Archív

Vermikompostovanie: ako naložiť s bioodpadom v domácnosti

Výhodou vermikompostu je, že na jeho prípravu nie je potrebné vlastniť pozemok, záhradu ani iné veľké priestory. Ba ani objemný kompostér. Vermikompost sa totiž môže „vyrábať“ na balkóne, v pivnici, garáži, kancelárií či dokonca priamo v byte.
Naučíme vás, ako si vyrobiť vermikompostér vlastnými rukami za zlomok predajnej ceny originálu a zodpovieme na najčastejšie otázky na tému tohto populárneho spôsobu prípravy kvalitného domáceho kompostu.

kom1.jpg

Čo je vermikompostovanie?

Vermikompostovanie je metóda kompostovania, kedy dochádza k rozkladu organického materiálu pomocou dážďoviek. Slovo vermikompostovanie vychádza z latinského Vermes – červ, dážďovka. Malý domáci vermikompostér je veľmi múdra vec, ktorá nám pomôže pri domácom odpadovom hospodárstve a prispeje k ekologickému zmýšľaniu našich rodinných príslušníkov. Používanie dážďoviek namiesto jednoduchého skladovania organického odpadu na kompostovej hromade zaručuje rýchlejšie získanie tmavého, na živiny bohatého univerzálneho hnojiva, ktoré môžeme využiť na prihnojovanie ovocia, zeleniny aj izbových kvetov. Kompostovať môže každý. Stačí nájsť vhodné miesto pre vermikompostér, mať dostatok kuchynského odpadu a chuť premieňať bioodpad na životodarný kompost. Kompostovať pomocou dážďoviek môžeme v školách, škôlkach, kanceláriách, proste všade.

Vermikompostér vyrobený doma nie je nápadný a nezaberie veľa miesta *** Vermikompostér vyrobený doma nie je nápadný a nezaberie veľa miesta

Zhotovte si vermikompostér

Čo potrebujeme?
===============

Na slovenskom trhu si síce môžete kúpiť hotový vermikompostér, jeho cena však v mnohých prípadoch prevyšuje 100€ a tak bude pre nás výhodnejšie vyrobiť si ho pohodlne doma. Všetko čo potrebujeme sú 2, alebo tri stohovacie škatule z nepriesvitného materiálu, napríklad takéto , s tým, že k jednej z nich je nutné prikúpiť si aj vrchnák. Ďalej budeme potrebovať papier, kartón, nožnice, takzvanú podstielku (zem, staré lístie, seno, navlhčený novinový papier a podobne) a násadu dážďoviek. A nakoniec sa zíde vŕtačka so 4 – 6 mm vrtákom.

Dážďovky
========

Väčšina ľudí si mylne myslí, že dážďovky sú pohromou pre naše záhrady. Omyl. Dážďovka nemá zuby a tak neobhrýza napríklad korienky rastlín. Naopak, prevetráva pôdu a prihnojuje ju vlastnými výlučkami. Preto každý, kto pripravuje záhradný kompost vie, že jeho základom je práva prilákať do neho dážďovky. Zo 62 druhov u nás žijúcich dážďoviek môžeme v ornej pôde nájsť asi 18. Pre Vermikompostovanie sú najprospešnejšie dážďovky druhu *Eisenia foetida*, čiže dážďovky kalifornské. Pre život potrebujú veľké množstvo organických zvyškov. Rýchlo sa množia a tak sa práve tento druh najviac využíva na prípravu domáceho vermikompostu. Optimálna teplota pre ich chov je 18 až 25 °C. Preto sa im bude dariť v každej domácnosti. Kalifornské dážďovky sa dajú kúpiť priamo u chovateľov, vo vybraných obchodoch s potrebami pre zvieratá, alebo na týchto adresách
Pomocou tráviacich enzýmov dokážu dážďovky zničiť aj choroboplodné zárodky, baktérie, vírusy a semená burín. Zvláštnosťou je, že kalifornské dážďovky, na rozdiel od ostatných druhov dážďoviek, nie sú prispôsobené na trávenie hliny (obsahuje ílovité častice a piesok). Preto ju do kompostu nepridávame. Kompostovaním postupne odpad stráca svoj objem až na 20%.

Ako začať?
==========

01.jpg

Zoberieme nádobu z pevného nepriehľadného materiálu (dážďovky neznášajú svetlo) s priliehavým vekom (chráni pred vysúšaním a vínnymi muškami). Na jej dne vyvŕtame drenážne otvory na odvod prebytočnej vlahy. Prevzdušňovacie otvory vyvŕtame v hornej časti škatule (po dlhších bokoch) hneď pod lemom nádoby. (aby sa neprekryli pri stohovaní). Diery dôkladne očistíme od vyvŕtaných kúskov plastu. Dobre na to poslúži orezávací nožík.
Túto nádobu vložíme do ďalšej nádoby, ktorá však bude bez otvorov a bude slúžiť na zachytávanie vlhkosti.

Podstielka
==========
Na spodok škatule s dierami umiestnime papier (minimálne kancelársky, môže však byť aj hrubší) tak, aby prekryl všetky dierky (dážďovky tak neprepadnú do spodnej škatule).
Teraz môžeme pridať podstielku. Tá slúži na udržanie vlhkosti a ako „bydlisko“ pre dážďovky. Je možné použiť zeminu (nie hlinu), staré lístie, trávu, slamu, hobliny, navlhčený roztrhaný novinový papier. Veľmi dôležitá je dostatočná vlhkosť, na ktorú sú dážďovky veľmi citlivé. Najväčším problémom vermikompostovania býva zlá podstielka. Pribúdajúce zvyšky jedla obsahujú vodu a môžu spomaliť kompostovací proces a znížiť množstvo dážďoviek vo vermikompostéri. Nutné je teda lôžko udržiavať primerane vlhké a prevzdušnené.

02.jpg

Koľko potrebujeme dážďoviek a ako ich kŕmiť?
============================================
Keď máme vytvorenú podstielku, môžeme pridať dážďovky. Potrebné množstvo dážďoviek závisí od objemu nami vyprodukovaného bioodpadu. Ak denne vyprodukujeme 0,25 kg biologického odpadu, potrebujeme 0,5 až 0,75 kg dážďoviek. Pri dostatku potravy a miesta sa dážďovky rýchlo množia a naopak pri nedostatku ich množenie prestáva. Na druhej strane by sme však nemali dážďovky „prekrmovať“ veľkým množstvom odpadu. Dážďovky prirodzenou cestou regulujú početnosť svojej populácie. Pre začiatočníkov je výhodné zo začiatku kompostovať v menších priestoroch a s menším množstvom dážďoviek a potravy, a až keď si všetko vyskúšajú a naučia sa kompostovať v malom, môžu prejsť na objem potrebný pre celú domácnosť.

03.jpg

Čo pridávame ako potravu?
==========================

Dážďovky majú rady väčšinu organických odpadov, ktoré vyhadzujeme – zvyšky ovocia, zeleniny, papierové obrúsky, vlhkú papierovú lepenku, škrupiny od vajíčok, čajové vrecúška, kávové filtre a kávovú usadeninu (kávu priam zbožňujú), cesto, chlebové kôrky, vlasy; čiastočne kompostované lístie a trávu. Veľké kusy je vhodné nakrájať na menšie, aby boli lepšie prístupné. Biologický odpad dávajte dážďovkám na podstielku a jemne ho zakryte zeminou.

04.jpg

05.jpg

Nevhodné je dávať dážďovkám mliečne výrobky, zvyšky mäsa a tuky. Treba dať pozor na vysoký obsah soli (horná hranica, ktorú dážďovky znášajú je 0,5% koncentrácia) a na zvyšky, ktoré by mohli byť kontaminované zvyškami chemických postrekov (napr. citrusové plody). Dážďovky kŕmime raz až dvakrát týždenne, dôležité je dážďovky neprekrmovať!
Postupne, podľa vzrastajúceho počtu dážďoviek, môžete množstvo potravy zvyšovať a pridávať ju takmer denne. Počet dážďoviek sa zdvojnásobí približne za 3 mesiace.
Vždy ale platí pravidlo, že dážďovky, ktoré sa vyliahnu priamo v danom kompostéri, majú väčšiu šancu na prežitie než dospelé dážďovky, ktoré sem boli prenesené z iných podmienok.

Teplota a vlhkosť
=================
Pre chov dážďoviek je dôležitá optimálna vlhkosť 55 až 70%. Vlhkosť potrebujú dážďovky na to, aby mohli dýchať. Pokiaľ po zovretí v hrsti kompost drží svoj tvar, je správne vlhký. Vlhkosť kompostu môžeme znížiť pridaním odpadu s vysokým obsahom uhlíka, ako je papierová lepenka (nefarbená), piliny alebo slama. Vrstvením materiálov rôznorodej štruktúry kompost prevzdušníme a zabránime nežiaducemu hnitiu. Ak je kompost naopak príliš suchý, zavlažíme ho pokropením vodou alebo pridáme navlhčený papier. Dôležité je, aby pri dne nezostávala súvislá vrstva vody. Ak sa stane, že sa odpad dlho nerozkladá, môže to byť tým, že dážďovky v dôsledku sucha uhynuli. Potom je nutné si čo najskôr zaobstarať nové, inak odpad v kompostéri začne hniť a zapáchať.

06.jpg

Do kompostu môžeme pridávať aj nastrihaný papier *** Do kompostu môžeme pridávať aj nastrihaný papier

Ďalšie poschodie
=================
Keď sa vrchný diel vermikompostéru zaplní, jednoducho sa pridá ďalšie poschodie, čiže tretia plastová škatuľa. Táto by sa mala dotýkať dnom vyrobeného kompostu v druhej škatuli. Dážďovky si do nej buď prelezú samy cez otvory v dne (nalákajú sa na novú potravu, pretože do spodnej škatule už nebudeme pridávať bioodpad) alebo im môžeme pomôcť a časť dážďoviek do horného poschodia jednoducho presťahujeme. Dážďovkám trvá premena bioodpadu v bežnom vermikompostéri okolo dvoch až troch mesiacov. Biologický odpad dávame do druhého poschodia, spodné poschodie ponecháme ešte pár dní až týždňov tak, ako je – materiál sa v ňom za tú dobu plne premení v kompost.

Ako oddeliť kompost od zmesi s dážďovkami
=========================================
Často sa to rieši vysypaním obsahu nádoby a hotového kompostu a oddelením od ešte nespracovaných zvyškov bioodpadu a dážďoviek ručne.
Inou možnosťou je využiť prirodzeného úteku dážďoviek pred svetlom. Dážďovky majú vo vysypanej hromade kompostu sklon zavŕtavať sa hlbšie a my z nej preto môžeme postupne odoberať jej vrchné vrstvy.
Populárnym spôsobom je aj rozdelenie už vytvoreného kompostu na dve zóny: Jednu necháme tak a na druhú pridávame ešte stále bioodpad. Nalákame tak dážďovky na túto polovicu a v priebehu pár hodín zostane druhá polovica bez dážďoviek. Tento kompost potom vyberieme z nádoby.

Dážďovkový čaj
==============
Do spodnej plastovej škatule začne po čase odtekať prebytočná vlhkosť cez prederavené dno hornej škatule – ide o takzvaný Worm Tea, čiže dážďovkový čaj. Táto tekutina je vynikajúcim tekutým hnojivom nielen pre izbové kvety ale tiež do záhrady. Riedi sa s vodou v pomere 1:1 až 1:10.

Správny domáci majster si vie poradiť aj s výpustným ventilom na dážďovkový čaj *** Správny domáci majster si vie poradiť aj s výpustným ventilom na dážďovkový čaj

Umiestnenie
===========
Vermikompostér, ktorý sme si zhotovili môžeme umiestniť vo vnútri v byte, v dome či vonku. Ľudia ho mávajú v garáži, v pivnici, pod drezom na riad. Miesto si skrátka každý zvolí podľa svojich potrieb a priorít. Dôležité je vždy zabezpečiť pre dážďovky optimálnu teplotu (dážďovky sú aktívne pri teplotách nad 5 ° C, ale najväčších výkonov dosahujú pri teplote okolo 20 ° C) a správnej vlhkosti substrátu. Pri umiestnení na balkón budú v chlade dážďovky menej aktívne. Pri teplotách pod nulou kompostér zamrzne a môže dôjsť k úhynu dážďoviek aj ostatných organizmov. Preto je lepšie kompostér na zimu preniesť do teplejších priestorov alebo ho zatepliť napríklad pomocou sena alebo slamy.

Zhrnutie

1. Na domáci vermikompostér sú osvedčené debničky o veľkosti cca 50 × 40 × 40 cm.
2. Do spodnej časti je potrebné vyvŕtať dostatočné množstvo dier, aby sa mohla odparovať vzniknutá vlhkosť.
3. Dážďovky neznášajú svetlo, preto by nádoba mala mať veko, ktoré tiež zabraňuje vysúšaniu. Navyše pomáha zamedziť šíreniu plesní, nežiaducich organizmov i prípadného zápachu v interiéri.
4. Na dno vermikompostéru sa umiestni podstielka, ktorú môže tvoriť tráva, lístie, roztrhaný a navlhčený novinový papier, pôda, rašelina, hobliny alebo kokosové vlákno.
5. Do podstielky sa vloží násada dážďoviek a vhodné kúsky bioodpadu menšie ako 5 cm.
6. Pod kompostér umiestnime ešte zbernú nádobu na odchyt výluhu – dážďovkového čaju. Čaj sa riedi s vodou a využíva sa hlavne ako tekuté hnojivo potrebné pre izbové rastliny a bylinky.

Hotový kompost

Štruktúra hotového kompostu je drobnohrudkovitá, sfarbením pripomína černozem. Tento vysoko kvalitný humus, ktorý nezapácha, neobsahuje zvyšky nerozloženého odpadu ani patogény, vzniká približne po troch mesiacoch kompostovania. Sú to vlastne výlučky dážďoviek obsahujúce látky, ktoré chránia rastliny pred chorobami a zlepšujú ich rast. Hnojivo obsahuje kvalitné humínové kyseliny, enzýmy. Vermikompost má optimálny pomer uhlíka a dusíka 15-10: 1, obsahuje stopové prvky, hlavne mangán, bór, zinok. Je vhodný aj ako substrát pre očkovanie sterilných pôd, napr. pri rekultiváciach, po chemických zásahoch, po záplavách alebo pri prejavoch pôdnej únavy.
Ako vyzerá zrelý kompost?
=========================
Dobrú a jednoduchou metódou na zistenie kvality kompostu je test klíčivosti rychloklíčivých semien (žerucha, hrach, fazuľa). Po 3-4 dňoch semená vyklíčia. Ak vytvoria pekný zelený porast, je kompost vyzretý, zatiaľ čo žlté a hnedé lístky či nedostatočný počet naklíčených semien prezrádzajú nevyzretosť. Potom je potrebné kompost preložiť a nechať ho ešte ďalej „pracovať“.

Foto: doityourself.com, youtube.com, indianapublicmedia.org, forum.vpaaz.org, pickmeyard.wordpress.com