Prinášame vám jednoduchý návod na servítkovú techniku (decoupage), pomocou ktorej premeníte obyčajnú sviečku na sviečku dekoratívnu. Navyše ako bonus sa naučíme vyzdobiť sklenený tanierik pod sviečku pomocou reverznej dekupáže.
Slovo decoupage znie síce exoticky, v skutočnosti ide o francúzske sloveso, ktoré možno preložiť ako vystrihovanie, čo je podstata tejto metódy, vďaka ktorej aj ten, kto nevie namaľovať domček so strechou, zvládne ozdobiť najrôznejšie predmety tak, že vyzerajú ako vymaľované.
Základným materiálom pre túto techniku sú trojvrstvové papierové obrúsky (odtiaľ dostala táto technika slovenské pomenovanie – servítková metóda). Môžete samozrejme použiť aj iný materiál, ale obrúsky sú ideálne vďaka tomu, že sa dajú rozložiť na jednotlivé vrstvy, kedy posledná potlačená je tak slabá, že po nalepení skoro vôbec nie je poznať hrana obrázku, ktorý tak dokonale splynie s okolitým materiálom a na prvý dojem pôsobí ako maľba. Pri premene sviečky pomocou servítky nebudeme potrebovať špeciálne lepidlo na decoupage.
Začíname
V prvom rade si vyberieme vhodnú servítku, ktorou budeme sviečku dekorovať. Niekto má rád romantiku, iný napríklad barokový štýl a ďalší zas kvetiny. Fantázií sa medze nekladú a ak natrafíte v papiernictve na servítky, ktoré vás očaria, jednoducho si ich kúpte. Zídu sa.
Sviečka by mala mať dostatočne veľký obvod aj výšku, aby na nej vzor vynikol. A mala by byť biela. Pri tmavých podkladových odtieňoch vzor servítky zanikne.
Dvakrát meraj a raz strihaj – platí aj v tomto prípade. Musíme odmerať a odstrihnúť zo servítky čo najpresnejší kus na dekoráciu. Samozrejme, používame poslednú vrstvu servítky so vzorom. Opatrne, je naozaj veľmi tenká.
Keď máme servítku pripravenú, môžeme začať. Zapálime malú čajovú sviečku, nad ktorou budeme nahrievať kávovú (čajovú) lyžičku. Nahrievame vnútornú (naberaciu) časť lyžice. Na obrázku tiež vidíte kozmetický tampón. Ten poslúži v prípade, ak sa nám lyžica „zanesie“ od sviečkového dymu a mohla by tak zničiť našu prácu.
Keď je lyžica dostatočne zahriata, môžeme hneď jej vypuklou stranou starostlivo „prilepiť“ horný okraj servítky k sviečke. Počíname si opatrne, vosk sa teplom začne veľmi rýchlo roztápať. Na lyžicu netlačme, stačí úplne jemný pohyb po servítke. Lyžicu musíme po čase opäť nahriať a takto pokračujeme, kým servítka nedrží pevne na sviečke.
Zmeriame obvod sviečky a vystrihneme identický kruh, ktorým budeme dekorovať vrchnú časť okolo knôtu (tento krok môžeme v mnohých prípadoch vynechať). Do kruhu zastrihneme nožnicami „zárez“ veľkosti jeho polomeru, položíme na sviečku tak, aby bol jej knôt vonku a opäť jemno prejdeme plochu servítky zahriatou lyžicou.
Hotovú sviečku môžeme prizdobiť akrylovými farbami, ale pozor – len veľmi málo, nakoľko bude sviečka plne funkčná a je jasné, že nepotrebujeme spaľovanie prebytočných chemikálií. Týmto krokom máme „servítkovú“ sviečku hotovú.
Reverzná dekupáž tanierika pod sviečku
Ako sme sľúbili na začiatku – tu je bonus. Reverzná dekupáž je vlastne dekupáž zvnútra a vykonáva sa na priesvitných predmetoch zvyčajne sklenených.
V tomto prípade sme vyrezali zo servítky rovnakého motívu, aký sme použili na sviečku kruh, ktorý nalepíme (tentokrát už pomocou lepidla na dekupáž) na dno skleneného tanierika.
Keď je lepidlo suché, pokryjeme motív bielou akrylovou farbou (aby bol servítkový vzor jasný. A na okrajoch tanierika, ktoré zostanú priehľadné vykreslíme akrylom z tej istej strany zopár jemných kvietkov, alebo vhodný vzor.
Záverečná fáza spočíva v pokrytí celej zadnej časti tanierika zlatou farbou, ktorú nanesieme jemnou špongiou vo viacerých vrstvách.
Konečný výsledok môže slúžiť ako funkčná dekorácia, aj ako darček pre blízkych.
Môžete vyskúšať rôzne spôsoby dekupáže sviec – vybrať len malé vzory a umiestniť ich doprostred sviečky, alebo urobiť celú sériu sviečok. Ako vždy: Je to na vás a na vašej fantázií.
Foto: dcpg.ru, idea-ksu.ru
Zanechať odpoveď