Archív

Ako lepšie recyklovať? Máme 7 tipov!

Mali by sme recyklovať. Je to moderné, správne, a možno tým zachránime aspoň ten kúsok prírody, ktorý nám ešte ostal. Ak papier vyhadzujete do bežného odpadu, jednoducho dnes nie ste „in“, ale takisto tým môžete pôsobiť priam ignorantsky. Triedenie odpadov a ich minimalizácia pri tom nie je nič náročné a dá sa zvládnuť aj s celkom nízkym rozpočtom. Niekedy môže tomu rozpočtu dokonca i pomôcť. Ale recyklovanie nie je len nejaký pojem, na ktorý môžete byť pri opise vašej spoločnosti alebo domácnosti hrdý. Je to spôsob zmýšľania, pristupovania k problémom i každodenným situáciám, návod na základné fungovanie. Ak nechcete recyklovať len tak, „aby bolo“ a chcete, aby malo vaše snaženie aj zmysel, prečítajte si naše tipy na zefektívnenie recyklovania.

yv-949154-ilustracka.jpg

1. Zredukuj – Znova využi – Zrecykluj

Väčšina ľudí a spoločností sa priamo zameria na posledný bod a prvé dva prinajlepšom odflákne, prinajhoršom celkom odignoruje. Áno, recyklovať je dôležité, ale redukovanie odpadov zníži objem recyklovaného na polovicu. Prvým krokom je dôležitá redukcia – ak chcete naozaj ekologicky konať aj premýšľať, mali by ste na to, čo poputuje do odpadkového koša, myslieť už pri nakupovaní. Áno, znie to paradoxne. Kúpou produktov vo vhodnom balení však redukujete množstvo odpadu, ktoré vyprodukujete. Druhým krokom je opätovné využitie – pokazené skúšame najprv opraviť, najmä v prípade elektroniky je treba poškodené alebo staré vždy skúšať najprv ponúknuť tým menej bohatším, a potom sa prípadne pokúsiť o vrátenie výrobcovi, ktorý vie takéto tovary znovu využiť. Vyhodiť takýto odpad – a to aj ak ho vyhodíte medzi elektronický odpad – by mala byť až posledná možnosť.

2. Viem, s čím už nepohnem

Pri recyklovaní je tiež dôležité vedieť, čo už ďalej recyklovať nevieme, respektíve, čo nemáte možnosť bežne vyhodiť. Tieto obmedzenia sa líšia od miesta k miestu, na Slovensku však oblastné rozdiely nebývajú v tomto smere také široké. Nevyhadzujte do recyklačných košov odpad, ktorý sa už ďalej spracovať nedá, pokúste sa vopred predchádzať jeho produkcii.

3. Kupujte už recyklované

Nebuďte len súčasťou recyklačnej produkcie, staňte sa aj jej spotrebiteľom. Ide nám tu predsa o vytvorenie nejakého kolobehu, no nie? Šípky na znaku pre recykláciu predsa len vyjadrujú cyklus. Obzvlášť pri tovaroch a produktoch, ktorých spotrebujete veľké množstvo, je skvelé vyberať z recyklovaných alternatív. Ako bonus bývajú lacnejšie.
Ak chcete pokročiť na vyšší level, naučte sa tiež rozdiel medzi „recyklovaný“ a „recyklovateľný“. Napríklad taký tetrapak – áno, vyrobený z recyklovaného materiálu, lenže drvivá väčšina tetrapakov sa už nedá opätovne recyklovať alebo sa na opätovnú recykláciu jednoducho nepoužije. Recyklačný kolobeh sa teda narúša.

4. Vyhrajte sa!

Videli ste už peňaženku vyrobenú z obalu od mlieka? Alebo vianočné stromčeky z plastových fliaš? Nie je odpad ako odpad a nie všetok odpad patrí rovno do koša. Využiť sa dá takmer všetko od roliek toaletného papiera po starý kancelársky nábytok. Ak máte fantázie málo a nádoby na triedený odpad plné, môžete sa spojiť napríklad i s blízkou ZUŠ-kou alebo centrom voľného času. Čudovali by ste sa, čo všetko vedia deti vymyslieť tam, kde my vidíme len hŕbu odpadu na vyhodenie. Pre takú firmu či sklad je to navyše reklama celkom zadarmo – ba dokonca ešte s dobrým pocitom navyše.

5. Kompost stojí za to

Recyklovanie bioodpadu v dome je jedna z najjednoduchších úloh – a navyše prospešná pre celú domácnosť. Existujú však aj interiérové kompostéry, vďaka ktorým si aj na sídlisku či v office sami vyrobíte skvelú pôdu pre izbové rastliny. Uvidíte, že po pár mesiacoch kompostovania vám bude pri pomyslení na zahodenie šupky od jablka alebo čajového vrecúška do bežného odpadkového koša až srdce trhať, taký prirodzený vám ten bioodpad bude pripadať. Kompostovanie je tiež skvelé v kuchyni, lebo väčšinu toho, čo by vám zasmradilo kôš, vyhodíte do bioodpadu.

6. Ani elektro nechce ísť do obyčajného koša

Recyklovanie elektroniky a rôznych prístrojov sa pomaly naozaj stáva každodennou súčasťou našich životov. Dúfame, že taký počítač alebo lampu by už naozaj nikto nenechal len tak niekde „pri bedniach“. Prirodzenou sa pomaly stáva aj recyklácia batérií alebo rovno kúpa ich nabíjateľných kolegov. Pri elektronike je vhodné myslieť na to, že hoci nám sa zdá už celkom nepoužiteľná, niekto v nej ešte stále dokáže nájsť využitie. A o tom to celé recyklovanie predsa je.
Na starej elektronike môžete niekedy i zarobiť (skúste predaj cez online bazáre), inokedy skutočne pomôcť (prostredníctvom rôznych „podaj ďalej“ skupín, ktoré sú časté už aj na sociálnych sieťach). Pri kúpe nového výrobku máte v nejednom elektre možnosť doobjednať i odvoz toho starého, niekedy dokonca i výmenou za výhodnú zľavu. Ak máte doma alebo v kancelárii elektroniku, ktorú už s určitosťou používať nechcete, skúste pred jej vyhodením porozmýšľať, či by ju nevedeli využiť v blízkej škole, centre, alebo či by prípadne neurobila radosť zanietenému kutilovi.

7. Nepotrebné darujte

Ak niečo dlhší čas nevyužívate a je to stále v prijateľnom stave, zvážte, či to niekto v núdzi nevyužije lepšie ako polička vo vašej pracovni. Darovať môžete charite, ale i obyčajnej chudobnejšej rodine či slobodnej mamičke. Vypracte si skrine alebo urobte poriadok v pivnici a urobte tým radosť niekomu ďalšiemu. Dajte si záväzok, že nič, čo je ešte v dobrom stave, do koša nepôjde, kým to neponúknete aspoň jednej organizácii.