Zima je k nám tento rok mimoriadne štedrá a ešte ani zďaleka nekončí. Zdá sa, že posledná snehová nádielka nebolo všetko, čo nám chcela predviesť. Ak patríte medzi fanúšikov zimných športov, a teda nie medzi jedincov, ktorí sa po preleňošených zimných mesiacoch trápia s kilami navyše, potom bude tento článok presne pre Vás. Zdá sa Vám klasické lyžovanie, snowboardovanie alebo bežkovanie už akési nudné? Túžite po adrenalíne a pôžitku z niečoho oveľa extrémnejšieho? Rezervujte si hotel v niektorom zo slovenských alebo svetových horských stredísk, pretože teraz Vám ponúkame niekoľko horúcich alternatív zimného športového vyžitia. Neviete, kde sa ubytovať? Skvelý hotelový komplex nájdete aj na tomto odkaze No poďme už priamo za nefalšovanou, dynamickou a oslobodzujúcou zábavou.
Zdolávanie ľadových stien
Tento trend sa zrodil voľakedy v 19. storočí a dnes sa teší veľkej obľube. Profesionálne vystrojení horolezci zdolávajú ľadopády dokonca na čas. Záujem po cepínach a mačkách vzrástol aj po celosvetovom rozruchu, ktorý spôsobil Dani Arnold v apríli minulého roku. Podmanil si totiž 340 metrov vysoký ľadopád, a to za 27 minút a 13 sekúnd. Za zmienku iste stojí tiež fakt, že Dani to zvládol takpovediac free solo, čo v reči laika znamená „bez istenia“. Nuž, klobúk dole. Aby sme však trošku zmierili ten wau efekt, treba poznamenať, že tento ľadoborec dobre poznal svoju lezeckú cestu. O nezabudnuteľný a ten pravý adrenalínový zážitok ide až vtedy, keď sa rozhodnete pre neznámy terén.
Zábava, z ktorej majú zimné strediská obavy
Lyžiarske strediská vyhlasujú tomuto druhu zábavy striktné „stop“. No skúste si zájsť napríklad do rakúskeho Lienzu a presvedčíte sa o tom, že je možné brať ju i vážne. Pýtate sa, o čo ide? Zmiešané pocity, úsmev, ale i obavy vzbudzuje kajakovanie na svahu (snow kajaking). Viete si predstaviť, aké je náročné manévrovať s kajakom po ľadovom teréne? Prívrženci tohto športu, ak to tak môžeme nazvať, využívajú zväčša trasu mimo oficiálnych zjazdoviek, pretože by sa nezmestili do bezpečnostných nariadení väčšiny zimných stredísk. Tento druh zábavy vznikol v roku 2002 v Rakúsku (Lienz) a v roku 2007 sa tu konali prvé vážne preteky. Za prvého majstra sveta v snow kajakingu sa považuje Peter Draxl. Okrem Rakúšanov si túto disciplínu zamilovali aj v Colorade a na Novom Zélande. A čo takto urobiť jej propagáciu aj u nás? Možno postačí rozložiť promo stany s fotografiami, videami, ukázať pár skvelých kúskov naživo a snow kajaking dostane zelenú aj na Slovensku.
[* youtube:N8ZLwTySBlw *]
Obľúbené, no poriadne nebezpečné
Zamrznuté jazero v nás zväčša vyvoláva rešpekt. Stojíme na ľade a pod nami je niekedy skutočne poriadna hĺbka. Asi nikto z nás by sa nechcel dobrovoľne dostať pod vrstvu ľadu. Alebo? Samozrejme, pokiaľ pociťujete neutíchajúci hlad po adrenalíne, potom sa to javí ako skvelá príležitosť. Zimné potápanie sa v súčasnosti teší obrovskej popularite, no treba si uvedomiť, že ide naozaj o nebezpečnú zábavu. Nestačí, aby ste mali odvahu. Aj tí najskúsenejší musia totiž prejsť špeciálnym výcvikom. No predstavte si to… Vhupnete do vody, z ktorej existuje jediná cesta von. Tento šport nemožno vykonávať samostatne. Vždy musí byť pri potápačovi niekto, kto dozrie na to, aby otvor do vody nezamrzol alebo sa inak neupchal. Potápača tiež chráni bezpečnostné lano. Ak sa pre toto „šialenstvo“ rozhodnete, pripravte sa na omrzliny, hypotermiu, narazenie do ľadových plôch, prípadne stretnutie s ľadovým medveďom či tuleňom leopardím. Dán Stig Åvall Severinsen sa rozhodol okoreniť si to ešte viac. Do vody sa vybral bez dýchacieho prístroja, iba s plutvami a neoprénom. Nemusíte však ísť až do takýchto extrémov. Pokojne stačí, keď sa začnete otužovať a obľúbite si štandardné ľadové kúpanie. Pár dobrých rád k tejto téme nájdete aj na týchto adresách:
**zzz.sk/?clanok=9389
bodymind.cvicte.sk/wellness-1/ako-sa-stat-adovym-medvedom
noviny.sk/c/zaujimavosti/ako-sa-spravne-otuzovat-aby-ste-si-neublizili**
Lyžovanie bez svahu a vleku
V túžbe po extra zážitku nemusíte absolútne odpísať lyže, ba ani snowboard. Medzi najmladšie extrémne športy, ktoré môžete vykonávať v zime, patrí snowkiting. K jeho realizácií nebudete potrebovať svah, a teda ani vlek. Vyhliadnite si nejakú schopnú planinu s dostatočnou veternosťou a zábava sa môže začať. Pod adrenalínový zážitok sa tu podpisuje najmä rýchlosť. Oťukaným nadšencom však už nestačilo ani toto, preto vybudovali parky s prekážkami. Za vrchol tejto disciplíny sa považuje kit-flying. Tu už nejde o premávanie sa po rovine, ale oddávanie sa „slobode“ v horách. Jazdci tu sympatizujú s paraglidingom. Zo skokov a výšok sa tají dych. Vo väčšine prípadov je to aj preto, že šarkan ťahajúci osobu nie je určený na lietanie. Pokiaľ by ste chceli niečo podobné vyskúšať, kurzy sa robia aj na Slovensku a v Čechách nájdete i niekoľko snowkitingových parkov.
[* youtube:Nm6edgFgd8k *]
Pokojnejšie, ale stále dynamicky
Ak sa Vám zdá všetko z vyššie uvedeného až príliš náročné, možno Vás osloví naša posledná ponuka. Kým extrémne športy sú najmä pre mladých ľudí a silnejšie povahy, toto si obľúbi snáď každý. Ide o curling, kolektívny šport, pri ktorom musia hráči dopraviť curlingové kamene čo možno najpresnejšie do vyznačeného priestoru. Táto hra sa zrodila v 16. storočí, kedy sa hrávala na ľadových škótskych jazerách. K oficiálnym zimným olympijkým hrám sa pripísala v roku 1920 a od olympiády v roku 1998 sa tu nadobro ustálila. Vo Vysokých Tatrách má viac ako 100-ročnú tradíciu a v posledný deň minulého roka sa tu konal 1. ročník turnaja.
Ste rodinka s malými deťmi a obávate sa, že na podobnú zábavu si už veľmi dlho nenájdete čas? Žiadne obavy, väčšina horských hotelov ponúka služby skvelých animátorov, ktorí sa postarajú drobcom o program a Vy si môžete ísť po svojom. Ak si myslíte, že sa deti budú s animátorkmi nudiť, tak im pribaľte na cestu aj niečo kreatívne, didaktické a pútavé. Podobné hračky nájdete tiež TU No Vaše obavy sa pravdepodobne ukážu byť zbytočné, pretože animátorské služby v hoteloch sú naozaj na výbornej úrovni. Príchodom detí sa život nekončí, stačí si to iba zorganizovať. Užívajte si zimu naplno a pripíšte si do svojej pamäte nové zážitky.
Zdroj: dobrodruh.sk, poprad.korzar.sme.sk
Foto: adventureclub.ro
Zanechať odpoveď