Turistika naboso nie je výsadou pár podivínov, ide o celosvetový trend, ktorý (konečne) dorazil aj do našich končín.
Možno ste na potulkách lesom niekedy stretli skupinku trampov, ktorí na nohách nemali žiadnu obuv. Možno ste si pomysleli niečo v zmysle „blázni“ a pokračovali ste ďalej, chrániac si nohy drahými turistickými topánkami. A možno ste sa na chvíľu zastavili s myšlienkou, že by nebolo zlé tiež sa vyzuť a prejsť sa naboso.
Skôr, ako budete čítať ďalej, zamyslite sa nad myšlienkou turistu, ktorý TO vyskúšal: *„Úprimne si myslím, že keby niekto len tak nasadzoval topánky nejakým zvieratám a tie zvieratá by z toho mali také problémy, ako majú ľudia zo svojej obuvi, tak by ochrancovia zvierat určite fialoveli a presadili by do zákonov patričné zákazy.“*
Výraz „bosovanie“ sme prevzali z českého „bosování“, nakoľko takýto druh turistiky u nás oficiálny názov nemá. Česi si prispôsobili anglický názov Barefooting, ktorým sa táto turistika vo svete označuje. Človek s údivom zisťuje, koľko priaznivcov tento trend vo svete má. Aj u nás sa už objavujú prvé lastovičky. V susednej republike vzniklo dokonca občianske združenie Bosá turistika. Jeho cieľom ale nebolo prilákať tisícky záujemcov. Ako hovorí člen združenia David Mrhač: *“Chceli sme rozptýliť obavy tých, ktorých takýto spôsob turistiky láka, no nechcú, aby sa ostatní na nich dívali, ako na bláznov. Bolo potrebné vytvoriť určitú platformu, ktorá by verejnosti ukázala, že za bosé nohy sa nemusia hanbiť. Úspešne vyvraciame mýty o stvrdnutej koži na chodidlách, porezaných nohách, problémoch s chrbticou, infekciách a chorých obličkách, lebo sami sme po mnohých rokoch bosého chodenia živým dôkazom pravého opaku.“*
Odborníci súhlasia: Chôdza bosou nohou zapojí veľké množstvo kožných receptorov plochy chodidla. Takisto svalové a šľachové receptory prinesú do mozgu viac informácií o povrchu, po ktorom človek ide, o stave väzov, kĺbov a svalov. Kvalitnejšie je tým aj celkové vnímanie pohybu.
Trend bosej chôdze je celosvetový, súvisí s potrebou ľudí priblížiť sa prírode, prirodzenosti a ohlasuje návrat k zdravému životnému štýlu. Chôdza naboso má navyše priaznivé zdravotné účinky: napríklad sa pri nej stimulujú reflexné body na chodidle, zlepšuje vnímanie pohybu tela a odborná medicínska verejnosť sa celkom zhoduje aj na tom, že takáto chôdza posilňuje imunitný systém.
Ako začať?
Ísť na výlet s topánkami v batohu môžu záujemcovia prakticky v ktoromkoľvek ročnom období. Začiatočníci by však mali vynechať obdobie zimy. Najlepšie je začať, keď je vonku teplota okolo dvadsiatich stupňov a zem je už vyhriata. Pre začiatok je dôležité vybrať si povrch, ktorý bude pre nohy komfortný- nejakú poľnú, alebo lesnú cestičku. Za najhoršie povrchy pre bosé sa paradoxne považujú tie, ktoré vytvoril človek, teda hrubý asfalt a štrk. Napodiv bosá chôdza po skalnatom teréne je podľa mnohých sympatická zábava. Ak ste natrafili na ten správny povrch, môžete si vyzuť topánky. Spočiatku kráčajte zvoľna, opatrne, pokožku vždy chráňte repelentom, prípadne krémom na opaľovanie.
Dávajte pozor, kam šliapete, chodievajte v bezpečnom prostredí, vyhýbajte sa drsnému asfaltu či štrku. Vždy zvážte, či nie je z nejakého konkrétneho závažného dôvodu nutné mať obuv, a to napr. vzhľadom k počasiu, terénu či k vykonávaným činnostiam.
Nechoďte naboso, ak máte nejakú zdravotnú kontraindikáciu, napr.diabetes, neuropatiu, alergiu na bodnutie hmyzom, akútne poranenie atď. Toto vám môže oznámiť váš lekár.
Za mokra dávajte pozor na pošmyknutie, najmä na hline či v blate. Naopak, za horúca dávajte pozor napr. na rozpálené kamene.
O namáhané chodidlá sa starajte – nechty sa odporúča strihať nakrátko. Po chôdzi sa odporúča chodidlá umyť (vodou či vlhčenými obrúskami), obzvlášť ak pokračujete v chôdzi obutí. Je vhodné tiež ošetriť nohy aj topánky dezinfekčným prípravkom proti plesniam a chodidlá často ošetrujte hydratačným krémom na báze oleja alebo vosku. Neodporúča sa však klasická pedikúra s oškrabaním stvrdnutej kože chodidiel pred túrou.
Radšej so sebou noste lekárničku a záložnú obuv.
Mýty a predsudky
Český server, ktorý bosú turistiku propaguje, nedávno uverejnil zaujímavý článok, v ktorom boli vyvrátené najrôznejšie mýty o nohách bez obuvi. My s neho vyberáme to najdôležitejšie.
Zranenia: porezané a rozpichané chodidlá
Väčšina ľudí má obavu z ostrých kamienkov, rozbitého skla a hrdzavých klincov. Bosé prechádzky v našej prírode musia podľa týchto obáv skončiť porezanými a rozdrásanými chodidlami a utrpením. Opak je však pravdou. Koža na chodidlách je stvorená k chôdzi naboso a vydrží viac, než si myslíme. Preto ani črepy a ostré kamene nepredstavujú pre chodidlá zas až tak veľké nebezpečenstvo. Kurz chôdze po rozbitých črepinách každoročne absolvuje niekoľko desiatok účastníkov, ktorí navyše často bosí nechodia a koža na ich chodidlách je jemnejšia. Napriek tomu sa nezrania. Rovnako tak skúsenosti dokladajú, že sa dá naboso zvládnuť aj náročnejší terén. Samozrejme – riziká vždy hrozia. Nešťastnou náhodou môžete šliapnuť na latku s vyčnievajúcim klincom či sa zviesť po črepe ako po noži a rozrezať si chodidlo. Avšak, tieto riziká na nás nestriehnu na každom kroku a zvlášť v prírode sú minimálne.
Estetika: Špinavá a zhrubnutá koža na chodidlách
Prevláda názor, že chodením naboso zhrubne koža na chodidlách a vyzerá nevzhľadne. Koža na chodidlách však skôr zosilnie a zhutnie, než aby zhrubla. To dokladajú plochy nôh tých, čo bosí chodia často.
Ďalšia obava panuje zo zažranej špiny. Ak vyložene nechodíte bosí po roztečenom asfalte a podobne, postačí si po bosom výlete vydrhnúť chodidlá mydlom a kefou.
To, že chodíte bosí, navyše neznamená, že o svoje chodidlá nebudete starať. Určite je fajn, ošetriť ich občas krémom, alebo zájsť na pedikúru po zvládnutej túre.
Infekcie, parazity, mikróby, plesne
Záleží samozrejme na tom, kadiaľ bosí chodíte. Asi nebude najrozumnejšie prechádzať sa na boso po Hlavnej stanici. Ale idete bosí po čistom chodníku alebo prírodou, infekcia vám väčšinou nehrozí. Bosá noha nie je pre mikroorganizmy a plesne práve príjemným domovom. Liahňou je pre nich naopak uzavretá obuv a roznášajú sa v miestach ako sú spoločné šatne či umyvárne. Ak sa potom v takom prostredí obujete, pripravíte im vo svojich topánkach inkubátor. Naopak z bosých nôh sa baktérie rýchlo zotrú. Často môžeme počas dňa nazbierať viac choroboplodných zárodkov na rukách, než na nohách. Apropo: občas neumytými rukami aj niečo zjeme a napriek tomu to prežijeme. Obavy sú teda často zbytočné.
Chladné počasie
Často nám doma hovorili: „Nechoď bosý, nachladneš“. Je to stará ľudová múdrosť, na ktorej je kus pravdy. Prechladnutím od nôh sa skutočne môžete nachladiť. Nachladíte sa však ale, ak prechladnete celý. Ak je vám zima od nôh a začne Ak vám z toho bude zima po celom tele, prechladnutie hrozí. Ak ste však zdravý, teplo oblečení a pri chôdzi naboso za chladnejšieho počasia vám nie je zima, prechladnutie nehrozí. Chodiť naboso v chladnejšom počasí je určitá forma otužovania, ktoré vám naopak imunitu posilní.
Ľudia si často myslia, že na chodenie naboso v čase, keď nie je práve príjemných 25 °C, nie sú práve vhodné podmienky. Neuvedomujú si však, že doma, pri izbovej teplote často chodia bosí po plávajúcej podlahe, koberci, dlaždiciach alebo PVC za teplôt, ktoré by im vonku k chôdzi naboso pripadali nevhodné.
A čo keď je poriadne chladno? Čo napríklad chôdza po snehu? Môže byť zaujímavým zážitkom, ak to nepreženiete. Je fajn prebehnúť sa krátko v čerstvo napadanom snehu alebo otlačiť pár šľapají bosých chodidiel do mokrého snehu. Tu ale platí viac ako inokedy dodržiavať pravidlo neprechladnúť, tzn. byť teple oblečený. Ak Vás neoziabajú ruky, znamená to, že by ste od nôh nemali prechladnúť. Ihneď, ako vám začne byť chôdza po snehu nepríjemná, obujte sa. Nemá cenu nič siliť a riskovať omrzliny. Ideálne pre začiatočníkov je prebehnúť sa v snehu len na pár sekúnd, minútku či, dve, viac si môžu dovoliť len tí naozaj skúsení.
Poznáte Mycobacterium vaccae? Nie? Tak ju spoznajte
Na záver ešte čosi z medicínskeho prostredia. Viete, že niektoré pôdne baktérie sú pre normálny imunitný systém a pre duševnú vyrovnanosť prospešné?
Vystavenie chodidiel pôdnym baktériám Mycobacterium vaccae napríklad vedie v mozgu k vylučovaniu serotonínu. Je známe, že zvýšená hladina serotonínu zlepšuje náladu a zaháňa depresie. Efektu M. vaccae je dosahované prostredníctvom imunitnej reakcie. Existuje hypotéza, že nárast alergií a ďalších porúch imunity v civilizovanom svete má z veľkej časti na svedomí tiež zvýšené používanie antimikrobiálnych látok, napr. v čistiacich prostriedkoch. Jednoducho povedané – niektoré baktérie k životu potrebujeme.
Možno neexistuje príjemnejší spôsob, ako sa vystaviť M. vaccae, posilniť svoj imunitný systém a zlepšiť si náladu, než sa prejsť naboso v prírode.Dôležité však je, že chodiť naboso nie je vôbec nebezpečné a že vo väčšine prípadov každodenných situácií vám neustále nehrozí zranenia alebo choroby. Tak čo? Vyskúšate?
Foto: meetup.com, outdoornation.org,
Zanechať odpoveď