Archív

Zázračnú sekeru vymyslel fínsky dôchodca

Po prvý krát od mladšej doby kamennej došlo k re-dizajnu sekery. Predstavujeme vám novinku so záhadným názvom Vipukirves Leveraxe.
Sekera je jedným z najstarších ľudských nástrojov. V archeologických vykopávkach boli nájdené sekery z kameňa, neskôr boli vyrábané z bronzu a nakoniec zo železa a ocele. To, čo sa niekedy považuje za najpôvodnejšie sekery, sú praveké pästné kliny z doby paleolitu. Prvé doložené porisko je síce z doby pred 8000 rokmi, no história tohto pracovného nástroja je omnoho omnoho staršia.
Pod pojmom sekera si každý z nás okamžite predstaví známy tvar . Vipukirves je však iná. Možno sa teraz pýtate, prečo píšem celý článok o sekere? Veď to nie je žiadna veda. No – nie je. Ale vylepšiť niečo, čo tu je v osvedčenom tvare zhruba 300 000 rokov, to už veda je.

vipukirves.jpg

Aktívny dôchodca

Heikki Kärnä je bývalý letový kontrolór na penzií. K jeho záľubám patrí vylepšovanie bežných vecí. Často sú to nevšedné nápady. Heikki sa priznáva: *„Veľa som videl a zažil, keď som pracoval v Saudskej Arábií, Malajzií a Katare. Moja myseľ sa za tie roky sama od seba „nastavila“ na riešenie problémov a vymýšľanie vecí všade tam, kde sa to dá.“* Na nápad so sekerou prišiel (ako inak) počas štiepania dreva na svojej usadlosti vo fínskom Sipoo. Sekanie dreva s tradičnou sekerou je často veľmi prácne a dokonca aj nebezpečné. Je tam vždy riziko, že si môžete poraniť nohy. Na základe týchto nedokonalostí vznikla myšlienka vyvinúť lepšiu sekeru. Cieľ bol, aby sekanie s Vipukirves prebiehalo oveľa efektívnejšie, ľahšie, bezpečnejšie a rýchlejšie.
Trvalo niekoľko rokov usilovného premýšľania a testovania rôznych exotických metód sekania dreva, než sa zrodila myšlienka. Tradičné sekery používajú klinovitú hlavu na roztínanie dreva, ale mohol by tento mechanizmus byť zlepšený pomocou pákového efektu? Táto myšlienka stála za zrodom Vipukirves.

Heikki Kärnä, otec netradičnej sekery *** Heikki Kärnä, otec netradičnej sekery

Kým klasické sekerky sú klinovité s poriskom uprostred, Vipukirves je pripojená k rukoväti zo strany. Po údere drevo rozštiepi a oddelí ako páka otáčajúca sa okolo pozdĺžnej osi. Miesto dlhého vysvetľovania bude lepšie spustiť TOTO VIDEO.

Ako to funguje?

A teraz to dlhé vysvetľovanie: Na rozdiel od tradičných sekier, ktoré sú založené na klinovom princípe, sekera Vipukirves Leveraxe má asymetrické umiestnenie dreveného držadla (poriska). Je založená na princípe pákového mechanizmu a otáčavej akcie.
Aby sme pri bežnom štiepaní dreva boli úspešní, musíme vynakladať veľké množstvo sily na seknutie do polena. Táto činnosť je veľmi nebezpečná. Ak narazíme na poleno celou silou, kinetická energia sekery je veľmi veľká a ťažko kontrolovateľná. Často sa stáva, že minieme alebo sa sekera odrazí od dreva. V týchto prípadoch môže sekera poľahky zasiahnuť naše telo a spôsobiť zranenie. A navyše – používanie tradičnej sekery je pomalé. Dôvodom môže byť enormné množstvo trenia, keď klin prechádza drevom a snaží sa ho rozštiepiť. Práve toto trenie spotrebuje veľa energie sekery. Výsledkom je, že sekera uviazne v dreve a jej odstránenie z neho je pomerne náročné na čas. Pritom sme takmer neustále nútení trafiť sa do stredu polena, aby sme ho následne rozdelili na dve časti. K tomu treba pripočítať zdvíhanie rozštiepených kusov späť na klát, čo vôbec nešetrí náš chrbát.

obr1.jpg

Vipukirves Leveraxe má dizajn, kde je hlava sekery pripojená k rukoväti zo strany a nie cez stred. Na čo je to dobré?
Vipukirves sa hneď po náraze do štiepaného dreva začne natáčať a pôsobiť v mieste seknutia ako páka, ktorá hneď na to prudko odštiepi do strany oddeľované kusy dreva. Aby moment zotrvačnosti, spôsobený vyoseným pripevnením poriska, nespôsobil príliš veľkú a nekontrolovanú rotáciu, má na patričnej strane sekera výrazný výčnelok ako zarážku, čo vzápätí rotáciu zastaví. Pri jej používaní teda nie je potrebné vynakladať žiadnu energiu na páčenie pretože sekera páči sama, taktiež je práca s ňou oveľa bezpečnejšia.
Rozšírenie hrany sekery pomáha vo vedení rotačného pohybu a zabraňuje uviaznutiu sekery vo vnútri dreva.
Výsledkom tejto inovácie je schopnosť rozštiepiť kláty menšou silou a omnoho rýchlejšie než klasickou sekerou, najmä pokiaľ sú umiestnené na podložke vysokej cca 0,5 metra a kusy odsekávaného dreva sú behom štiepania držané pohromade pneumatikou, ktorá je umiestnená po obvode. Tento štýl ukázal fínsky vynálezca na množstve videí, kde mu rozštiepenie trvalo necelú minútu.

01.jpg

Pozor na bezpečnosť

Fínsky zlepšovák nám má šetriť svaly aj chrbát. Zábery na videách dávajú tušiť, že než sa s inovovaným náčiním poriadne rozoženieme, bude dobré mať nejaké predchádzajúce skúsenosti s klasickou sestričkou. Môže totiž byť celkom problém ju po dopade udržať v dlaniach. Na rozdiel od „klasiky“, rukoväť Vipukirves po dopade sebou nepríjemne trhne – akoby sa nám chcela v ruke roztočiť, aby vzápätí pohyb do strany zase ustal akonáhle sa bočný výstupok, ktorý má Vipukirves miesto tradičnej hlavy, zarazí o zvyšok nerozštiepaného polena. Takže pre začiatok je dobré trochu si natrénovať pohyby. Výhodou tejto sekery je, že sa nemôže otupiť nárazom na podložku, pretože sa rýchlo zastaví a svoj pohyb zmení na páčenie. Špeciálna konštrukcia tiež predchádza zaseknutiu sekery do dreva, čo obvykle spôsobuje problémy a sťažuje prácu pri používaní bežných sekier.

Výroba, rozmery, hmotnosť, cena

Výrobcom tejto sekery je Sacotec Components Ltd. v Riihimäki vo Fínsku. Táto firma sa špecializuje na výrobu produktov z najnáročnejšieho zliateho kovu. Konečný dizajn a forma sekery boli navrhnuté spolu so Sacotec. Je homogénne temperovaná na správnu tvrdosť. Počas celej histórie existencie Vipukirves Leveraxe sa ešte nestalo, že by bola poškodená a preto je na ňu poskytnutá 10 ročná záruka. Vipukirves váži vrátane poriska 2,5 kg a je dlhá 90 cm. V súčasnosti sa objavila na trhu už aj jej sestrička nová Vipukirves2, ktorá je váhovo ľahšia. Jej predaj je tiež úspešný. Poďme sa teda pozrieť na cenu.
Ak by ste si ju šli kúpiť do Fínska, zaplatíte cca 193€. Je to naozaj veľa nielen pre našinca. Ľudia to riešia rôznymi spôsobmi, napríklad dvaja, traja kamaráti, či blízki susedia, chalupári a chatári sa poskladajú. Koniec koncov – na diskusných fórach venovaných práve tejto sekere sa o nej hovorí skôr v superlatívoch, ako vo vzťahu k zbytočne vyhodeným peniazom. Ak by ste si ju chceli objednať na Slovensku, musíte rátať s poštovným a balným cca 12€ a čakacou lehotou, ktorá sa môže natiahnuť aj na tri mesiace. Obidva druhy sekery Vipukirves si môžete objednať TU
Ak chcete vidieť viac videí, kliknite SEM, alebo priamo na domovskú stránku Vipukirves

03.jpg

Foto: vipukirves.fi, vipukirves.biz, hobbyportal