Prinášame vám návod, ako si vyrobiť v domácich podmienkach zostavu na hydroponické pestovanie rastlín v interiéri.
Hydropónia patrí k moderným spôsobom pestovania zelene bez pôdneho substrátu, pri ktorom rastliny prijímajú všetky potrebné živiny a vlahu zo špeciálneho vodného roztoku, omývajúceho ich korene. Rastliny sú zasadené v nádobách s otvormi v plášti, tvoriacich súčasť systému. Keďže aj ten najjednoduchší set, ktorý je možné dostať aj u nás v špecializovaných obchodoch začína pri cene 200€, rozhodli sme sa ukázať vám, že si ho môžete vyrobiť doma vlastnými rukami a prakticky za „pár drobných“. Zvládne to každý šikovný domáci majster.
Stručná história hydropónie
Všetko vlastne začalo obyčajným kvetináčom. Potreba človeka usadiť sa nastala už pred desiatkami tisíc rokov, kedy sa z lovcov a zberačov vyvinula tretia skupina prapôvodných ľudí – pestovatelia (farmári). Tí pestovali zeleninu a ovocie, potrebné k prežitiu na malých políčkach. Avšak prvé doložené pestovanie rastlín v kvetináči pochádza až z doby cca 2000 rokov p.n.l. Stalo sa tak v Egypte. Prvýkrát v dedinách človek vykopal zo zeme rastlinu, presadil ju do nádoby z hlinou a odniesol ju domov.
600 rokov p.n.l. a legendárne visuté záhrady v Babylone. Po prvýkrát môžeme hovoriť o hydroponickom pestovaní, aj keď z dnešného hľadiska hydropónie je táto definícia nesprávna, pretože rastliny boli zasadené v zemi. Napriek tomu tento moment má pre hydropóniu dôležitý význam, pretože sa rastliny pestovali v žľaboch so stálym prísunom vody.
Rok 1100 n.l. – Pôvodní obyvatelia Južnej Ameriky, hlavne Aztékovia rozširujú úrodnú pôdu o *„chinampas“* plávajúce loďky, spletené z rákosia a stoniek kukurice, ktoré ako malé ostrovčeky plávali voľne pri brehoch jazier s nákladom bahnitej pôdy zo sopečných oblastí, v ktorej pestovali plodiny, získavajúce živiny tak z bahna, ako aj cez korene, prerastajúce cez loďku do vody (bohatej na minerály, soli a vynikajúco okysličenej). Podobne sa v tom období pestovalo v Číne.
1699. Až do konca 17. storočia boli znalosti civilizovaných Európanov o pestovaní rastlín veľmi chabé. Až v tomto roku dokázal anglický botanik John Woodward, že všetky rastliny získavajú živiny z pôdy pomocou vody a že je pre ne prospešná riečna voda, nie destilovaná (čo tvrdili jeho oponenti). Vo svojom „hydroponickom“ pokuse dokázal, že rastliny si berú z vody „niečo“, čo im pomáha rásť. Trvalo však ďalších 200 rokov, kým bádatelia dokázali popísať všetky javy a väčšinu mechanizmov, ovplyvňujúcich rast rastlín a tiež vedľajšie javy – fotosyntézu a uvoľnovanie oxidu uhličitého počas rastu.
1860 – Nemecký vedec, Julius Von Sachs predstavuje recept na živný roztok, ktorý sa pri pestovaní pridával do vody.
1920 – 1930 – Dr. William F. Gericke metódou pokus – omyl uvádza do praxe samotný výraz hydropónia. Opúšťa laboratórium a začína týmto spôsobom pestovať plodiny komerčne. Bez použitia zeme, v systémoch, kde voda omýva len korene rastlín.
1995 – komerčná hydropónia zasahuje do domácností – indoorové pestovanie je už dostupné prakticky pre každého a zažíva svoje znovuzrodenie. Tak je tomu dodnes.
Výhody hydropónie
Tie sú zrejmé: Hydropónia je určená hlavne pre ľudí, ktorí nemajú čas a možnosť pravidelne zalievať pestované rastliny, rastliny nevyschnú ani nebudú trpieť hnilobou a plesňami, problémy s burinou, podzemnými aj nadzemnými škodcami sú prakticky eliminované. Ide navyše o ekologické pestovanie, pri ktorom si nebudete špiniť ruky zemou a substrátom a aj keď to možno bude znieť divne, nespotrebujete tak veľké množstvo vody, ako pri bežnom pestovaní. Pracovné náklady sa tak znižujú na minimum a samozrejme sa znižuje i nebezpečenstvo šírenia chorôb z pôdy. Hydroponický spôsob pestovania je veľmi moderný a praktický, na konci snaženia vás čaká bohatá úroda prekvapivo zdravých, chutných a veľkých plodov. Rastliny pestované hydroponickým spôsobom sú vitálnejšie, bohatšie a rovnomernejšie olistené, krajšie kvitnú aj rýchlejšie rastú. Je to spôsobené tým, že majú neustále optimálny prísun živín aj vlahy a ku koreňom prúdi vzduch, vďaka čomu sa intenzívne rozvíjajú. Ako sme už spomínali: tieto rastliny netrpia ochoreniami koreňov a nie sú napádané chorobami či škodcami v takom rozsahu ako rastliny pestované v klasickom substráte.
Jednoduchý hydroponický set
Tento systém je vhodný pre veľké skleníky, no technológia jeho výroby nám pomôže aj vtedy, ak si chceme vyrobiť niečo menšie, prípadne špeciálnejšie pre menšie skleníky či veľké rastliny. Pomocou hydropónie môžeme totiž pestovať takmer všetky rastliny, ktoré bežne pestujeme v zemi: uhorky, paradajky, rôznu zeleninu, šaláty, kapustu, jahody, papriky, melóny, reďkovky, ale tiež izbové rastliny. Možnosti sú prakticky neobmedzené.
Čo treba v prvom rade vedieť? Mnohí sa domnievajú, že hydroponicky pestovaná rastlina je ponorená vo vode celým koreňovým systémom. Omyl. Ide len o jeho malú časť, prakticky len o špičky koreňov. Aj to nie sústavne, voda so živinami sa prisúva v pravidelných cykloch.
Čo potrebujeme?
Poďme si najprv prezentovať dôležité fakty o potrebách pre náš set
Výživa
======
Musíme si uvedomiť, že drvivá väčšina hnojív pre rastliny je určená pre pestovanie v pôdach. Naše živné roztoky tak musia byť trochu iné a dodať rastline prvky, ktoré sa práve v pôde nachádzajú. Je viac spôsobov, ako zostaviť živné roztoky. Buď ich pripravíme z jednoduchých minerálnych hnojív, z viaczložkových minerálnych hnojív, alebo najlepšie zo špeciálnych hydroponických prípravkov, ktoré sa predávajú v predajniach pre pestovateľov vo forme ľahko rozpustných tabliet či koncentrovaných roztokov. Tablety sú rozpustné a umožňujú jednoduchú prípravu živného roztoku.
Pri hydroponickom pestovaní musíme dbať na špeciálne požiadavky jednotlivých druhov rastlín. Sú to: dusík, fosfor, horčík, vápnik, mangán, síra a železo. Okrem týchto základných prvkov by mal roztok obsahovať i stopové prvky bóru, molybdénu, medi, zinku atď. Je vždy lepšie poradiť sa v predajni s obchodníkom.
Keramzit
========
Pri hydroponickom pestovaní absentuje substrát či iná zemná zložka. Rastlina však musí byť v nádobe na pestovanie spevnená (korene aj poloha rastlín). Hydroponický substrát sa vyrába z ílu pri vysokej teplote a nazýva sa keramzit. Je to čisto prírodný porézny produkt, ľahký, najčastejšie hnedočervenej farby s drsným povrchom a neutrálnym pH. Nemal by sa drobiť ani lámať. Väčšinou má tvar guľôčok alebo valčekov. Jeho vonkajšia štruktúra sa od vnútornej výrazne líši. Keramzit určený na hydroponické pestovanie je dostupný v rôznych veľkostiach – pre menšie izbové rastliny je vhodný rozmer 4 až 8 mm, pre väčšie rastliny 8 až 16 mm. Poréznosť keramzitu zabezpečuje dostatočný prísun vzduchu ku koreňom, čo je často zanedbávaná potreba väčšiny rastlín.
*** Keramzit
Nádoby
======
Pre pestovanie hydroponických rastlín je možné použiť akékoľvek kvetináče z umelej hmoty, ktoré však na svojom plášti musia mať navŕtané množstvo otvorov pre korienky rastlín. Ideálne sú kvetináče určené priamo pre hydropóniu, ktoré sa dajú zakúpiť v špecializovaných obchodoch.
Dôležitou nádobou je tiež zásobník na vodu s roztokom živín. Ten by mal byť hlavne stabilný a jeho obsah by nemal byť menší, ako 10 litrov. Ideálne je, ak má nádrž pevné veko. Ak nemá, musíme si ho vyrobiť napríklad z preglejky.
Čerpadlo
========
Na čerpanie vody so živinami použijeme napríklad čerpadlo pre fontánky, alebo pre veľké akváriá. Dôležité však je, aby bolo schopné vytlačiť vodu do výšky, ktorá je nevyhnutná, aby mohla voda cirkulovať- teda do výšky najvyššieho hydroponického valca s nádobkami. Tiež musí mať regulovateľný prietok vody, aby sme príliš veľkým množstvom dodanej tekutiny nevytopili kvetináče. Dôležitý je tiež sací filter pre prípad, že by sa odtekaním vody zjavili v roztoku drobné nečistoty.
Časovač
=======
V prípade hydropónie nie je vôbec nevyhnutné, aby boli korienky rastlín neustále zavlažované vodou a čerpadlo pracovalo nepretržite. Použite teda digitálny časovač, ktorý zapne čerpadlo niekoľkokrát denne po dobu cca 20 – 30 minút.
Pestovanie
==========
Jednotlivé druhy rastlín potrebujú rozdielne podmienky pre pestovanie. Ak by sme chceli všetky popísať, nestačila by nám kniha. Množstvo návodov však nájdete na internete. Cieľom tohto článku je primárne sa venovať výrobe zostavy na hydropóniu. Dávajte však pozor na presné dávkovanie, pretože nedostatok, ale i nadbytok hnojiva môže byť škodlivý.
Základná schéma hydroponického setu
Na obrázku vidíte princíp zavlažovania. Čerpadlo, pevne prichytené k veku nádrže dopraví vodu so živinami do valca s kvetináčmi, premyje korienky rastlín a pôsobením gravitácie sa dostane späť do nádrže. Je preto potrebné, aby valce boli umiestnené spádovo. Postačí len veľmi malý spád, aby sa voda z valca dostala do prepadového potrubia a späť do nádrže či valca, umiestneného po ním k ďalšiemu zavlaženiu. Živný roztok v nádobe vystačí i na niekoľko týždňov (v závislosti od jej veľkosti a od množstva rastlín), spočiatku však musíme úbytok vody kontrolovať denne, aby sme zistili straty za určitý čas. Vodu teba pravidelne dopĺňať, aby rastliny nezostali na suchu (v niektorých prípadoch sa veľmi rýchlo odparuje). Živný roztok vymieňame raz za tri až štyri týždne. Medzitým iba dolievame odparenú vodu. Korene rastlín by mali byť ponorené v roztoku len do jednej tretiny.
Pestovacie valce
Valce, v ktorých budú osadené kvetináče vyrobíme z PVC rúry vhodných prierezov, do ktorých vyvŕtame špeciálnym vrtákom s kruhovou pílkou otvory pre kvetináče. Konce rúr musia byť vodotesne uzavreté krytmi, ktorými vyvedieme prepadové hadice, či rúrky. Prívod vody je vedený do najvyššie položeného valca.
*** Vrták na otvory
Je na nás, koľko valcov použijeme a v koľkých radoch nad sebou budú. Na fotografiách k tomuto článku vidíte najčastejšie spôsoby ich rozmiestnenia. Lôžka pre kvetináče musia byť orientované mierne šikmo, aby nasledovná rúra z PVC nebránila rastlinám v raste. Takto sa napríklad pestujú jahody.
Ak sa chystáme pestovať zeleninu, dorastajúcu do väčších výšok, otvory v rúrach môžu byť orientované zvisle a môžeme k nim zhotoviť opornú konštrukciu pre rastliny, prípadne spustiť povrázky pre snovanie.
Celý hydroponický set umiestnime v skleníku. Pri tomto druhu pestovania je dôležitá tiež vzdušná vlhkosť, ktorá sa dá dosiahnuť práve v skleníkoch.
Začíname s pestovaním
Pre úplného začiatočníka je takmer nevyhnutné kúpiť si priamo predpestované hydroponické sadenice. Privyknúť na tento druh pestovania však dokážeme takmer každú rastlinu: Keď rastliny vyberieme z črepníka, zbavíme ich zeminy a koreňovú sústavu dôkladne umyjeme. Po rozmiestnení v nádobe pozasypávame keramzitom. Takto spevníme korene i polohu rastlín. Len čo rastliny rozložíme, keramzit zalejeme vodou. Črepníky uložíme do väčšej nádoby s vodou tak, aby boli korienky cca do jednej tretiny v nej ponorené. Asi po dvoch týždňoch, keď sa rastliny prispôsobia prostrediu, vkladáme kvetináče do PVC rúr s otvormi a nahradíme vodu živným roztokom.
Ak sa rozhodnete pre hydroponické pestovanie podľa nášho návodu a bude sa vám dariť, napíšte nám o svojich postrehoch a skúsenostiach. Radi tento článok doplníme.
Foto: sense-life.com, grower.cz
Zanechať odpoveď