Archív

Kokedama: Ako vypestovať levitujúce rastliny

Hobby portál vám ponúka návod na vytvorenie „lietajúcich črepníkov“ známych pod menom Kokedama, ktoré premenia vašu izbu na bývanie v štýle fantázie.
Kokedama je jedným zo smerov pestovania bonsai a patrí k tradičným japonským spôsobom dekorovania obydlia zeleňou. Kedy vznikol tento smer nie je jasné. Samotní Japonci so smiechom tvrdia, že *kokedama vznikla vtedy, keď sa lenivcom nechcelo pestovať bonsai*. Aj keď o tých lenivcoch by sa dalo polemizovať isté je, že kým pestovanie bonsai nám zaberie niekoľko rokov, kokedama je otázkou pár hodín (a šikovných rúk).

001.jpg

Čo je kokedama?

Ani jeden opis nedokáže vystihnúť čaro kokedamy ak ju nevidíte. Predstavte si rastlinu, ktorej korene sa obalia špeciálnou ílovitou zeminou. Tá sa vytvaruje do guľata, na to príde ešte vrstva machu a to všetko sa oviaže povrázkom, za ktorý sa rastlina zavesí napríklad na strop. Výsledkom je milá živá dekorácia, ktorá vydrží podobne dlho ako klasické črepníkové rastliny.
Ak by sme chceli byť striktne presní v dejinách tohto pestovateľského smeru, mali by sme uviesť všeobecne prijatú teóriu, že kokedama pochádza z bonsajov v štýle nearai, ktorý bol v Japonsku populárny v 17. až 19. storočí. Nearai bonsaje boli pestované tak, aby ich koreňový systém vytvoril v nádobe kompaktnú pevnú štruktúru a po vybratí z nádoby si zachoval tvar. Bonsaje s takto pevným balom boli po vybratí z nádob umiestnené na podstavec, kde sa nechali zarásť machom. Bola tak zvýraznená ich prirodzená krása.

01.jpg

Kokedama v doslovnom preklade znamená machovú guľu (jap. *Ko Key Da Ma*) a ide o rastlinu v okrúhlom bale zeminy, ktorý je hojne obalený machom. Existujú dva druhy rastliniek – levitujúce kokedamy, ktorá sa vešajú do priestoru, a kokedama, ktorá sa umiestňuje na ozdobný tanierik či misku. Veľmi ľahko sa pestujú a vlastne jediné, čo potrebujú, je voda, svetlo a vzduch. Okrem toho nezaberajú príliš veľa miesta a môžu byť umiestnené prakticky v akejkoľvek miestnosti, kde je dostatok svetla. Rastliny, ktoré potrebujú viac vody, sa raz za čas ponoria celým balom do vody, sukulentné sa položia balom na chvíľu do mištičky s trochou vody. V oboch prípadoch sa po vybratí z vody nechajú chvíľu stáť, aby sa voda vsiakla a nekvapkala po zavesení. Raz za čas je potrebné pridať do roztoku hnojivo, pretože kokedamy sa nepresádzajú.

Začíname

Kokedama nielenže prinesie do vášho bytu romantické prvky, môže slúžiť aj ako vhodný darček pre vašich blízkych.
Základom úspechu je vhodná zemina, z ktorej sa dá vymodelovať guľa. Ľudia, ktorí vyrábajú kokedamy komerčne, alebo len tak – pre zábavu častokrát strážia tajomstvo vhodnej tvárnej pôdy pre jej základ ako oko v hlave. My vám jedno „know-how“ prezradíme.
Budeme potrebovať obyčajnú rašelinu, či rašelinový substrát, ktorý zmeníme na „keto“ – čiernu rašelinu z ryžových japonských polí, bohatú na íl. Ako to urobíme? Musíme vykopať nie príliš ťažkú hlinatú zeminu a zmiešať s rašelinou v pomere 1:1,5. Alebo ak sa nám nechce rýpať v zemi, kúpime si vrecko kozmetickej čiernej hliny a tú zmiešame s rašelinou tentokrát v pomere 1:1. Vznikne nám pomerne pevná hmota, do ktorej musíme primiešať „akadamu“ – substrát pre pestovanie bonsai. Akadama sa dá kúpiť aj u nás v obchodoch so substrátmi a hnojivami. Síce sa dá nahradiť aj konvenčnou pôdou, no granulky akadama sú pre naše pestovanie oveľa výhodnejšie.

02.jpg

Akadamu však musíme na jeden deň ponoriť do vody. Potom ju dôkladne scedíme a postupne primiešavame do zmesi rašeliny a kozmetickej hliny (ílu). Zmes musí byť tvárna, aby sme z nej mohli vymodelovať guľu. Preto pozor, aby sme akadamy nepridali príliš veľa. Ak je naša rašelinová zmes málo poddajná, alebo sa nám zdá, že sa pri modelovaní gule rozsype, pomôžeme si priliatím malého množstva vody. Takto pripravený špeciálny substrát dobre drží tvar, zaručuje dobrú priepustnosť a viaže živiny. Rastlina zasadená v tomto substráte má tak ideálne podmienky pre rast. Vrstva machu potom pomáha rastline udržať vlahu.

02a.jpg

Vytvárame kokedamu

Teraz si vyberieme rastlinu/rastliny, ktoré chceme týmto spôsobom pestovať. Môžeme vyskúšať fikus, paprade, tučnolisty, antúrie, tiež olivovník, sukulenty aj niektoré bylinky. Skúsenejší pestujú ako kokedamy všetko možné, vrátane zakrpatených ihličnanov.

Vybranú rastlinu zbavíme prebytočnej zeminy a koreňový systém obalíme do nášho substrátu, z ktorého vytvoríme guľu.
Pracujeme na záhradníckom stole, alebo minimálne na pracovnom stole prikrytom vodotesnou fóliou.

03.jpg

04.jpg

Keď je guľa zo substrátu hotová, musíme ju obaliť machom. Ten získame priamo v prírode. Vyberáme taký, ktorého hrúbka je 1 – 1,5 cm. Mach obalíme tenkou niťou v rovnakej farbe. Majstri kokedamy používajú nite, ktoré sa po čase rozpadnú (guľa však vďaka koreňovému systému rastliny udrží svoj tvar naďalej). Môžeme tiež použiť obyčajný špagát, či neviditeľný rybársky vlasec.

05.jpg

06.jpg

07.jpg

08.jpg

Keď je guľa na koreňovom systéme pevne previazaná, vytvoríme pomocou špagátu závesnú časť.
Ak chceme kokedamu pestovať na tanieriku, závesná časť samozrejme nie je potrebná.

09.jpg

10.jpg

11.jpg

12.jpg

Teraz už zostáva nájsť pre kokedamu to pravé miesto. Levitujúce kvetináče nezaberajú príliš veľa priestoru a môžu byť umiestnené prakticky v akejkoľvek miestnosti, kde je dostatok svetla.

Pestovanie a zalievanie

Pestovanie kokedamy nie je zložité a príliš sa nelíši od starostlivosti o izbové kvetiny pestované v kvetináčoch. Zálievku kokedamy je potrebné vykonávať odstátou alebo prevarenou vodou, pretože mach neznáša chlór. Zálievka sa vykonáva ponorením kokedamy do nádoby s vodou. Kým kokedama nasáva vodu, stúpajú k hladine bublinky. Je dôležité kokedamy nepremáčať, pretože by potom mohlo dôjsť k úhynu koreňov a tým aj celej rastliny. Rastlinu teda namáčame len niekoľko sekúnd, maximálne pár minút (pokiaľ ide o väčšiu kokedamu). Sukulentné rastliny zalievame menej a to tak, že je na chvíľu postavíme do nádoby s trochou vody (3 cm) a necháme bal nasať. Nakoniec necháme zo zaliateho machového balu odkvapkať prebytočnú vodu a až potom kokedamu vrátime na svoje miesto.

14.jpg

Ak pestujeme rastliny, ktoré potrebujú viac vody a bal nechávame vo vode dlhší čas, musíme ho po vybratí jemne stlačiť v rukách, aby sa zbavil prebytočnej vody. Predovšetkým u vlhkomilných rastlín je tiež možné mach rosiť. Frekvencia zálievky sa líši podľa druhu rastliny a ďalej podľa podmienok prostredia, v ktorom je kokedama pestovaná. Pre každú rastlinu platia rovnaké podmienky, ako keby bola pestovaná v kvetináči. Niektoré rastliny napríklad neznášajú preschnutie, preto je vhodné zistiť si podrobné informácie o pestovaní konkrétnej rastliny.

13.jpg

Foto: snugharborfarm.com, Sense-Life.com, Blog.FreePeople.com