Archív

Vyberáme typ oplotenia a pletiva pri stavbe plotu

To, akú má oplotenie funkciu, je zrejmé. Zaobstaráva si ho dnes každý jeden majiteľ rodinného domu či záhrady. Plot by mal chrániť majetok a celý pozemok a poskytnúť určité súkromie. Má tiež aj estetickú funkciu – v prípade, že túžite, aby ladil s vaším domom.

plot.jpg

Nepodceňujte plot a jeho výber

Mnoho ľudí upriamuje svoju pozornosť na stavbu domu a na plot zabúdajú alebo ho odkladajú na neskôr. Väčšinou je to z finančného alebo ekonomického hľadiska. Oplotenie však vďaka svojmu tvaru dokáže svojim tvarom vymedziť priestor a určiť charakter pozemku. Jeho správny výber dokonca dokáže podčiarknuť architektúru domu. Plot okolo záhrady zase určuje vstup na pozemok.

Na trhu je v súčasnosti mnoho materiálov a možností oplotenia. No nie každý typ plotu je vhodný ku každému domu. Pri výbere treba myslieť aj na to, že iný plot je vhodný pre dom, a iný pre záhradu. Oplotenia môžu mať rôzne podoby. Nachádza sa váš dom hneď vedľa ulice? Potom by ste sa mali zamerať na reprezentatívny plot.

Vhodný materiál?

Ak chcete ušetriť, môžete si zvoliť jednoduché a finančne menej náročné oplotenie zložené z lacnejších materiálov ako sú prúty, drevo, či drôty. Treba však rátať s tým, že sú menej priehľadné a trvácne. Plot z pletiva môžete uprednostniť pri záhrade – nezmenší jej plochu a navyše je jeho cena prívetivá.

Peniaze sa dajú ušetriť aj kombináciou lacnejších a drahších materiálov. Takto skombinované oplotenie sa dá využiť pri vstupe na pozemok, od komunikácie môže byť záhrada napr. oddelená pletivovým oplotením doplneným živým plotom. Variácie a nápady sú rôzne, fantázii sa medze nekladú.

Pri okrasnom betóne a kove ide o finančne a technicky náročnejšiu voľbu výstavby. Novým trendom je napríklad používanie betónových panelov pod pletivá namiesto betónového múrika.

Aké typy oplotenia si môžete vybrať?

1. Pletivový plot – patrí medzi najčastejšie využívané oplotenie. Používa sa pri bočnom alebo zadnom oplotení domu alebo je vybudovaný okolo záhrady. Môže byť postavený dvomi spôsobmi – s podhrabovou doskou alebo bez nej.
2. Zvárané pletivá v baloch – tento typ pletiva je určený do rovinatého alebo mierne šikmého prostredia, pri väčších sklonoch dochádza k odskokom. Pletivá sú vyrábané z pozinkovaného drôtu a obsahujú vysokoadhéznu PVC vrstvu.
3. Plotové panely – ide o oplotenie vhodné do rovinatého aj šikmého terénu, vyznačuje sa robustným dizajnom a variabilitou. Plotové panely môžu byť napr. z pozinkovaného drôtu, pričom panel je následne poplastovaný.
4. Betónový plot – chcete sa oddeliť od susedov? potom je toto oplotenie to pravé pre vás. Jeho výška je niekoľkometrová a doba výstavby trvá pár dní.
5. Murované oplotenie s plotovými výplňami – predstavuje hlavné oplotenie priamo pred domom a jeho súčasťou je aj brána. Najčastejšie sa stavia predný plot spolu s murovanými stĺpikmi a podmurovkou. Pri plotových výplniach máte tri možnosti:
studené kovové výplne – vyššia technická a finančná náročnosť,
drevené výplne – lacnejšia verzia, má jednoduchú montáž no náročnú údržbu,
bezúdržbové výplne – buď materiály s drevom (tzv. drevoplasty), alebo celoplastové materiály.

Nezabúdať na susedov

Ešte predtým, než začnete stavať plot, musíte si vypýtať povolenie od suseda Mal by vám poskytnúť súhlas, že môžete vkročiť na jeho pozemok a postaviť plot – len z jednej strany to bohužiaľ nepôjde.

zdroj: pixabay.com