S prichádzajúcimi teplejšími mesiacmi nastáva čas trávenia voľných chvíľ na čerstvom vzduchu. Ponúkame vám návod na stavbu vonkajšej autodráhy, pomocou ktorej dostanete svoje deti na slnko a do „bezpečnej vzdialenosti“ od počítača.
Veru je to tak. Ešte pred pár rokmi by málokoho z nás napadlo, že dnešný svet bude tak trochu opačný. Našu generáciu mali rodičia problém dostať dnu z vonku a my máme problémy, dostať naše vlastné deti von. Vysedávanie ratolestí pri počítačoch, playstationoch a iných virtuálnych hračkách privádza mnohých rodičov do zúfalstva. Častokrát nepomáhajú prosby ani hrozby. Na druhej strane si ako rodičia uvedomujeme, že na malom dvorčeku v blízkosti nášho rodinného domu nemáme deťom vlastne čo ponúknuť ani čím ich zaujať. Preto sme pre vás pripravili plán s veľkým P. Stavbu malej autodráhy, ktorá zaberie naozaj málo miesta. Autodráhy, ktorá bude cenovo dostupná a ktorá poskytne deťom hodiny zábavy. A budete sa čudovať – rovnako chlapcom ako dievčatám.
Začíname
Povedzme si najprv o materiáloch, ktoré budeme potrebovať. V prvom rade to bude betónová zmes, ktorú si môžeme pripraviť sami, alebo ju kúpime namiešanú priamo v stavebninách v suchom stave. Betón by mal byť jemnejší aby po vyschnutí na jeho povrchu nevznikali „štruktúry“. Ideálna je napríklad zmes, ktorá sa používa pri domácej výrobe dlaždíc pomocou formy z umelej hmoty.
Ďalšou dôležitou zložkou je čierny pigment do betónu, ktorý nám vytvorí asfaltový odtieň autodráhy. Kúpiť sa dá v stavebninách, ale tiež v predajniach farby-laky, alebo cez internet napríklad tu Postačí malé polkilové balenie za cca 2€. Do betónu je tiež vhodné pridať plastifikátor, ktorý nám zabezpečí, že betón nebude praskať. Kúpite ho tiež v stavebninách.
Ďalej budeme potrebovať na výstavbu pevný drôt (napríklad zvyšky pletiva a podobne). Precíznejší murári môžu vystlať časť pod betónom štrkom (nemusí byť).
Ďalšie pomôcky a materiály si spomenieme priamo v návode. Tu je:
Stavba autodráhy
Stavba autodráhy nie je náročná a zvládne ju každý bez toho, aby bol vyučený murár. Základom je naše plánovanie, respektíve rozhodnutie, akú časť pozemku sme ochotní obetovať kvôli rozžiareným očiam našich ratolestí. No ako sme už spomínali, na základný variant toho priestoru veľa nepotrebujeme. V prípade, že sme veľkorysí, môžeme na dvorčeku či lúke vystavať dominantu záhrady – autodráhu, ktorá bude zároveň netradičnou hranicou skalky či zaujímavého záhonu malých kvetov. Na to, aby sme náš cieľ dosiahli, potrebujeme mať v hlave plán. Obrysy autodráhy si vyznačíme na trávniku pomocou ohybného lana či mäkkej hadice. Svedomite naplánujeme každú zákrutu aj „slučky“ a pohľadom zhodnotíme, či nebude naša trať príliš náročná alebo či spĺňa naše predstavy a potreby. Ak je všetko v poriadku, vyznačíme obrysy autodráhy na trávnik pomocou takzvanej set-out farby v spreji, alebo si pomôžeme iným spôsobom. Vyznačená stopa by mala byť minimálne 15 cm široká a podľa rozmerov autodráhy ju môžeme rozširovať. Vyznačené miesta stopy „odrežeme“ po okrajoch a vnútro vykopeme nie príliš hlboko. V prípade ak uvažujeme ako podklad pod betón nasypať dovnútra vykopanej stopy štrk postačí ak jej hĺbka bude maximálne 10 cm.
Tiež môžeme vyrobiť zo starej opotrebovanej pneumatiky akýsi „mostík“, ktorý vlastne bude štartovým aj cieľovým miestom. Pneumatiku opatrne zakopeme do zeme tak, aby von trčala jej polovica. Vykopanú stopu autodráhy môžeme vystužiť pevným ohybným drôtom.
Teraz si pripravíme betónovú zmes. Keďže rozmery autodráhy si určujete sami, budete tiež musieť odhadnúť aby ste mali naozaj dostatok betónu. Zmiešame piesok, jemný štrk, cement a vodu, nasypeme čierny pigment a pripravíme si tuhý betón.
Betónovou zmesou postupne vypĺňame obrysy autodráhy a hladíme ho tak, aby bol povrch v rovine (použijeme vodováhu) a aby nebol „zrnitý“.
Ak sa nám zdá, že je ešte stále svetlý, posypeme ešte za mokra povrch pigmentom jemne cez staré sitko a zahladíme ho do povrchu. Teraz musíme vyčkať, kým betón stvrdne. V tomto čase si môžeme prichystať šablóny (napríklad šachovnicovú na ŠTART / CIEĽ a podobné).
Keď je betón úplne tvrdý, nastriekame či namaľujeme naň bielou farbou dopravné značenia.
Vnútro autodráhy môžeme ponechať v stave v akom je, alebo môžeme po vytvrdnutí betónu vybrať zo stredu zeminu s trávou a vytvoriť priamo v autodráhe dekoratívny záhonok.
A potom nastane čas zábavy. Možno sa vám to podľa týchto slov nebude pozdávať, ale verte -deti vás za vašu snahu odmenia viac ako by ste očakávali. A vy si budete môcť s pokojným svedomím povedať: „Misia splnená!“
Foto: woohome.com, thewhoot.com.au
Zanechať odpoveď