Je to tak, je tu jeseň a zo dňa na deň sa ochladzuje. Ani luxusné rolety Venys na strešné okná nie je nutné zaťahovať tak často, pretože slnečné lúče už ne sú natoľko intenzívne. Väčšina záhradiek a balkónov pôsobí v tomto období ponurým dojmom. Vytratia sa letné kvietky, stratia sa farby, všetko pohltí splín. Stále si však môžete spestriť svoje okolie zasadením niektorých rastliniek, ktoré prežijú aj toto sychravé a sivé obdobie. Môžete sa spoľahnúť na to, že sa Vám jesenná depresia bude zaháňať oveľa ľahšie.
Čo zasadiť?
Existuje množstvo druhov rastlín, ktoré sa dajú pestovať v kvetináčoch počas jesenného obdobia aj v zime. Dokážu krásne zútulniť každý kút. Rôzne odtiene vresu, Skimmia, Choisya, Euonymus a hebe sú len niektoré z kríkov, ktoré možno skvelo kombinovať so sadeničkami violy, sirôtok, prvosienok a fialiek. Môžete skúsiť aj menej známe a opozerané rastlinky, ako napríklad nechtík, helenium a helebores.
Naproti tomu stoja trávy, ktoré sú ideálne pre zmäkčenie pestovateľských režimov, ako i pridanie objemu a tej správnej textúry do skalky, ktorú vytvoríte v kvetináči. Skúste Carex buchananii, Carex flagellifera alebo Carex elata „Aurea“.
Temná a dramatická Ophiopogon planiscapus „nigrescens“ (tráva čierneho draka) nie je trávou v pravom slova zmysle, môže byť ale použitá rovnakým spôsobom. Farebnú škálu dotvoria narcisy, krókusy, trpasličí kosatec, modrica a ďalšie jarné kvetinové cibule. V chladnom období nie je nutné zalievať tak často a intenzívne, preto môžete všetky záhradné, ale aj silikónové hadice na výkonové aplikácie (čistenie chodníkov a vozidla) uschovať v pivnici, aby ich prvé mrazy nepoškodili. Celkom pokojne Vám postačí malá krhla. Na pravidelnú zálievku ale v žiadnom prípade nezabúdajte. Rastlinky sú predsa živé a všetko také vodu potrebuje.
Ako správne nakombinovať jednotlivé rastliny?
Najlepší spôsob, ako nakombinovať vhodné rastliny, je vybrať sa do záhradného centra, nájsť rastlinku, ktorá bude tvoriť základ Vašej kvetinovej výzdoby, a dotvoriť jej okolie rastlinkami, ktoré sú k dispozícii. Takto najlepšie prídete na to, čo sa k čomu hodí, a čo spolu vôbec nepasuje. Nebojte sa skúšať dovtedy, kým nebudete úplne spokojný s tým, ako zvolená kombinácia vyzerá.
Alternatívou k vlastnej tvorbe, keď sa nechcete spoliehať na svoj vkus či nevkus, je spoľahnúť sa na niektoré odskúšané a otestované kombinácie. Napríklad zasaďte nie úplne typický vavrín (bobkový list), pridajte k nemu nejaký druh trávy (napr. Stipa arundinacea) a zbehovec plazivý. Dotvorte tymiánom, nech to celé vyzerá kaskádovite a zmäkčite okraje nádoby. Stačí sa už len kochať a zbierať pochvalné poznámky.
Novozélandská kapusta (Cordyline australis) vyzerá skvele v hrnci spolu s trávou čierneho draka (Ophiopogon planiscapus „nigrescens“) a oranžovými sirôtkami.
Ak chcete niečo nízkorastúce a overené, upútajte pozornosť okolia kvetináčom s trávou čierneho draka (Ophiopogon planiscapus „nigrescens“), pestrým brečtanom (Hedera helix „ľadovec“) a žltolistou Heucherou. Ak sa Vám podarí zohnať plody imela, tak jeho biele bobuľky iba ozvláštnia celú túto nádheru. Na dotvorenie môžete pokojne použiť aj plody jesene, napríklad gaštany alebo malé tekvičky.
Ako správne sadiť a opatrovať?
Začnite tým, že do nádoby, v ktorej chcete mať rastlinky, pridáte vrstvu pôdy založenej na komposte. Až následne usporiadajte všetky svoje rastlinky. Keď budete spokojný s výsledkom, môžete medzery zaplniť ďalším kompostom, avšak tak, aby bol 5 cm od okraja nádoby.
Aby dielo vydržalo čo najdlhšie, pravidelne a správne ho vlhčite, odstrihujte odumreté časti rastlín, prípadne ho pohnojte. Ani v období mimo hlavnej sezóny netreba totiž zabúdať na adekvátne hnojivá a postreky Na jeseň je počasie vlhšie, čo je príležitosť pre rôzne plesne, preto treba nasadiť správnu prevenciu. Dávajte pozor a všetko robte podľa toho, aké nároky majú jednotlivé použité rastlinné komponenty. Ideálne je nádobky umiestňovať tak, aby z nich mohla odtekať prebytočná voda. V prípade, že zamoknú, môžu rastlinky vyhniť skôr, ako sa stihnete pokochať vlastným dielom.
Tu ponúkame ešte krátke videá s kreatívnou inšpiráciou:
[* youtube:UoTX50QSGIA *]
[* youtube:AH7rfgWc1tU *]
Zdroj a foto: imbrandon.com, lifeonthebalcony.com, saga.co.uk, zahrada.artmama.sme.sk, mojdom.zoznam.sk, lepsiebyvanie.centrum.sk, vanmeuwen.com, flickr.com, imbrandon.com
Zanechať odpoveď