Archív

Rustikálna kamienková váza z obalu od zemiakových lupienkov

Prinášame vám návod ako si zhotoviť milú vázičku, ktorej základ bude tvoriť valec, kde sa kedysi schovávali chrumkavé zemiakové lupienky.

01.jpg

Ak by ste niekomu ukázali tento obrázok, zrejme by neveril, z čoho je vázička vyrobená. Dekorovanie kamienkami je síce stará známa technika, no takmer vždy je spojená s dekorovaním základu, z ktorého vytvoríte rovnaký, len krajší výsledok. To znamená, že ak dekorujete skalkami kvetináč, potrebujete ako základ starý kvetináč. Ak vázu, potrebujete starú vázu. Nie vždy však je tomu tak. Presvedčíme vás, že aj taká neočakávaná vec akou je obal z chipsov môže poslúžiť rovnako dobre.
V článku o tom, ako si zhotoviť stredomorskú vázu sme si pripomenuli vôňu leta a mora. A v nasledujúcom návode si ju pripomenieme znovu. Ako sme spomínali – „kamienkovanie“ patrí k populárnym spôsobom dekorovania. Problém však niekedy nastáva, keď sa jednoducho nedarí… Berte teda tento návod, ako akýsi základ k tomu, ak budete chcieť kamienkami dekorovať aj iné predmety.

Čo budeme potrebovať?

Keďže valec, v ktorom sa ukrývajú zemiakové lupienky je vyrobený z papiera a po napustení vodou by sa mohol rozpadnúť, bude druhou položkou (hneď po ňom) tekutá guma v spreji. Tú môžete v malom množstve kúpiť v obchodoch s modelárskymi potrebami a ak ju nezoženiete, nezúfajte. V súčasnosti je veľmi využívaná automobilistami na tunning áut. Len vo vyššej gramáži a teda za viac peňazí (kúpite ju napríklad TU ) .
*Čo je vlastne tekutá guma?* Ide o syntetickú látku, ktorá schne na vzduchu. Izoluje, pogumuje, vytvára ochrannú vrstvu, tesní a podobne. Pre nás je teda veľmi výhodná, pretože urobí papierový valec vodeodolným, navyše chráni podklad a dodáva zaujímavý efekt. Spreje s tekutou gumou sú dostupné v mnohých farbách ( čierna, biela, červená, „gunmetal“ sivá, ružová, priesvitná ). V ponuke sú aj spreje pre dosiahnutie metalického odlesku so strieborným, zlatým alebo medeným efektom pre perleťový efekt, pre dymový efekt, pre dodanie lesku a iné. Možností teda máme veľa. Zvyšný sprej sa nám určite hodí na mnohé iné kutilské záľuby.
Ďalej budeme potrebovať PVA – disperzné lepidlo. Mnoho čitateľov sa zvykne pýtať, čo to vlastne disperzný je. V prípade lepidiel ide o tekuté či pastové lepiace prípravky, ktorých základom je disperzia častíc polymérov (PVA) vo vode. Po ich vsiaknutí do porézneho materiálu a následnom odparení a vyschnutí už tentokrát vode vysoko odolávajú. Neobsahujú organické rozpúšťadlá a sú ekologické. Výhodou je tiež, že po vyschnutí spriesvitnejú, spoj či náter je pritom pevný, húževnatý a tiež pružný. Medzi najznámejšie disperzné lepidlá patria napr. Herkules, Duvilax, Samson a podobne.
Ďalšou položkou je zmes, do ktorej budeme vlepovať kamienky. Tu si môžeme vybrať z veľkého množstva variácií. Sú to buď rôzne už namiešané cementové zmesi či našľahané akrylátové tmely, ktoré dostaneme väčšinou vo vedierkach v obchodoch so stavebninami. Prípadne si ich vyrobíme sami na báze lepidla na sieťku pod stierku.
Dôležitý je tiež výber dekoratívnych kamienkov. Najčastejšie sa používajú malé okruhliaky rôznych odtieňoch, ktoré si buď pôjdeme pohľadať k blízkej rieke, kúpime v obchodoch s hobby pomôckami či v záhradnom centre.

No a určite sa nám zíde:
*Voda, malá špongia, papierové utierky, štetec a staré noviny*

001.jpg

Otázka a odpoveď

Prečo by sme mali kupovať drahú tekutú gumu v spreji, keď predsa môžeme dekorovať priamo staršiu vázu, ktorá netečie?
Môžeme. Tento návod však slúži ako univerzálny tip na to, ak chceme dekorovať akýkoľvek predmet, ktorý vode odolný nie je a my potrebujeme, aby nakoniec bol.

Ideme na to

002.jpg

1. Nasprejujeme tekutou gumou zvnútra valec od lupienkov a tak ho utesníme – zabránime budúcemu úniku vody.
2. Ak chceme byť dôslední, oblepíme valec zvonku obväzom tak, ako keby sme lepili veľkú sieťku po stierku počas renovácie bytu. Nie je to však nutné a tak môžeme priamo pokračovať nanášaním tmelovej (cementovej) zmesi na valec. Jej hrúbku odhadneme podľa veľkosti kamienkov. Pracujeme dôsledne, pracovný stôl chránime pred zašpinením starými novinami. Ak naša lepiaca zmes rýchlo vysychá, nemusíme ju naniesť na celý valec, ale robíme to postupne.
3. Začíname s umiestňovaním skaliek na valec. Buď náhodne, alebo vo vzore, ktorý je pre naše oči príjemný. Nenechávame medzi nimi veľké medzery. Keď máme celý valec „oskalkovaný“ , vyplníme medzery rovnakou zmesou, ktorou sme skalky lepili, alebo špeciálnym tmelom na škárovanie. Vázu necháme mierne preschnúť.

005.jpg

4. Namočíme do vody malú špongiu a krúživými pohybmi upravíme škáry tak, aby neboli skalky znečistené od zmesi na povrchu.
5. Po dokonalom vyschnutí pretrieme povrch vázy disperzným lepidlom.
6. Hotovo. Po zaschnutí lepidla toto spriehľadnie a naša váza je hotová. Bez obáv teraz môžeme do nej naliať vodu a vložiť kvietky.

02.jpg

Foto: fabyoubliss.com