Herbár je zbierka sušených a lisovaných rastlín. Stovky rokov uchovávali vedci a milovníci bylín sušené rastliny v herbároch, aby ich mohli ďalej študovať. V súčasnosti si môžete aj tie najexotickejšie z nich objednať cez internet, prípadne využiť praktický predaj po telefóne Carolus Linnaeus, veľký vedec, ktorý sa zaoberal taxonómiou (teoretická aj praktická klasifikácia živých organizmov do hierarchicky usporiadaných kategórií), mal vo svojom herbári až 14.000 exemplárov!
Ideálne pre sušenie a lisovanie rastlín / kvetín sú sušičky na to určené, ale účinné je aj stlačenie rastliniek medzi noviny a knihy, prípadne strany kníh.
Herbár môže obsahovať celé rastliny vrátane koreňov, semien, listov a kvetov. Vždy sa snažte zbierať vzorky z rôznych miest, napríklad z dvora alebo záhrady, poľa, rieky či jazera, z pláže, močiara a lesa.
Do herbára použite strom, burinu alebo kvetinu. K identifikácii svojich vzoriek používajte odborné publikácie, aby ste mohli neomylne popísať štítok s bežným a vedeckým názvom vzorky, rovnako ako dátumom a miestom, kde ste ju našli. Môžete sa zamerať čisto na liečivé byliny, medzi ktorými je momentálne obľúbený napríklad aj Pestrec mariánsky, prípadne maca alebo goji. Samozrejme, že aj pôvodné slovenské byliny sú atraktívne a majú nám čo ponúknuť (materina dúška, medovka, ale aj „obyčajná“ žihľava). No celkom pokojne to môžu byť tiež okresné rastliny či semená stromov. Vzorky dajte lisovať čo najskôr po ich odtrhnutí, aby nestratili farbu a tvar. Za jeden až tri týždne by mali úplne vyschnúť.
Lisované vzorky pripevnite na hrubý papier alebo kartón. Pre uchytenie exemplárov celých rastlín použite tenké prúžky krycej alebo plastovej pásky. Na uchytenie semien je ideálne použiť lepidlo. Nezabudnite pri každej vzorke uviesť názov.
Tu sú podrobnejšie pokyny pre lisovanie a uskladnenie rastlinných vzoriek:
1. Položte vzorku na papier tak, aby vyzerala atraktívne a aby boli hlavné črty rastliny jasne rozpoznateľné. U veľkých vzoriek budete musieť ohýbať stonky ostrým cik-cak rezom tak, aby sa vošli na stránku. Môžete tiež rastlinu prerezať na polovicu a ukázať tak jej hornú a dolnú polovicu bok po boku.
2. Je dobrý nápad ukázať obe strany listov, pretože horná a dolná strana často vyzerajú veľmi odlišne. Môžete si tiež nechať priestor na nalepenie malej obálky, do ktorej vložíte semená rastliny a iné malé časti.
3. Existuje niekoľko metód, ktoré môžete použiť na uchytenie svojich vzoriek v herbári. Jedna z najčastejších metód má názov sklenená doska. Botanici tradične používajú na uchytenie listov sklenené dosky, prípadne môžete použiť aj list z alobalu. Na podklad nakvapkajte niekoľko kvapiek zriedeného bieleho lepidla. Pre citlivé vzorky použite ľahšie lepidlo ako pre hrubé a drevnaté stonky. Opatrne nastavte preparát do polohy, ako ho chcete mať v herbári. Prilepte ho tak, aby sa jeho všetky časti dotýkali lepidla. Ak je to potrebné, otrite zvyšky lepidla. Na preparát jemne pritlačte papierovú utierku, aby dorovnala nedokonalosti na povrchu vzorky a utrela prebytočné lepidlo. Potom každú stránku prekryte voskovaným papierom a uložte medzi ne kartóny. Strany priložte závažím a lepidlo nechajte uschnúť cez noc. Keď je všetko suché, opatrne každú stránku vsuňte do plastového obalu a založte do zakladača.
Návrat k prírode, prírodným produktom a k celkovej liečivej sile prírody nemusí byť jednoduchý, v súčasnosti je ale stále viac žiadúci. Čo keby ste potešili najbližšieho jubilanta z okruhu Vašich známych nie sladkými bonbónmi či tortou, ale skôr zvolili darčekový kôš Prostredníctvom byliniek sa totiž dajú vyliečiť aj závažné choroby, ktoré nás zvyknú sužovať a pripraviť o pokoj. Ideálne je začať herbárom, aby ste sa o jednotlivých rastlinách dozvedeli viac a spoznali ich účinky. Okrem toho, v súčasnosti sú k dispozícii rôzne kurzy, na ktorých sa účastníci učia využívať dary prírody. Pokiaľ sa rozhodnete ísť touto cestou, máte našu podporu. Prajeme veľa šťastia!
V prípade, že neviete, ako zbierať, sušiť, skladovať či pestovať bylinky v domácom prostredí, pozrite si tieto videá:
[* youtube:Ezzk5OkO-no *]
[* youtube:hx4QzYrlhyQ *]
Zdroj: hometrainingtools.com
Foto: pixabay.com
Zanechať odpoveď