte šancu chorobám
Nie je nič horšie, ako keď kvôli jedinému človeku na druhý deň smrká celá kancelária. Najviac baktérií sa v bežných kanceláriách hromadí na klávesniciach a myškách, či v poslednom čase na obrazovkách rôznych dotykových zariadení.
Overte si, či sa na toaletách nachádzajú plné dávkovače na mydlá a dostatok papierových uterákov či funkčný sušič rúk. Pokúste sa zamestnancom vysvetliť, že ak nechcú mať miesto vianočného večierka v práci večierok šťastných baktérií, mali by si častejšie umývať ruky, spozornieť pri kýchaní a kašľaní, dbať na čistotu pri jedení a upratovať si miesto, na ktorom pravidelne pracujú. Takúto inštruktáž môžete vyriešiť aj pomocou priateľského e-mailu.
Zdroj obrázkov: Pixabay.com
Zanechať odpoveď