Archív

Ako sa najlepšie adaptovať na život v zahraničí

Milujete filozofovanie o tom, aké je cestovanie krásne? Z detských čias sa nám spája napríklad s bezstarostnosťou, slobodou a dobrodružstvom. Kým pre deti predstavuje pobyt v novej krajine úžasný zážitok a nadšenie zo všetkého nového, dospelí v tom až také kúzlo nevidia. Dovolenka, to je iná vec, ale život v zahraničí so sebou prináša nemalé starosti. Neskôr na to prídu aj deti, lebo im začnú chýbať kamaráti. Je však dokázané, že detský jedinec sa vie na nové prostredie adaptovať lepšie ako dospelý. Treba si uvedomiť, že trvalý pobyt v zahraničí má svoje pozitíva, ale aj negatíva. Už viac nie ste turista, pretože sa tu musíte zamestnať a registrovať na úradoch, no ešte nie ste ani miestny. Vo všetkom sa cítite akosi neisto. Ste tak trochu piate kolo na voze, ale ono sa to časom poddá a uvidíte, že aj to zdanlivo zbytočné koleso tu má svoje miesto. Akonáhle sa zbavíte prvých sklamaní a smútku, môžete sa začať učiť, ako sa o seba na neznámom mieste postarať. Pokojne si vybaľte kufre a inšpirujte sa našimi dobre mienenými radami ohľadne života v cudzine.

londyn.jpg

Vyhraďte si svoju zónu pohodlia

Áno, najmä prvé týždne budú ťažké. Musíte si zvyknúť na kultúrne rozdiely či stravu. V závislosti od toho, do akej krajiny cestujete, môžete byť milo prekvapený, ale aj viac či menej sklamaný. Nemecko, Anglicko alebo Kanada ponúkajú vyššiu životnú úroveň ako povedzme Vietnam, ktorý môže nemilo prekvapiť už takým základom ako je hygiena. Tá je najmä v reštauráciách a na trhoch skutočne laxná. Na čerstvom šaláte sa pokojne premávajú húsenice a cez reštauráciu, v ktorej si práve pochutnávate na obede, prebiehajú krysy. Nemusíte akceptovať všetko, postupne si ale určite nájdete to, čo Vám bude vyhovovať a ohraničíte si svoju zónu pohodlia. Nájdite si vyhovujúceho predajcu potravín a varte si napríklad aj doma. Domáca strava je určite lepšia aj z toho ohľadu, že miestne špeciality Vám nemusia príliš voňať a túžite skôr po pravých slovenských jedlách. Niekedy môže byť náročné zohnať v cudzine tie správne suroviny, ale kto hľadá, nájde.

Nadväzujte priateľstvá

Pokiaľ aj jazyk danej krajiny príliš neovládate, nebojte sa komunikovať. Ľudia pochopia, že sa ešte iba učíte a ocenia Vašu snahu. Buďte pokorný a nikdy sa nad miestnymi obyvateľmi nevyvyšujte. Konverzovať sa dá naozaj o všeličom, improvizujte, zaujímajte sa. Pozor ale na miestne tabu. Niektorí ľudia sú napríklad hákliví na to, keď sa ich spýtate, koľko zarábajú, iní s tým problém nemajú. Vo viacerých krajinách je zakázané baviť sa o politike. V štátoch, kde plávajú bežne v jazere plastové fľaše, budú prednášky o ekológií asi zbytočné. Niekedy môžu byť takéto zistenia bolestivé, no ak sa chcete adaptovať, musíte splynúť s davom. Nikto nehovorí, že máte hádzať odpadky do jazera, ale akceptujte skutočnosti. Skúste si situáciu v danej krajine pred odjazdom troška zmapovať. Nevyhýbajte sa pracovným obedom, spoločne stráveným prestávkam, nadväzujte dobré susedské vzťahy, prípadne sa prihláste do fitness centra. Komunikujte všade, kde to je možné. V konečnom dôsledku Vás môže s novými priateľmi spájať práve to, v čom sa líšite. Možno ste vysoko sebestačný človek, no môže sa stať, že budete potrebovať nejaké nové informácie ohľadne cesty, lekára, policajnej stanice alebo podania daňového priznania. Prehltnite svoju hrdosť a požiadajte niekoho o pomoc. Uvidíte, že časom sa z toho stane veľmi užitočný zvyk. Na druhej strane, nenechajte nikoho, aby spochybnil Váš status quo. Ste slušne vychovaný a zdvorilý, no mentalita krajiny, v ktorej žijete, je iná a Vy sa tu cítite ako mimozemšťan? Prispôsobte sa! Pokiaľ na Vás niekto kričí, kričte tiež. Niekedy musíte jednoducho obrátiť svoj život naruby, aby ste našli ten správny spôsob, ako si to celé zorganizovať.

Nezabudnite sa zabávať

Kým dovolenka je zábavná a Vy sa nemusíte strachovať o to, čo budete večerať, pretože vylihujúc si na pláži máte o všetko postarané, bežná realita je o niečom úplne inom. Čistučké more môžete mať za oknami, no keď tu raz žijete natrvalo, je to o niečom inom. Musíte chodiť do práce a riešiť klasické veci. Áno, v čase voľna si môžete ísť zaplávať do mora, no uvidíte, že často sa Vám ani nebude chcieť. Netreba to brať však zase až tak tragicky. Nezabúdajte na zábavu. Pokiaľ si nájdete v novom prostredí zaujímavé atrakcie a podniky, bude sa Vám to tu znášať o niečo ľahšie. Nudné mesto sa predsa môže zmeniť aj na niečo oveľa vzrušujúcejšie.

Neberte si so sebou zbytočnosti

Medzi najťažšie dilemy pri sťahovaní patrí aj to, ktoré veci si vziať a ktorých sa nadobro vzdať. Určite si toho neberte veľa, radšej si vopred zistite, či sa dané predmety nedajú kúpiť v zahraničí lacnejšie, a preto sa ich neoplatí so sebou trepať. Pri balení sa Vám môže zdať, že isté veci sú síce zbytočné, ale aj napriek tomu nenahraditeľné. Spýtajte sa ale, či danú vec k svojmu životu skutočne potrebujete. Majte na pamäti, že nový život môže znamenať aj nové veci. Iste, môžete si dovoliť byť sentimentálny, ale snažte sa, aby sa tá Vaša sentimentalita vošla do jedného kufra.

Naučte sa empatii

Väčšina z nás túži žiť v krajinách s vyššou životnou úrovňou, no život je nevyspytateľný a často nás to môže zaviať i do krajín na okraji spoločnosti. Nech už ste kdekoľvek a cítite sa frustrovaný zakaždým, keď nájdete v jedle vlas, alebo musíte cestovať niekoľko kilometrov, aby ste našli topánky svojej veľkosti, naučte sa vážiť si ľudí okolo seba. Ak sa ich budete snažiť lepšie pochopiť a pozriete sa na svet ich očami, bude sa Vám tu žiť ľahšie. Nedržte sa striktne iba toho, čo je blízke Vašej kultúre, pretože takto nikdy neprekročíte bariéru medzi sebou a miestnymi. Uvedomte si, že teraz ste jedným z nich, stojíte na rovnakej lodi.

5 najlepších krajín na život
============================
Či už chcete žiť v zahraničí natrvalo, alebo tu plánujte iba prechodný pobyt, oplatí sa vedieť, ktoré krajiny sa pokladajú za tie najlepšie, čo sa životnej úrovne týka.

1. Austrália
————
Táto krajina je jedným z najvážnejších uchádzačov o najlepšiu krajinu na svete, ktorú si môžete pre svoj život zvoliť. Disponuje obrovským prírodným bohatstvom (až 93 % toho, čo potrebuje svet pre svoje prežitie, môžete nájsť práve tu). Žije tu iba niečo cez 23 miliónov obyvateľov, čo nie je v porovnaní s rozlohou veľa. Krajina je obklopená niekoľkými úžasnými plážami, ktoré sú stále panensky čisté, a teda nedotknuté. Štátny dlh je takmer nulový a žije tu pestrý mix najrôznejších etník.

australia.jpg

Milióny ľudí z rôznych krajín sveta sa dychtivo snažia emigrovať práve sem. V súčasnosti sú ale podmienky na prijatie do krajiny dosť prísne. Viac informácií ohľadne imigrácie do Austrálie nájdete aj na:

g8m8.sk/imigracia-do-australie

informationplanet.sk/viza-do-australie/imigracia-do-australie

Ukázalo sa, že žiť v Austrálii je privilégium, nie právo. Pokiaľ sa Vám to podarí, určite vzbudíte nemalú závisť. Vysoké mzdy, nízke dane, štedrá sociálna a politická stabilita, nízka nezamestnanosť a bezplatná zdravotná starostlivosť. Kto by odolal? Pokiaľ sa k tomu pridá aj nízka kriminalita, vynikajúce vzdelanie, ekonomika, nádherné pláže, rôznorodosť kultúr a priateľskí ľudia, ide o jednoznačného víťaza.

[* youtube:wUt27893YmQ *]

2. Veľká Británia
—————–
Ide o najväčší európsky ostrov, ktorý je súčasťou Spojeného kráľovstva Veľkej Británie a Severného Írska. Rozprestierajú sa na ňom tri krajiny, a teda Anglicko, Wales a Škótsko. Spoznať tu môžete angličtinu v jej najrozšírenejšom spektre, pretože k dispozícií je škótska, waleská, írska alebo britská alternatíva. Anglicko bolo prvým priemyselným národom, ktorý vytvoril moderný svet a svoju pozíciu si drží dodnes. Obrovské kultúrne a historické bohatstvo radí Veľkú Britániu k najnavštevovanejším krajinám sveta. Finančné centrum v Londýne patrí medzi svetové top inštitúcie. Výhodná geografická poloha umožňuje účinne obchodovať s celým svetom. Ide tiež o krajiny s najlepšími univerzitami, a teda o významné centrum vzdelanosti. Na tomto mieste by sme spomenuli aj samotné Írsko, ktoré má mimoriadne nízku mieru nezamestnanosti, vyniká politickou slobodou, no váži si tiež tradičné hodnoty ako rodinný život a stabilitu v komunite.

[* youtube:JwOqqsrUBKs *]

[* youtube:QrQ167bScsA *]

3. Kanada
———
V Kanade žijú veľmi priateľskí ľudia a jej ekonomika sa radí medzi najväčšie na svete. Je teda silná a stabilná. Okrem toho sú tu úžasné prírodné oblasti a rôznorodá kultúra. Každý, kto sem emigruje, môže dostať dvojité občianstvo. Kanada je dokonca oveľa lepšia ako USA, pričom má napríklad kvalitnejší politický systém. Ide tiež o jednu z krajín, kde majú najmenšie problémy s rasizmom, pretože tu žijú naozaj rôzni ľudia, ktorí sa navzájom rešpektujú. Ide o krajinu, ktorá je otvorená rozmanitosti, o čom svedčí aj multikultúrna spoločnosť.

4. Nórsko
———
Vysoká životná úroveň, nádherná príroda, športová tradícia a skutočne zdravé podmienky pre život. Také je Nórsko, ktoré sa opakovane umiestňuje na prvých priečkach rebríčkov krajín, v ktorých sa oplatí žiť. Krajina oplýva mimoriadnym bohatstvo, ekonomickým rastom, čistým životným prostredím, dostupnosťou vzdelania a podobne. Ľudia sa tu cítia slobodní a šťastní. Keďže do objavenia ropy v 60. rokoch minulého storočia nebol o túto krajinu takmer žiaden záujem, uchovala si svoju nepoškvrnenosť.

5. Nemecko
———-
Táto krajina patrí medzi tie štáty, v ktorých sa nemusíte obávať ísť kdekoľvek a kedykoľvek, pretože Vás len tak niekto neokradne, ani sa nebude vo Vašej prítomnosti strieľať. Ide o jednu z najstabilnejších krajín Európy. Radí sa tiež k štátom s najsilnejšou ekonomikou a ponúka extra inovatívne vedecké prostredie. Má vysoko kreatívne hospodárstvo a čulý kultúrny život. Počtom obyvateľov ide o najľudnatejšiu krajinu EÚ. Nemecké podniky sú na medzinárodnom poli vysoko cenené, obzvlášť v oblasti inovácie, kvality a technického pokroku. Je tu okolo 370 vysokých škôl. Po USA a Veľkej Británii sem jazdia zahraniční študenti najradšej. Nemecko je moderná a otvorená zem s vysokou kvalitou života.

Ktorú krajinu by ste si zvolili? Nech už je to ktorákoľvek, keď sa rozhodnete pre život v cudzine, nech už je to kdekoľvek, prajeme Vám veľa šťastia a spokojnosti.

Zdroj: bootsnall.com, internations.org, thetoptens.com
Foto: vouoo.com, focus2move.com