Tieňohra je známa vo všetkých kultúrach sveta vďaka svojej jednoduchosti. Všetko, čo potrebujete je svetelný zdroj, objekt, ktorý vrhá tieň a priesvitný materiál medzi bábkarom a publikom. Dnes vás naučíme, ako si vyrobiť doma klasické čínske tieňové divadlo.
Traduje sa, že vzniklo pred viac, ako 2000 rokmi z potreby rozveseliť cisára dynastie Han, ktorému umrela žena. Prvá figúrka predstavovala jej ducha a tento tieň bol premietaný na záves v cisárovej komnate, aby mal pocit, že je stále s ním. Táto legenda vystihuje to najdôležitejšie z čínskeho tieňového divadla – jeho jemnosť a mystickosť. Dáva najavo, že tieň je niečo skutočného a zároveň fiktívneho. Tieň je pominuteľným odtlačkom skutočnosti. Tieň ako symbol života sprevádza ľudstvo asi vo všetkých kultúrach. Číňania si ho v dávnych dobách zvolili za umelecké médium a vytvorili svojský druh ľudového divadla spájajúceho rezbu, plastiku, maľbu, literatúru i hudbu. Ide o najstaršie javiskové umenie na svete, ktoré v dôsledku inšpirovalo aj vznik umenia filmového. Spočiatku predstavovali tradičné bábky čínskeho tieňového divadla duchov zomrelých, postupne sa však pridávali reálne a fantastické postavičky s rozmanitými objektmi a kulisami. S rastúcou popularitou sa tieňohra stala neuveriteľne silnou formou rozprávania príbehov v celej juhovýchodnej Ázií.
Domáce tieňové divadlo
Bez zveličovania môžem povedať, že vlastné tieňové divadlo je zábavou pre celú rodinu, pravda, ak sa v nej nevytratila hravosť a prirodzenosť. Do výstavby javiska a prípravy najrôznejších bábik sa môžu zapojiť všetci – od malých detí až po seniorov. Tieňové divadlo je odrazovým mostíkom pre nápady s veľkým N. Ak ukážete svojim deťom, ako sa robia bábky na tieňohru, budete milo prekvapení ich kreativitou. Základom je mať dobrú predstavivosť – bábky sa vždy dajú otestovať (aký vrhajú tieň) a vždy je čas na ich opravy či zmenu dizajnu.
Poďme však po poriadku.
Základom dobrého divadla je javisko. Pre jednoduchú scénu postačí prepravný box z tvrdého papiera – kartónu. Je ideálny nielen veľkosťou, ale tiež rýchlosťou prípravy. Ak však chceme trvanlivejšie divadlo, môžeme jeho kostru vyrobiť z dreva. V zásade postačí pevný drevený rám, na ktorý pripneme „projekčnú“ časť, čiže kus starej posteľnej plachty bielej farby, osvedčil sa tiež plastový mliečny obrus či sprchový záves. Šikovnejší si môžu vyrobiť javisko z tvrdej lepenky (neodporúča sa „vlnitý“ kartón).
Ako na to?
Mali by sme mať predstavu, aké veľké naše divadlo bude. Od tejto veľkosti sa bude odvíjať aj veľkosť bábik.
V centre veľkej lepenky vystrihneme obdĺžnik tak aby zostali približne 5 cm okraje z každej strany.
====================================================================================================
Z druhej lepenky vystrihneme bočné steny divadla a prilepíme ich k javisku
==========================================================================
Zo zostávajúceho kartónu môžeme vytvoriť ozdobné prvky. Po dokončení lepenia javiska ho môžeme natrieť čiernou farbou, alebo vyzdobiť podľa našej fantázie.
============================================================================================================================================================
Prednú časť javiska musíme vybaviť tienidlom – tu nám môže poslúžiť napríklad pauzovací papier, alebo tiež papier na pečenie. Na toto tienidlo budeme premietať figúrky.
========================================================================================================================================================================
Pri tvorbe postavičiek popustíme uzdu našej fantázie. Spočiatku vytvárame jednoduché figúrky a kulisy, postupne s praxou môžeme pridávať zložitejšie.
======================================================================================================================================================
Ak nám chýba inšpirácia, postačí, ak si v internetovom vyhľadávači dáme vyhľadať obrázky SHADOW PUPPETS a vyberať si z množstva tieňoherných postavičiek. Po určitom nadobudnutí zručnosti môžeme vyrábať zložitejšie bábky. Čínska tieňohra nie je viazaná len na čierne siluety. Farebnosť im môžeme pridať použitím farebných fólií, resp. ich vlepovaním do vyrezaných otvorov na bábkach. Vlepovať môžeme tiež priesvitné fólie, ktoré následne vymaľujeme farbami na sklo a podobne. Nepriehľadné bábky nebudú vytvárať fantastické siluety až tak dobre, ako bábky, do ktorých vyrežeme potrebné obrysy, črty a iné.
Každú figúrku prilepíme na drevenú špajdľu tak, ako je to zrejmé z obrázkov. Pomocou papierovej lepiacej pásky vytvoríme takzvanú klopu, ktorú následne prilepíme k bábke tak, aby bola špajdľa voľná a dala sa sklápať do strán Tu sa napríklad dajú použiť miesto špajdlí ohybné slamky na nápoje. Základom je, aby pri vedení bábky boli naše ruky čo najďalej od plátna, kde sa silueta premieta a nenarúšali obraz.
V tieňohrách často vystupujú pohyblivé bábky, ich výroba je však trochu zložitejšia, nakoľko sa musia hýbať v „kĺboch“ nôh a rúk a napríklad tiež vedieť kývať hlavou a pod. Takéto bábky sa vodia na tenkých drôtikoch, pripevnených k jednotlivým končatinám.
Keď máme divadlo hotové, nič nám nebráni vyskúšať ho. Položíme ho na dostatočne vysoký stôl (aby sme sa za ním mohli pohodlne schovať.
Za javiskom umiestnime svetlo (malú nočnú lampu s nastaviteľným tienidlom) tak, aby ju spredu nebolo vidno. Experimentujeme s rôznymi svetelnými uhlami a sledujeme, aké efekty na tieniacej ploche budú naše bábky vytvárať. Alebo pridáme druhé svetlo pre elimináciu nežiaducich tieňov.
Môžete pustiť potichu nejakú príjemnú inštrumentálnu hudbu.
Zhasnite všetky ostatné svetlá v izbe.
A teraz môžete preniesť do života príbeh, ktorý ste vymysleli.
Foto: theatredesombres.free.fr, makezine.com, funny-pictures.picphotos.net
Zanechať odpoveď