Ak náš starý nábytok pomaličky dosluhuje a my sa ho nechceme z určitých dôvodov zbaviť, nemusíme ihneď zháňať kvalitného stolára kvôli oprave. V niektorých prípadoch si vieme pomôcť sami a (samozrejme) za menej peňazí. Hobby portál vám prináša niekoľko zaujímavých trikov, pomocou ktorých sa dajú odstrániť mechanické aj estetické závady, vzniknuté častým a dlhodobým používaním nábytku, ktorý už má svoje roky.
Epoxidom na uvoľnené nohy stoličky
Drevené stoličky majú vždy svoje čaro, ktoré nenahradí kov ani plast. Ich častou „chorobou“ však býva postupné uvoľnenie nôh. Stolička je takto nestabilná, pod váhou ľudského tela sa kníše a často vŕzga. Vtedy podľa možností nastupujú rôzne špeciálne lepidlá. Čo však robiť, ak kvôli lepeniu nechceme rozoberať celú stoličku a zároveň sa nám dá uvoľnená noha len mierne povytiahnuť? Riešením je vytvorenie silného spoja za pomoci epoxidu . Ten aplikujeme pomocou injekčnej striekačky cez drobné dierky, ktoré sme vyvŕtali na nenápadnom mieste s cieľom dostať sa k ploche drevených kolíkov, zaisťujúcich nohy stoličky.
Po zmiešaní je väčšina epoxidových živíc príliš tuhá na to, aby sme ich pretlačili cez injekčnú striekačku, použijeme teda špeciálny epoxid na lepenie laminátu.
Postup nie je zložitý: Striekačku vložíme do malého otvoru a stlačením aplikujeme epoxid do dierky s cieľom dostať ho ku spoju (drevenému kolíku). Nohu potom pevne zatlačíme a prebytočný epoxid zotrieme.
Vystuženie vratkej stoličky
Ak to nevadí vzhľadu nábytku, býva naskrutkovanie kovových výstuží tvaru L alebo T najrýchlejším spôsobom opravy jeho častí. Podobne je to so stoličkami, na ktoré dostať špeciálne kovové profily, ktoré sú pevnejšie (s výstužou), ako plechové. Výhodou je, že tieto kovové časti budú ukryté pred zrakmi a okrem toho sa dajú kúpiť v povrchových úpravách : mosadz, bronz, chróm a iné. Aby sa zabránilo štiepaniu dreva, bode nutné predvŕtať v miestach spojov malé dierky do ktorých sa naskrutkujú napevno skrutky.
Prehnuté police
Ak sú po rokoch police v našej skrinke prehnuté od záťaže, pomôže pridanie podpier z dreva. Môžete si ich vyrobiť sami, ak však takúto možnosť nemáte, navštívte najbližšie stavebné centrum a kúpte si stupeň dreveného schodiska, ktorý sa na vystuženie hodí naozaj ideálne. Je zaoblený, povrchovo upravený a v rôznych odtieňoch. Ak napríklad v polici držíte knihy, vyberte farbu im podobnú. Budete prekvapení, ako dobre podpera s knihami splynie.
V mnohých centrách vám schodiskový stupeň nielen predajú, ale tiež skrátia na potrebnú veľkosť.
Záchrana zásuvky
Čelá zásuviek staršieho nábytku bývajú častokrát len pribité či prilepenú k telesu zásuvky a počas pravidelného používania sa uvoľňujú, alebo odpadnú úplne. Samozrejme existuje možnosť lepenia a zosilnenia spojov. Tento druh opravy však nemá dlhú trvanlivosť, Pre opravu, ktorá je silnejšia, ako obvyklé sa pridáva pomocná doska do čela zásuvky.
Z hrubšej preglejky vyrežeme kus, ktorý sa nám musí vmestiť pevne dovnútra zásuvky. Tento kus pripevníme tak k bočniciam, ako aj k čelu zásuvky. Do tejto časti je tiež možné zafixovať držadlo.
Kratšia noha na drevenej stoličke
Problém starších stoličiek, ktoré pevne nesedia na podlahe a kývajú sa možno pomerne jednoducho vyriešiť pomocou takzvaných klzákov. Ide o malé pomôcky, ktoré sa pribíjajú odspodu nohy stoličky aby táto nepoškodila podlahovú krytinu. Na kratšiu nohu tak môžeme upevniť klzák, ktorý vymedzíme kovovými podložkami, aby bola noha v patričnej dĺžke a aby bola stolička stabilná.
Foto: familyhadyman.com
Zanechať odpoveď