Prinášame vám návod na jedinečný obraz, ktorý si môžete zhotoviť pomocou starých voskoviek a nemusíte pritom vedieť maľovať.
Hobby portál je priaznivo naklonený recykláciám akýchkoľvek materiálov, ktoré pomocou šikovných rúk dostávajú takýmto spôsobom šancu na nový život. Užitočný život.
V dnešnom článku sa teda bude recyklovať. Základom na vytvorenie krásneho voskového obrazu sú totiž nepoužívané staré a polámané voskové farbičky, ktoré dožívajú ukryté v plastovom vedierku kdesi v skrini. A my z nich vytvoríme umelecké dielo, ktoré neunikne pozornosti známych a priateľov. Dielo, ktoré môžeme tiež vyhotoviť ako darček pre blízku osobu.
Materiály
Tavenie starých pasteliek je rovnako staré ako pastelky samotné. Dnes bude však mať veľmi umelecký nádych, preto budeme potrebovať nasledujúce materiály:
– Maliarske plátno (veľkosť je voliteľná, no minimálny formát by mal byť A4)
– List tvrdého papiera, alebo kartónu
– Zdroj teplého vzduchu – teplovzdušná pištoľ, fén na vlasy so silnejším tepelným výkonom
– Siluetu toho, čo chcete zvečniť vo vosku
– Voskové pastelky, farebné sviečky
– Orezávací nôž, nožnice
– Kliešte
– Pracovnú plochu, na ktorej môžete vyliať pár kvapiek vosku
– Lepiacu pásku
Vyrezanie tvaru
Prvá vec, ktorú musíte urobiť je preniesť siluetu, ktorú chcete mať na voskovom obraze na kus tvrdého papiera. Pre začiatok zvoľte jednoduchý tvar s oblejšími líniami. Veľmi populárna je bočná silueta hlavy človeka, srdce a podobne. My budeme v našom návode využívať siluetu morského koníka. Tú precízne vyrežeme z papiera. Snažíme sa o to, aby bola silueta vyrezaná na jeden raz, teda bez zbytočných zástrihov a zárezov.
Lepenie
Keď máme siluetu vyrezanú, umiestnime ju na maliarske plátno natiahnuté na ráme do jeho stredu. Potom prilepíme pevne všetky hrany siluety na plátno, až na malý kus. To bude miesto, kde začneme „maľovať“. Najskôr však budeme potrebovať vosk.
Výber farieb
Preberanie starých pasteliek a výber vhodných farieb je veľmi dôležitý. Výsledný obraz síce môže pôsobiť abstraktne, no používať akékoľvek farby naň nie je vhodné, nakoľko by sa nám tieto počas práce mohli zliať a vytvoriť nežiadúce odtiene. Vyberieme si teda paletu zloženú z dvoch troch farieb v jednom tóne (napríklad modré – svetlejšie, tmavšie) a otestujeme farebnosť na kuse papiera. Farby, ktoré hodláme použiť oddelíme na bok. Na vytvorenie jedného obrazu budeme potrebovať odhadom 10 – 20 pasteliek. Toto číslo sa môže výrazne líšiť vzhľadom na veľkosť obrazu a aj na to, akú veľkú časť jeho plochy chceme pokryť a koľko farebných vrstiev chceme. Je dôležité, aby sme s vybraných pasteliek odstránili ochranný papier.
Voskovanie
Teraz, keď máme pripravené plátno, uchytenú šablónu a vybraté voskovky, môžeme začať s procesom tvorenia. Vezmeme prvú farbičku do klieští , nastavíme nad miesto šablóny, ktoré nemáme prilepené páskou a aplikujeme na ňu horúci vzduch. Teplý vzduch musí fúkať šikmo cez farbičku a nie na plátno. Toto je nesmierne dôležité. Nechceme predsa roztopiť vosk, ktorý je už na plátne. Vosk by sa mal pomaly rozpúšťať po pastelke a kvapkať na plátno v mieste, kde sa šablóna stretáva s podkladom.
Vytváranie pohľadov
Existuje mnoho spôsobov, akým sa dá vyvoskovať obraz. Skúste ho počas pokvapkávania voskom upevniť v strmom uhle tak, aby vosk stekal po plátne smerom k rámu. Neskôr uhol zmenšujte.
Pomaly kvapkajte vosk okolo okraja šablóny tak, že postupne odliepate pásku, ktorá šablónu drží na plátne a otáčajte plátnom do smerov, ktoré chcete. Stekajúce kvapky by mali byť náhodné a tak sa nesnažte o nápravu „chýb“ na obraze. Ľudia majú vždy snahu vytvárať rovnomerné vzory, naopak, vesmír v ktorom žijeme má tvary náhodné a predsa je svet úžasný. Presne taký bude aj váš obraz. Odolajte teda nutkaniu a nesnažte sa o perfektnosť. Odstraňujte preč lepiacu pásku až kým nebude šablónu držať na plátne len farebný vosk.
To je čas, kedy bude možné pridávať ďalšie odtiene farieb na obraz.
Odstránenie šablóny
Keďže vosk vsiakol do plátna, nebude až také zložité odstrániť šablónu. Napriek tomu postupujeme obzvlášť opatrne. Nahrejeme kúsok šablóny s voskom teplým vzduchom a oddelíme jej jednu voľnú hranu od plátna. Pomaly vyťahujeme šablónu smerom nahor. Ak to nepôjde, použijeme obozretne teplý vzduch z pištole. Nesmieme zmeniť vzhľad obrazu, takže nepreháňame z teplotou vzduchu.
Vyčistenie plátna
Môže sa stať, že po odstránení šablóny získate dokonalý tvar. No je viac než pravdepodobné, že v niektorých miestach vosk podtečie túto šablónu. Neprepadajte panike. Ostrým nožom môžete toto miesto postupným oškrabkávaním vosku vyčistiť. Ak napriek tomu budú na plátne neodstrániteľné zvyšky vosku, môžete ich pretrieť bielou akrylovou farbou.
Hotovo. Teraz môžete svoj obraz zavesiť na stenu, podarovať či predať. Podeľte sa v komentároch s nami o vaše skúsenosti s voskovaním.
Foto: gravityisweak, instructables.com
Zanechať odpoveď