Archív

Bojujeme proti hmyzu v domácnosti

Pokojný a zabehnutý život nám narúša mnoho aspektov. Občas musíme namiesto realizovania záľub investovať svoj čas do menej príjemných záležitosti. Každý deň pred nás stavia nové výzvy, ale aj neočakávané situácie, kedy je nutné riešiť vzniknutý problém. Za ten klasický, ktorý poznáme pravdepodobne všetci, môžeme považovať aj boj s hmyzom. Hoci si myslíte, že zimné obdobie je v tejto súvislosti aj obdobím prímeria, musíme pripomenúť škodcov, ktorým nezáleží na tom, aké počasie je práve vonku. Pre nich sú dôležité iba kvalitné interiérové podmienky. Prebývajú pod posteľou, vo vysávači, za skriňou, ale aj v nej. Kým hluk od susedov dokáže eliminovať prepracovaná zvuková izolácia, vlhnutiu bytu zabránime zateplením a výmenou okien, s hmyzom to nie je až také jednoduché. Náš magazín sa preto rozhodol pripraviť článok o tom, ako sa zbaviť rozmanitej domácej hávede, a teda ako si užívať spokojnejšie domáci komfort a venovať sa tak viac rodine i svojím hobby.

lapanie-much.jpg

Prevencia a rýchly protiútok

Moliam sa páči v našich šatníkoch a komorách s potravinami, švehly si hovejú v kúpeľniach, ploštice v posteliach a mravcom môže byť dobre takpovediac všade. Nehovoriac už o roztočoch, muchách a komároch. Máte z toho všetkého paniku? Žiaden strach! Pokiaľ nepodceníte prevenciu, ale zároveň budete vedieť rýchlo reagovať, keď sa už problém vyskytne, celé to zvládnete s pokojným nadhľadom. Zadovážte si spreje na ničenie hmyzu a z času na čas nimi postriekajte prahy a rámy okien. V prípade, že chcete hubiť hmyz priamo, obstarajte si insekticíd na konkrétny druh. Vniknutiu múch a komárov zabránite aj namontovaním sietí proti hmyzu, ktoré nájdete aj na tomto odkaze Dnes sú v ponuke esteticky vyhovujúce alternatívy, preto viac nemusíme váhať. Muchy prenášajú choroboplodné zárodky, kontaminujú potravu a strpčujú popoludňajšiu siestu. Sieťka je minimum, čo môžete urobiť, no s maximálnym účinkom.
Najťažšia bitka je s mravcami a plošticami
==========================================
Mravce a ploštice sú zdatným súperom, na ktorého neraz platí až pevná ruka profesionála. Ak však nájdete hniezdo mravčej kolónie s kráľovnou, vyhrali ste. Platí tu ale pravidlo, že majitelia panelových bytov by mali dezinfikovať aj byty vedľa ohrozeného centra. Obzvlášť nepríjemný je tzv. mravec faraón, ktorý je sfarbený netypickou hnedo-žltou farbou a má veľkosť zhruba 2 mm. Kolónia takéhoto typu mravca môže mať až niekoľko tisíc jedincov, a teda aj viacero kráľovien. Mravec obecný, ale aj faraón môžu prenášať nepríjemné choroby a znehodnocujú potraviny. Nachytáte ich na maslo a med. Následne im pripravte pasť a ich pravidelnú trasu posypte kyselinou boritou, ktorú prenesú do vnútra svojej kolónie. Takto zahubíte kráľovnú, čo povedie k vykynoženiu zostatku týchto škodcov. Aby sa do domácnosti nenasťahovali cez okno, nachystajte tam aromatické koreniny (škorica, majoránka, klinček). Na regáloch špecializovaných predajní nájdete zaiste tiež niečo vhodné.

Je známe, že ploštica posteľná parazituje priamo na tele človeka. Svrbí nás pokožka a na posteľnej bielizni sa objavujú čierne kvapôčky. Návšteva takéhoto hosťa už nie je iba výsadou špinavých bytov. Stop im poviete chemickým postrekom, no zvyknú sa vyháňať aj plynom. Toto ale nechajte na špecialistov. Musíme upozorniť, že voľne predajné prípravky nefungujú na 100%.

Cenné rady k tejto problematike sa nachádzajú aj na:

1) pluska.sk/zena/volny-cas/otravuju-vas-mravce-domacnosti-poradime-vam-ako-ich-zbavit.html
2) lepsiebyvanie.centrum.sk/tipy-a-triky/693137/zavitali-k-vam-mravce-vyzente-ich!-
3) jw.org/sk/publikacie/casopisy/g201212/ustipnutie-plosticou/
[* youtube:KZjiKzRYCfA *]
Ako na mole, šváby a švehly
===========================
V domácnosti na nás číhajú dva druhy molí. Šatová sa živí tkaninami, no viac sa treba obávať mole múčnej. Nainfikuje potravu, čo sa môže následne prejaviť vypuknutím rôznych ochorení. Ak sa nasťahuje tento typ hmyzu do šatníka, vyhosťujete ho tak, že textil poriadne vyklepete a vyperiete v horúcej vode. Môžete ho tiež zabaliť do igelitového vreca a vložiť na týždeň do mrazničky. Moľu odpudzuje aj vôňa levandule, mydla alebo pomarančovej kôry. Nepodceňujte pravidelné upratovanie a umývanie šatníkov. Mole milujú vlhko a izbovú teplotu Zakúpiť si tiež môžete prostriedky a lapače na vyhubenie potravinových molí. Stravu uschovávajte v uzatvorených nádobách.

Šváb a rus domáci dokážu nielen znehodnotiť potraviny, ale tiež odovzdať až 100 druhov baktérií. Pod ich vplyvom nám hrozí týfus, hepatitída, TPC, salmonelóza a podobne. Pokiaľ sa premnožia, odráža sa to v nepeknom zápachu. Zdržujú sa v blízkosti dresov, potrubí a umývadiel. Zbaviť sa ich môžete opäť malým podfukom, a teda ich skúste nalákať na sladký sirup. Mal by byť v nádobe, kde sa škodcovia následne utopia. Predchádzať sa im dá jedine absolútnou čistotou.

Švehla sa vyhýba svetlu. Zdržuje sa na vlhkých a tmavých miestach, akými môžu byť špajzy, pivnice a kúpeľne. Živí sa papierom (knihy, noviny, fotografie), oblečením, tapetami, lepidlom, ale aj naším jedlom. Samička kladie vajíčka zväčša medzi škáry v podlahe. Našťastie sa javí ako pre človeka neškodná, aspoň čo sa jeho zdravia týka. Pokiaľ však nechcete prísť o vzácne knihy a listiny, položte na postihnuté miesto postrúhaný zemiak. Švehly sa doňho ukryjú a ráno ich spolu so zemiakom vyhodíte.
Muchy a komáre
==============
Výbornou prevenciou proti nasťahovaniu múch a komárov do inak pokojného interiéru sú už spomínané sieťky. Ale určite pomôžu aspoň zatiahnuté žalúzie a rolety. Pre ich zakúpenie kliknite SEM Ak potrebujete počas horúceho leta vetrať i vo večerných hodinách, jednoducho si ich zatiahnete a svetlo zvnútra nebude lákať kadejakú háveď. Muchy dokážu na svojich nohách preniesť nespočetné množstvo baktérií, medzi ktorými vyniká helikobaktéria spôsobujúca žalúdočné vredy. Potraviny nenechávajte voľne položené, prikrývajte ich. Aby sa muchy nezdržiavali okolo domu, skúste vysadiť afrikány. Viacerí sa zhodli, že pomáha aj kvetináč s rajčiakom na parapetnej doske, bazalka, ricín, mäta či levanduľa. Ako schopný pomocník sa ukazuje aj elektrický odparovať, samolepky alebo slnečnice proti muchám.

Rovnako často ako muchy okupuje našu domácnosť aj komár piskľavý, ten však nie je taký otravný ako komár útočný alebo obecný. Aby ste sa vyhli vpichom od komára, zmiešajte bobkový olej so žitnou pálenkou a potrite nechránené miesta na tele. Účinný je aj suchý repelent, elektrický odpudzovať s insekticídom a podobne. Repelentné účinky majú aj pelargónie.
Skvelé tipy, ako na otravný hmyz, nájdete aj na:

1) byvaniejehra.webnoviny.sk/clanky/rady-a-tipy/clanok/tip-ako-na-otravne-komare-takmer-zadarmo.html
2) vysetrenie.zoznam.sk/cl/1000649/1393787/Blizi-sa-kalamita-komarov–Jedinecne-tipy-proti-hmyzu–ktore-funguju-
3) dobrarada.sk/tipy-a-triky/boj-proti-mucham.html

Pravidelné upratovanie

skodcovia.jpg

Aj keď ste vyhrali jednu či viacero bitiek, neznamená to, že máte za sebou celú vojnu. Najúčinnejšou zbraňou je v tomto prípade bez výhrad kvalitná hygiena. Domácnosť vyluxujte aspoň raz za dva týždne, a to aj tam, kde sa to bežne nerobí (za skriňou, pod sporákom…). Vysávaním, vetraním a tepovaním zabránite tiež množeniu roztočov. Predchádzať nasťahovaniu neželaných záškodníkov je iste lepšie ako sa neskôr vystavovať chemickým postrekom, z ktorých mnohé obsahujú nervové jedy.
Ďalšie zaujímavosti a cenné rady nájdete aj na týchto odkazoch:
1) noviny.sk/c/zaujimavosti/servisna-tema-takto-sa-zbavite-nezelaneho-hmyzu
2) noviny.sk/c/zaujimavosti/doma-mame-sto-druhov-hmyzu-svaby-pavuky-a-ine-potvory
Zdroj: adam.azet.sk, plnielanu.zoznam.sk, pluska.sk, finexpert.e15.cz
Foto: © [mrkob] / Dollar Photo Club, © [Alen-D] / Dollar Photo Club