Archív

Všetky kovové konštrukcie potrebujú starostlivosť: Riešením sú farby na kov

Konštrukcie z ocele a niektorých farebných kovov je potrebné chrániť. Nielen z estetických, ale aj ekonomických a mnohokrát aj bezpečnostných dôvodov. Vhodnou povrchovou úpravou dokonca dokážete predĺžiť životnosť svojich kovových konštrukcií.

kov.jpg

Kontrola a následná obnova náteru by sa mala vykonávať na pravidelnej báze, a to predovšetkým pri konštrukciách, ktoré sa nachádzajú v exteriéri. Tam sú počas celého roka vystavené všetkým možným poveternostným podmienkam.

Ešte pred samotným náterom

Povrch kovu treba ešte pred náterom najskôr dôkladne zbaviť mastnoty, korózie a prachu. Zabezpečíte tak lepšiu priľnavosť farby na kov. Nezabudnite tiež skontrolovať, či sa pod pôvodným náterom neobjavili bubliny. Tie totiž naznačujú, že sa farba začne postupne odlupovať. Stačí vám na to vziať drôtenú kefu a pomocou nej zbavíte povrch kovu odlupujúcej sa farby, ale tiež aj vrstvy nepeknej hrdze. Potom to celé ešte prebrúste a zotrite prach.

Ako vybrať farby na kov?

Základnou informáciou je to, či ide o základnú alebo vrchnú farbu. Pri kúpe farby na kov si všímajte odporúčaný druh riedidla, pomer riedenia či spôsob likvidácie zostatkovej farby.

Základný antikorový náter ochráni kovový povrch v exteriéri pred koróziou Má matnú štruktúru a veľmi dobrú priľnavosť, takže funguje ako spoľahlivá spojovacia vrstva medzi vrchnou farbou a povrchom kovu. Keďže ide len o podklad, ponuka je obmedzená na klasiku ako biela, sivá či červenohnedá. Základný náter sa potom nanáša v jednej alebo dvoch vrstvách podľa potreby.

Na vrchný náter môžete použiť priamo určené farby na kov ale aj univerzálne nátery, ktorými možno natierať viaceré druhy povrchov. K tomu sa však dá pristúpiť až vtedy, keď je podkladová vrstva dôkladne vysušená. Pre dokonalý estetický efekt a ochranu je dobré farbu naniesť v dvoch vrstvách.

Foto: Bigstockphoto