Archív

Turistika 2015 v znamení digitálneho trampingu a inovatívnych vychytávok

Solárny batoh, varič s termoelektrickým generátorom či digitálny nôž. To všetko sú novinky, ktoré prerážajú do sveta ľudí, utekajúcich práve od takýchto technológií do prírody. Zoznámime vás s inováciami vo svete turizmu a hlavne trampingu.

Je to vôbec ešte trampovanie?

Do prírody chodíme odpočívať, premýšľať a naberať nové sily. Skrátka robiť všetky tie veci, ktoré v meste zanedbávame, pretože našu pozornosť zamestnáva množstvo technológií. V prírode od nich máme pokoj. Veď viete – idete na hory, v polovici cesty stratíte internetové pripojenie, a než dôjdete do cieľa, zmizne aj signál na telefóne. A vy máte vytúžený pokoj od techniky. Je tomu však naozaj tak? Časy sa menia a už aj mimo civilizáciu sa dostáva digitálny svet – a je viac než isté, že čoskoro budeme vyrážať do prírody, lesa, na skaly a k vode nielen v nepremokavej bunde a pevných topánkach, ale aj s patričnou elektronickou výbavou. Ozajstní zálesáci sa tejto doby desia, no množstvo ľudí čím ďalej, tým viac preferuje digitálny komfort aj na miestach mimo civilizácie. Pre nich sme pripravili nasledujúci prehľad toho najnovšieho, čo sa inovatívnych noviniek v trampovaní týka. Samozrejme sme pri výbere dbali na užitočnosť moderných vychytávok.

V znamení energie

Základným problémom modernej techniky je kapacita batérií. Aj ten najlepší chytrý telefón vám vydrží nanajvýš pár dni, pretože ho „vyšťaví“ neustále vyhľadávanie signálu a podobne. A to je pri niekoľkodňovom treku problém. Takže je nad slnko jasnejšie, že vývoj sa bude uberať v prvom rade smerom k čo najjednoduchšiemu nabíjaniu batérií, ktoré sú k fungovaniu technológií nevyhnutné. Zabudnime na gigantické plány niektorých vývojárov, ktorí chcú na nabíjanie využiť napríklad silu blesku, aj keď to nie je až tak šialená myšlienka. Dnes je však všetko ešte len v plienkach. Zatiaľ iba v laboratórnych podmienkach sa podarilo bleskom na diaľku nabiť smartphone. Ide o malý úspech, ale dokážeme si predstaviť, že raz budú v prírode akumulátory schopné „kradnúť“ a sporiť elektrickú energiu z prírodných živlov a ďalej ju potom odovzdávať turistom ovešaným elektronikou. My sa však pozrieme na technológie, ktoré sú jednoduchšie a už sú v predaji, alebo sa s nimi v tomto roku ráta.

Batoh Solar Charger Backpack

batoh.jpg

Slnečná energia – to je to, čo hrá dnes prím pri vývoji nových turistických vychytávok, ktoré k svojmu fungovaniu potrebujú elektrinu. Najlepší spôsob, ako získavať na cestách energiu zo slnka, je za chodu. Presne tak, ako to robia družice a vesmírne koráby, obiehajúce okolo našej planéty. Batoh od Voltaic Systems má panel rovno zabudovaný, takže môžete za chôdze zachytávať solárnu energiu a pri dlhých večeroch ju hneď využiť. Takýto batoh nie je novinkou, využíva ho napríklad americká armáda v Afganistane. No len nedávno sa dostal na pulty obchodov a je v ponuke aj pre bežných smrteľníkov.

Nôž Victorinox Expedition Kit

nozik.jpg

Digitálny švajčiarsky nôž. Tento je naozaj frajerina. Má 41 funkcií a napočudovanie to nie sú nezmysly. Vreckový nôž obsahuje:
1. uzatváracia čepeľ veľká
2. uzatváracia čepeľ malá
3. vývrtka
4. otvárač na konzervy s
5. – malým skrutkovačom 3 mm (aj na krížové skrutky)
6. otvárač na fľaše so
7. – skrutkovačom 6 mm
8. – odstraňovačom izolácie drôtov
9. dierovač, výstružník
10. nerezový krúžok na kľúče
11. pinzeta
12. špáradlo
13. nožnice
14. viacúčelový hák s
15. – pilníkom na nechty
16. guľôčkové pero
17. špendlík
18. mini skrutkovač
19. digitálne hodiny 12h/24h s
20. – budíkom
21. – odpočítavaním
22. – stopkami
23. – výškomerom v metroch/stopách
24. – barometrom
25. – teplomerom v °C/°F
26. krížový skrutkovač
27. LED svetlo
28. pílka na drevo
29. pílka na železo s
30. – pilníkom na železo a nechty
31. – čističom na nechty
32. dláto
33. skrutkovač 2,5 mm
34. kožené puzdro
35. pravítko (cm)
36. pravítko (palce)
37. kompas
38. vodováha
39. lupa
40. teplomer (°C/°F)
41. brúsny kameň
A cena? Tá sa pohybuje okolo 190 €.

Varič BioLite Campstove

varic.jpg

Campstove nevie len ohriať vodu alebo večeru, ale ešte vám k tomu nabije mobil. Obsahuje termoelektrický generátor, ktorý z žiaru ohňa vytvára elektrinu. Stačí naplniť kotol drevom a môžete nabíjať! Okrem toho generátor dokáže rozfúkať oheň, aby ste mali čo najjednoduchšie zapaľovanie. Nie je potrebné kupovať a niesť so sebou špeciálne palivo, pretože tento varič používa staromódne vetvičky, šišky a ďalšie rozmanité voľné biomasy nájdené v blízkom okolí táborenia. Varič dokáže uvariť 1 liter vody za 4,5 minúty alebo nabíjať iPhone za 20 minút na 60 minút hovoru.

Fľaša CamelBak All Clear

flasa.jpg

Najmodernejšia metóda, akú si dnes cestovatelia dezinfikujú vodu, je pomocou ultrafialového žiarenia. Fľaša CamelBak má UV žiarivku zabudovanú priamo vo viečku. Stačí tak nabrať vodu, zavrieť, stlačiť tlačidlo a nemusíte sa báť, že vám miestne pramene obrátia žalúdok naruby. Tradičné metódy na čistenie vody sú často nepraktické: preváranie vody je časovo náročné a nepraktické (potreba zakladania ohňa a pod.), ošetrenie jódovými tabletkami môže trvať až jednu hodinu a nechá nepríjemnú pachuť v upravenej vode, mechanické čerpadlo s filtrom býva väčšinou objemné a práca s ním je namáhavá. CamelBak All Clear zmení prírodnú vodu na pitnú za 60 sekúnd, čo vám umožní piť ju prakticky priamo na mieste. Dobíjacie lítium-iónové batérie (súčasť balenia) vydržia 80 + cyklov na jedno nabitie, takže viete, že budete mať pitnú vodu deň čo deň, keď ste na cestách.

Termoska Vertigo

termoska.jpg

Taliansky dizajnér Nicolas Bernal predstavil termosku, ktorá vie sama ohriať nápoj alebo jedlo. Elektrický generátor privedie vodu do varu v priebehu pár minút. Termoska vás pochopiteľne sama upozorní, že vaša polievka je tak akurát. Zatiaľ ide len o koncept, no zdá sa, že už tento rok sa s termoskou budeme môcť stretnúť aj v obchodných sieťach. Vonkajší plášť je vyrobený z polybutyléntereftalátu (PBT), ide o veľmi odolný odolný materiál, ktorý vydrží teplotu až 150 ° C, a je samozhášavý.

Multifunkčná bunda JakPak

S digitálnym svetom síce nemá nič spoločné, no do turistického táto novinka právom patrí. Tramp rieši na cestách tri základné problémy. Ako byť v suchu, teple a v bezpečí. Bunda JakPak rieši všetky naraz. Cez deň ju môžete nosiť, večer stačí ju rozložiť a máte z nej spacák a stan naraz. Samozrejme sa hodia len do teplých krajov, pretože na horách by ste v tomto improvizovanom bývaní zrejme zamrzli, ale nápad je to naozaj zaujímavý. Takto sa jednoducho cestuje naľahko.

jakpak.jpg

Laserové SOS

Na záver niečo, čo vám môže v mnohých prípadoch zachrániť zdravie. V prípade nehody na opustenom mieste môžete buď hlasno volať, alebo rozložiť na lúke kamene s prosbou o pomoc, ale (a to vám potvrdia mnohí turisti) bude vám to takmer na sto percent k ničomu. Lepšie je mať pri sebe nejakú tú chytrú technológiu. Záchranné svetlo od firmy Greatland Laser v noci dosvieti až na vzdialenosť 32 km a je vodotesné. Nezvyčajné umelé svetlo navyše upúta každého, kto sa nachádza v prírode.

laser.jpg

Foto: greenenergy.reviewforcash.com, preisvergleich.eu, thegreenhead.com, camelbak.com, nicolasbernal.com, bonjourlife.com, 2findlocal.com