Archív

Ako si vyrobiť domáci tekutý latex a hororové masky na Halloween

Chcete mať cez Halloweeen kreatívnu strašidelnú masku, odpornú jazvu, otvorenú ranu či rovno dieru v hlave? Naučíme vás vyrábať podomácky hororové masky á la Hollywood.
Halloween je tu a s ním noc, plná príšer, zombíkov, mŕtvol a strašidiel. V súvislosti s tým v mnohých z nás skrsla myšlienka vytvoriť si jedinečnú a originálnu masku, akú nemá nikto a ktorá by naozaj vydesila všetkých priateľov a známych. Hobbyportal má pre pre vás návod na domácu výrobu tekutého latexu, ktorý je lacnejší ako ten z obchodu a pomocou ktorého si minimálne vytvoríte odpornú jazvu na vašom vlastnom tele. A možno aj niečo viac…

maska3.jpg

Tekutý latex – recept č.1

Budeme potrebovať:
Pohár vody (2dcl)
¼ pohára Solamylu, alebo iného potravinárskeho škrobu (kukuričný, zemiakový)
1 balenie, alebo 3 čajové lyžice želatíny (bezfarebnej a bez cukru)
2 čajové lyžice kokosového masla (túto ingredienciu môžeme v krajnom prípade vynechať)
Postup:
Pohár vody vylejeme do čistej panvice a zohrejeme na „medium“, čiže okolo 50°C. Pridáme kokosové maslo a počkáme, kým sa roztopí. Potom nasypeme želatínu. Prášková želatína sa nemá variť, má mať teplotu max 60°C, ináč nestuhne a tak na teplotu dávame veľký pozor.

{{adsense}}

Vzápätí po želatíne nasypeme Solamyl a dôkladne miešame, kým nám hmota v panvici nezhustne (stále dávame pozor na teplotu). Potom ju môžeme preliať do sklenenej nádoby, alebo misy.

varenia1.jpg

Tekutý latex – recept č.2

Základný recept sa meria na polievkové lyžice v pomere 1:1:1. Ak chcete latexu viac, násobte dávky ingrediencií rovnakým číslom. Budeme teda potrebovať:
1PL chladnej vody
1PL práškovej želatíny
1PL glycerínu
Mikrovlnnú rúru.
Glycerín sa dá kúpiť v obchodoch s hobby potrebami, alebo tiež v niektorých drogériách. Ak by ste s jeho zháňaním mali problémy, kúpte ho v lekárni. Stáva sa, že sa vás lekárnička bude pýtať, načo ho potrebujete, tak jej povedzte, že na domácu výrobu mydla, alebo želatínových sviečok.
Postup:
Do sklenenej alebo plastovej misky vhodnej do mikrovlnnej rúry dáme po 1PL želatíny, vody a glycerínu. Všetko spolu poriadne rozmiešame. Misu vložíme do mikrovlnky a dáme na 10 sekúnd zahriať (5 sekúnd, potom krátka pauza a opäť 5 sekúnd). Dávame veľký pozor, aby sme hmotu neprevarili. Táto pomerne rýchlo zhustne. Existuje rovnako možnosť (ak potrebujeme väčší objem latexu – napríklad 1 dcl, zohriať túto zmes na sporáku opäť na nejakých 60°C (nie viac) za stáleho miešania.
V obidvoch prípadoch musíme chvíľu počkať kým hmota vychladne, aby sme sa pri jej nanášaní nepopálili.

{{adsense}}

Dôležité upozornenie. Želatínový prášok NESMIE obsahovať cukor, ani chuťové prísady. Latex by bol veľmi lepkavý.

Ako si vyrobiť umelú krv?

Tento návod je veľmi dôležitý. Umelá krv sa dá tiež kúpiť v špecializovaných obchodoch, no za pár drobných si ju tiež dokážeme vyrobiť sami. Potrebujeme len worcestrovu omáčku a červenú akrylovú, alebo temperovú farbu. Zmiešaním nám vznikne veľmi realistická napodobnenina ozajstnej krvi. V prípade, že bude príliš červená, pridajte do nej máličko čiernej farby. Ak ju chcete mať hustejšiu, pridajte do nej trochu Solamylu. Krv sa nevarí, zhustne okamžite po pridaní Solamylu.

Vytvárame jazvy, rany a masky

Profesionálny tekutý latex po nanesení na pokožku a následnom vychladnutí vytvorí efekt staroby a ilúzie, že vaša plať je zvráskavená. Rovnako tak sa chová aj náš domáci tekutý latex. Na nanášanie na tvár si však musíme prizvať kamaráta či kamarátku, ktorí nám pomôžu naniesť hmotu pomocou štetca na pleť. Ťahy musia byť rovnomerné a latex sa nanáša v tenkej vrstve ešte za tepla. Počas jeho schnutia sa vytvoria vrásky. Po vyschnutí naň nanesieme make-up pleťovej farby a vrásky môžeme zvýrazniť tmavším odtieňom.

s1.jpg

s1a.jpg

s4.jpg

Nepeknú otvorenú ranu na ruke vytvoríme tak, že si určíme miesto, kde bude a pomocou štetca na nesieme základný latexový náter. Potom si z jednej vrstvy tolateného papiera vyrobíme šúľky, ktoré položíme na základný náter a pretrieme ďalšími vrstvami tekutého latexu. Ak sa nám nechce čakať na to, kým vyschne prirodzenou cestou, môžeme použiť fén na vlasy.

j01.jpg

j02.jpg

Takto vyzerá naša jazva po vyschnutí latexu. Teraz prídu na rad „šminky“.

j03.jpg

Najprv opäť nanesieme na okolie rany make-up telovej farby. Môžeme použiť kozmetický štetec, alebo jemnú špongiu.

{{adsense}}

j05.jpg

j04.jpg

Vnútro rany vyfarbíme červenou. Prvá ide svetlá vrstva a potom môžeme pridať pár ťahov hnedej a dokonca čiernej.

j06.jpg

j07.jpg

Teraz si na ruke vytvoríme ilúziu zaschnutej krvi pomocou červenej a hnedej akrylovej farby.

j08.jpg

No a na koniec môžeme po vyschnutí akrylových farieb pridať našu umelú krv priamo do rany.

j09.jpg

Ilúzia bude dokonalá.

j1.jpg

Ďalšou z možností je naniesť veľmi silnú vrstvu tekutého latexu, ktorú po vyschnutí rozstrihneme ostrými nožnicami cez stred a potom vystrihneme ranu + urobíme do „kože“ pár zárezov. Nakoniec prídu opäť k slovu farby a make-up.

rana.jpg

Ak chceme vytvoriť ilúziu priestrelu hlavy, vytvarujeme si z malého kúska toaletného papiera šúľok, ktorý ohneme do kruhu a nalepíme na malú vrstvu latexu na čele. Po vyschnutí opäť použijeme make-up, farby a umelú krv.

s3.jpg

{{adsense}}

Takýmto spôsobom sa dá tiež urobiť veľká diera. Napríklad v ruke.

diera.jpg

Alebo bez použitia toaletného papiera malé ranky na krku po upírich zuboch.

s2.jpg

Tekutý latex sa po vyschnutí dá aj zošívať – respektíve cezeň pomocou ihly preťahovať niť. Ilúzia jazvy je takto naozaj dokonalá.

maska2.jpg

S domácim tekutým latexom si naozaj užijete kopec strašidelnej zábavy. A keď nadobudnete určité zručnosti, môžete sa pustiť aj do zložitých masiek.
Príjemné zimomriavky prajeme.

maska.jpg

Foto: instructables.com, pinterest.com, youtube.com, internet, snapguide.com, fashiony.ru