Archív

Ako si vypestovať živé rohože

Dnes vám predstavíme nápad, ktorý vám prinesie do kúpeľne kus prírody a navyše zamedzí tvorbe plesní, vytvorí správnu klímu či bude absorbovať vlhkosť z priestoru. A samozrejme – budete mať v kúpeľni nevšednú dekoráciu.

001.jpg

„Prírodný život“ je snom mnohých ľudí, ktorým začalo vadiť neosobné bytové prostredie. Obyvatelia mestských obydlí si však na rozdiel od vidiečanov či ľudí s vlastným rodinným domom nemôžu užívať prírodné benefity v plnom rozsahu. Každý má rád živé rastliny no nie každý si ich môže priniesť vo väčšom množstve do bytu. Nejde o to, že by nebolo kam, skôr o náš čas. Mnohí by sme nezvládli zabezpečiť rastlinám dennú potrebu starostlivosti. Životný štýl však čím ďalej, tým viac hlása návrat k prírode. V tomto duchu nedávno vznikol nápad, ktorý má šancu posunúť bytový život na vyšší level.

Kúpeľňové rohože zo živého machu

Na nápad vyskúšať to s machom v kúpeľni prišiel švajčiarsky dizajnér s exotickým menom Nguyen La Chan, ktorý si zarábal na živobytie navrhovaním kúpeľňových rohoží. Využil pritom fakt, že mach ako taký k svojmu životu toho veľa nepotrebuje. Svoje dielo nazval *„živý koberec“* a sám o ňom hovorí toto: *„Ako viete, v kúpeľni sa nedá pestovať veľa rastlín a to hlavne kvôli nedostatku slnečného svetla a tiež kvôli príliš vysokej úrovni vlhkosti v týchto priestoroch. Jednou z mála výnimiek je mach. Nevyžaduje takmer žiadnu starostlivosť, vlhkosť získa priamo zo vzduchu a navyše – porastie i v tmavej chodbe či kúpeľni.“*
Dnes je moderným trendom prinášať rastliny bližšie k človeku, populárne sú napríklad nevšedné trávové parapetné dosky, „zelené“ stoly, podlahy, vertikálne záhrady priamo na stene a podobne. Tieto sa považujú za vrchol interiérového eko-dizajnu. Švajčiarsky návrhár však prišiel s novinkou, ktorá je iná. Využil k tomu fakt, že mach sa najradšej usádza na tmavých a vlhkých miestach. Rohož zo živého machu žije tak svojim vlastným životom. Keď vyjdete zo sprchy, vaše nohy sa dotknú jemného zeleného koberca a kvapky s vášho čerstvo osprchovaného tela mu dodajú vlahu.
Poviete si, že dobre, ale obyčajný mach nikdy nezastúpi krásu živých kvetov. Keď však zistíte ďalšie výhody prítomnosti machu v kúpeľni, určite zmeníte názor. Tu sú:
1. Živé kúpeľňové rohože pomáhajú vytvoriť priaznivé ovzdušie v kúpeľni a prispievajú k permanentnému okysličovaniu tejto miestnosti.
2. Prirodzeným spôsobom absorbujú prebytočnú vlhkosť zo vzduchu a tak jej hladina bude v normálnom rozmedzí.
3. Mach má vynikajúce antibakteriálne schopnosti, nezapácha a zamedzuje vytváraniu plesní.
4. Machový povlak poskytuje pre vaše nohy príjemný dotykový efekt a to zvlášť po horúcom kúpeli.
5. Mach je schopný prežiť aj v prípade, že v kúpeľni úplne absentuje slnečné svetlo.
6. Rohož nevyžaduje žiadnu špeciálnu údržbu a absorbuje vlhkosť z vašich nôh po východe z vane či sprchy.
Dalo by sa povedať, že nápad nemá chybu. Jednu však má a tou je cena rohože, vyrobenej z machu. Na samotný prototyp bolo vynaložených 300 amerických dolárov a aj keď „sériová“ cena je nižšia, nekúpite takúto rohož za menej ako 60€. Človek by však nebol človekom, aby si nevedel pomôcť.

Živá rohož vlastnými rukami

V duchu prírodného bývania sa javí domáce vyrábanie machových rohoží ako eko-chic projekt. Navyše vám dáva možnosť navrhnúť svoj vlastný dizajn, machovú textúru aj veľkosť rohože.

02.jpg

Čo budeme potrebovať? Mach, ostrý nôž na rezanie linolea, silikónový tmel (lepidlo) a dôležitou časťou bude podstava rohože. Tú si vyrobíme z penoplastovej podložky, ktorú je možné zakúpiť si v špecializovaných obchodoch s hobby potrebami, ale napríklad aj v obchodoch s potrebami športovými, kde je tento materiál známy ako fitness-podložka Tá sa predáva v menších rozmeroch v celku, alebo ako skladačka. Materiál je ideálny pre suché aj mokré využitie. Rôzne sú tiež jeho hrúbky. Nám postačí tá v rozmedzí 1-1,5 cm.

03.jpg

Budeme potrebovať dve vrstvy tejto podložky. Položíme ich na seba (textúra by mala byť smerom nadol) a bielou kriedou nakreslíme tvar rohože.

04.jpg

Z obidvoch častí rohože vyrežeme modelárskym nožom dva identické základné tvary. Do jednej časti zároveň vyrežeme sedlá, do ktorých bude vsadený mach. Výsledok by mal vyzerať takto:

05.jpg

Na zadnú stranu podložky s vyrezanými tvarmi nanesieme silikónové lepidlo.
Stlačíme obidva kusy dohromady a opatrne vyrovnáme hrany (oblúky) tak, aby nám tieto strany lícovali. Necháme dôkladne vyschnúť. Obvykle bude silikón po troch hodinách suchý. Takto sa vytvorí jedna rohož s otvormi pre mach.

06.jpg

Po tomto čase jemne nasprejujeme jej povrch vodou.

07.jpg

Teraz môžeme vložiť mach do pripravených otvorov. Mach si môžeme zakúpiť v záhradkárskych obchodoch, škôlkach a špeciálnych obchodoch, alebo si ho zadovážime priamo v prírode. V tomto prípade musíme byť obozretní, aby sme spolu s machom nepriniesli domov aj mravce či drobný hmyz, žijúci priamo v machu, alebo v koreňovo zemnom obale. V obchodoch si pýtajte írsky a španielsky mach, ak chcete experimentovať, môžete si zakúpiť aj špeciálne rastlinky, ktoré sú krížencami machu a trávy. Vždy však vyberajte podľa srdca a vášho farebného cítenia.

08.jpg

To je všetko. Umiestnite rohož blízko vane či sprchovacieho kúta. Mäkký plyšový mach absorbuje kvapky vody z vášho tela a vysuší vám aj vlhké chodidlá.

01.jpg

Záverom ešte jedno upozornenie – mach je síce ekologický, ale v žiadnom prípade ho nemôžeme radiť medzi trvalo udržateľné rastliny. Ak používate túto rohož denne a ste viacčlenná rodina, po čase stratí svoju pôvodnú krásu. Nie je však nič jednoduchšie, ako raz za čas mach vymeniť.

01a.jpg

09.jpg

Foto: Debbie Williams, thesnug.com, ehow.com