Archív

Saimir Strati: majster mozaiky

Hobby portál vás pravidelne zoznamuje s ľuďmi, ktorý majú zaujímavého koníčka. Saimir Strati je umelec, ktorý vás uchváti nevšednými mozaikovými dielami z netradičných predmetov. Tie sú tak nevšedné, že sa mnohé z nich dostali do Guinnessovej knihy rekordov. Zoznámte sa.

str.jpg

Kto je Saimir Strati?

Byllis je staroveká albánska oblasť, plná významných archeologických lokalít. Na sklonku minulého tisícročia tu vládne neobvyklý ruch. Skupina reštaurátorov obnovuje pamiatky nahlodané zubom času. Počínajú si veľmi precízne a opatrne, aby nič nepoškodili. Niektorí členovia skupinky s úžasom hľadia na zarasteného chlapíka, ktorý zručne obnovuje veľký obraz z mozaiky.
*„Teba je tu škoda,“* s údivom prehodí jeden z reštaurátorov. Chlapík sa len uškrnie popod nos. V tej chvíli už má v hlave plán…
Saimir Strati sa narodil 11 apríla 1966 v albánskej Tirane a reštaurovanie mozaiky bolo hlavnou náplňou jeho práce. Pre niekoho je jeho zamestnanie činnosťou k zarábaniu peňazí, alebo „nutným zlom“ k prežitiu. Saimira sa to netýkalo. Práca s mozaikou ho pohltila natoľko, že sa stala koníčkom aj pri jeho voľných chvíľach. Nie je však mozaika ako mozaika. Jeho diela mu neskôr vyniesli 9 zápisov v Guinnessovej knihe rekordov.
Dnes je členom britskej asociácie modernej mozaiky. Veľmi významným členom. Od reštaurovania sa vydal na cestu umenia, ktoré berie ako svoje hobby – mozaiky vytvára z netradičných predmetov a materiálov, akými sú klince, skrutky, sklo, špáradlá, korkové zátky, vaječné škrupiny, CD nosiče, kávové zrná, úlomky zrkadiel, porcelán a podobne. Vo svojom odbore je majstrom s veľkým M. Okrem toho ho veľmi baví maľovanie obrazov.

Leonardo

Prvé jeho dielo, ktorého fotografie obleteli svet sa volalo Leonardo da Vinci. Vytvoriť monument 2 metre široký a 4 metre vysoký nebola žiadna hračka. Spotreboval naň približne 400 kilogramov klincov (!). Každý z nich vlastnoručne zatĺkol do podkladu v rôznej výške a na konci tohto úsilia bol úžasný obraz. Každý klinec akoby predstavoval jeden pixel obrazu. Viete si to predstaviť? Nie? Tak si pozrite nasledujúce obrázky.

saimir-strati-leonardo-da-vinci-1.jpg

saimir-strati-leonardo-da-vinci-3.jpg

Skúste zatĺcť 100 klincov za sebou. A teraz si predstavte, že ich máte tisíce, až desaťtisíce.
4. septembra 2006 bola táto mozaika zapísaná v Guinnessovej knihe rekordov, ako dielo, pozostávajúce z najväčšieho množstva klincov.

saimir-strati-leonardo-da-vinci-5.jpg

saimir-strati-leonardo-da-vinci-6.jpg

Nespútaný Spirit

Po obrovskom úspechu s Leonardom prišiel čas na nový „materiál“ k výrobe ďalšej mozaiky. Išlo o 1 500 000 špáradiel umiestnených na ploche 4x2m, ktoré tvorili obraz koňa. Umelec kvôli nej pracoval 13 hodín denne po dobu 40 dní. Dielo bolo ukončené presne rok po zápise Leonarda do knihy rekordov – 4. Septembra 2007. A samozrejme, prišiel ďalší zápis do tejto knihy, Kým takmer poltonového Leonarda by ste si určite nedokázali zavesiť na stenu obývacej izby, „špáradlový“ kôň je o niečo ľahší. Na predaj však nie je. Saimir akýkoľvek pokus o jeho kúpu odmieta s úsmevom a radí: *„Navštívte obchod z kuchynskými potrebami, zafinancujte do špáradiel a tvorte. Ostatné je hračka.“*

saimir-strati-horse-toothpicks-1.jpg

saimir-strati-horse-toothpicks-0.jpg

saimir-strati-horse-toothpicks-3.jpg

saimir-strati-horse-toothpicks-6.jpg

saimir-strati-horse-toothpicks-7.jpg

Mediterranean

Ak by mal človek zohnať potrebný počet korkových zátok potrebných na vytvorenie nasledujúcej mozaiky „klasickým štýlom“, čiže – *kúpim fľašu-otvorím-obsah vypijem-štopeľ odložím*, upil by sa k smrti. A to aj v prípade, že by mu s pitím pomáhala celá rodina. Slávny Mediterranean vznikol v roku 2008 s použitím 229 764 vínových zátok rôznych odtieňov. Tento krát sa umelcova pracovná doba natiahla na 14 hodín denne po dobu 28 dní.

saimir-strati-mediterraneana-wine-corks-0.jpg

saimir-strati-mediterraneana-wine-corks-1.jpg

saimir-strati-mediterraneana-wine-corks-4.jpg

saimir-strati-mediterraneana-wine-corks-6.jpg

King of Pop

V roku 2009 vzrušila celý svet nečakaná správa o úmrti kráľa popu Michaela Jacksona. V novembri toho roku na jeho počesť vytvoril Saimir najväčšiu mozaiku na svete vytvorenú pomocou štetcov rôznych farieb. Opäť pracoval 28 dní, každý deň strávil pri mozaike 16 hodín. Zaujíma vás počet štetcov? Bolo ich približne 230 000.

saimir-strati-michael-jackson-paint-brushes-2.jpg

saimir-strati-michael-jackson-paint-brushes-4.jpg

saimir-strati-michael-jackson-paint-brushes-1.jpg

saimir-strati-michael-jackson-paint-brushes-6.jpg

Bankovka umelcov

*„Túto bankovku venujem všetkým umelcom na svete bez rozdielu pohlavia a farby pleti. Všetkým. Aj tým najchudobnejším, pretože aj oni sú umelci,“* prehlásil Saimir na margo svojej ďalšej mozaiky. Stalo sa tak v novembri 2010. Pri pohľade z diaľky nebudete tušiť, z čoho sa bankovka skladá. Uchváti vás však kovovo chladným leskom a majestátnosťou svojej veľkosti. Ak pristúpite bližšie, zistíte, že ju tvorí 350 000 samorezných skrutiek, precízne zaskrutkovaných do podkladu veľkosti 4,9m x2,4m. „Keby som to mal robiť klasickým skrutkovačom, asi by som zošalel,“ priznáva sa Saimir. Vďaka akumulátorovému pomocníkovi trvá vytvorenie tohto diela „len“ 10 dní.

saimir-strati-banknote-screws-4.jpg

saimir-strati-banknote-screws-5.jpg

saimir-strati-banknote-screws-6.jpg

Jeden svet, jedna rodina, jedna káva

Niekto kávu pije a iný z nej tvorí umelecké diela. 4. Septembra 2011 nebol len taký obyčajný deň. Náhodní diváci sa stali svedkom ďalšieho Saimirovho svetového rekordu. Tu musíme podotknúť, že vytváranie každej slávnej mozaiky prezentuje tento umelec ako verejné vystúpenie. Zamedzí tak uštipačným hlasom typu „toto predsa nemôže vytvoriť jeden človek“. Šiestym zápisom v knihe rekordov sa pýši mozaika Jeden svet, jedna rodina, jedna káva. Vytvára ju päť postáv, ktoré predstavujú každý kontinent. Na mozaiku bolo použitých viac, ako milión kávových zŕn, čo predstavuje cca 140 kg kvalitnej kávy. Jej plocha meria neuveriteľných 25 metrov štvorcových. Tanečnica samby predstavuje Južnú Ameriku, Severnú kovboj, Áziu čínske dievča, ktoré hrá na tamburíne, Európan hrá na harmonike a Afričanka na tamtamoch.

saimir-strati-coffee-beans-world-2.jpg

saimir-strati-coffee-beans-world-4.jpg

saimir-strati-coffee-beans-world-6.jpg

saimir-strati-coffee-beans-world-1.jpg

Fazuľa poráža kávové zrná

Samozrejme, všetky rekordy na svete nie sú konštantné vždy sa nájde niekto, kto ich chce prekonať. V roku 2012 predstavil svetu svoje dielo ruský umelec Arkadij Kim, ktoré bolo vytvorené tiež zo zrniečok kávy na ploche 30 metrov štvorcových. Aká bola Saimirova odpoveď? Na viac ako dvojnásobnej ploche, 62 metroch štvorcových vytvoril dvojhlavú orlicu zo 620 kg (1 350 000 kusov) fazule.

p.txt.jpg

p.tzxt.jpg

Aj napriek tomu, že je umelcova kontaktná adresa známa – stratiguinness@yahoo.com, nepodarilo sa nám s ním spojiť a požiadať ho o krátky rozhovor. V jeho rodnom Albánsku sme však natrafili na silný fanklub, kde nám Stjepko Ahmedović-Bakić odpovedal na pár otázok:
Na Slovensku sa niekedy stane, že slávny človek je známejší viac v zahraničí ako doma. A naopak. Umelca, ktorého obdivujú doma, za hranicami vôbec nepoznajú. Ako je to u vás so Saimirom?
*Je veľmi populárny. O Saimirové výstavy je obrovský záujem nielen u nás, ale tiež v zahraničí. Môžem spomenúť bývalého islandského premiéra, ktorý navštívil výstavu mozaiky s naším predsedom vlády, alebo hráčov lichtenštajnskej, maltskej či švédskej futbalovej reprezentácie, ktorí po priateľských stretnutiach navštívili tieto výstavy spolu s našimi futbalistami. Saimirove diela videli milióny ľudí, vrátane kráľovských rodín a celebrít. Ľudia zostávajú v nemom úžase pri pohľade na jeho úchvatné diela.*
Čo je náplňou vášho fanklubu?
*Propagácia. Albánsko je malá krajina, ktorú sa snažíme zviditeľniť nielen prírodnými krásami, ale tiež obyčajno – neobyčajnými ľuďmi a ich prínosom pre športový, umelecký aj vedecký svet. Saimir je umelec, ktorý si to naozaj zaslúži.*
Skúšate aj vo fanklube vytvárať podobné mozaiky?
*V každom človeku drieme určité nadanie. Mozaiky, ktoré vytvára Saimir sú také, aspoň si to myslím, ktoré prinútia každého zamyslieť sa nad otázkou: „Dokázal by som to?“
Skúste si však zobrať malý štvorec polystyrénu a stovky špáradiel. Zapichujte tieto špáradlá do plochy tak, aby boli niektoré hlbšie, iné vyššie a aby pokryli celú plochu s tým, že správne nasvietené vytvoria obraz. Podarí sa? Nepodarí? Verte, že je to drina. Nielen fyzická ale tiež duševná. Musíte mať v sebe obrovskú dávku citu pre presnosť, proporcie a mnoho iných vecí. Áno, veľa z nás si to vyskúšalo ale verte – Saimir je len jeden.*
Náš portál je primárne zameraný na koníčky. V dnešnom svete, plnom moderných výdobytkov sú ľudia, ochotní vytvárať veci manuálne pre zábavu a dobrý pocit čoraz väčšou zvláštnosťou. Je tomu tak aj vo vašej krajine?
*Ťažko povedať. Dnes je každý prilepený zadkom ku stoličke a zakvačený na počítači. Napriek tomu tvrdím, že záľuby spojené s manuálnou prácou ešte dlho nevymrú. Kto pracuje, nezmľandravie. Rozprávame sa o Saimirovi. Rozmanitosť predmetov, materiálov a techník, ktorými tvorí, spájajú v sebe tradíciu s modernosťou. Starodávne techniky sú oživené a prelínané s modernými. Verte mi, ľudí ako on je veľa, no nie každý mal to šťastie, že sa stal známym. A viete, že to vôbec nevadí? Pre mnohých vrátane Saimira nie je dôležitý obdiv a sláva. Skôr ide o akési vnútorné zadosťučinenie. Taký ľudský pocit, že vedia vytvoriť niečo krásne.*
Meno Saimir Strati je drvivej väčšine Slovákov neznáme. Pokúsime sa zoznámiť ich s týmto umelcom a jeho dielom pomocou nášho portálu. Čo by ste chceli odkázať našim čitateľom?
*V prvom rade by som chcel pozvať všetkých, ktorí by chceli vedieť a vidieť viac na oficiálnu Saimirovu stránku s galériami a údajmi „about us“ a tiež na facebook, kde je profil Saimir Strati pravidelne aktualizovaný. Verím, že mnohí sa budú o mozaiku a jej tvorbu zaujímať viac, ako doteraz a budem držať palce všetkým, ktorí skúsia vytvoriť vlastné nevšedné dielo. Pozdravujem Slovensko a želám iba pekné dni.*
Ďakujeme za rozhovor.

*V roku 2011 bol Saimir Strati ocenený prezidentom Albánska Medailou cti národa.*

Foto:® Saimir Strati, saimirstrati.al, voal-online.ch