Archív

Ako jednoducho vybieliť borovicové šišky

Borovicové šišky slúžia ako úžasná dekorácia mnohých aranžérskych projektov. Naučíme vás jednoduchý spôsob, pomocou ktorého si ich vybielite.

nahl1.jpg

Mnohí si možno položíte otázku: načo preboha vybieľovať šišky, keď stačí zobrať sprej s bielou farbou a pomocou aerosolu ich zastriekať? Odpoveď je jednoduchá – klasickými farbami totiž nikdy nedosiahnete tak úžasný efekt, ako pomocou tohto návodu. Bielením totiž šiška úplne nevybelie, ale zostane na nej jemnučká kresba tmavšej farby, ktorá pripomína drevo. Šiškám zostane naturálny nádych a vôbec nebudú pôsobiť umelo.
Vráťme sa k aranžérstvu. Väčšina ľudí si spája biele šišky s vianočnou výzdobou. Nie je to však pravda – využiť ich môžeme celoročne na dekorovanie rímsy kozubu, sviatočnú výzdobu jedálenského stola, ako doplnok ku kyticiam kvetov, vencom a podobne. V neposlednom rade vedia veľmi zaujímavým spôsobom ozvláštniť každý interiér. A hoci interiérový dizajn tohto roku potláča bielu do úzadia, stále je mnoho ľudí, ktorí na svetlé farby nedajú dopustiť a sú pre nich príjemné. Poďme si teda ukázať, akým spôsobom vybielime borovicové šišky.

Čo budeme potrebovať

Bez chémie sa v tomto prípade nezaobídeme. Bieliaca tekutina, ktorú použijeme na šišky sa nazýva Clorox – ide o veľmi účinný roztok, ktorý poskytuje bezkonkurenčné bielenie. Dostať ho v drogériách a v predajniach farby-laky. Ak by ste mali problém ho kúpiť, postačí nám staré známe Savo, alebo akékoľvek bielidlo, založené na báze chlóru (chlornanu sodného). Chlornan sodný sa pri pôsobení na šišky rozloží na kuchynskú soľ a aktívny kyslík. Aktívny kyslík svojou silou rozbíja obaly vírusov, baktérií a plesní a okrem toho vynikajúco bieli.
Ďalej potrebujeme niekoľko kusov borovicových šišiek podľa potreby. Podľa toho, aké šišky použijeme, sa dostaví aj výsledok bielenia. „Čerstvé“ šišky, ktoré sú väčšinou nasiaknuté vodou sa vybielia miernejšie – resp. im zostane hnedý nádych. Vysušené šišky absorbujú maximálne množstvo bielidla a tak budú po chemickom procese naozaj takmer snehobiele s miernou drevokresbou.
Na koniec si pripravíme vedro z umelej hmoty (napríklad z prachu na pranie), gumené rukavice, porcelánový tanier a kameň na zaťaženie (ako závažie môže slúžiť napríklad aj kus tehly).

01.jpg

Postup

*Na pracovný stôl položíme noviny a na ne umiestnime vedro. Na dno vedra poukladáme šišky tak, aby zaplnili celé dno.*

02.jpg

*Šišky zalejeme bielidlom (Clorox, Savo) tak, aby zostali úplne ponorené. Používame gumené ochranné rukavice.*

03.jpg

*Na šišky vo vedre postavíme porcelánový tanier dnom nahor, aby nám nevyplávali na hladinu bielidla. tanier zaťažíme závažím (skala, tehla a podobne).*

04.jpg

Keďže šiška nie je textil, bude proces bielenia časovo oveľa dlhší. Nechajte ich Teda v roztoku celý deň. Potom ich opatrne vyberieme (nezabudnite na ochranné pomôcky) a dôkladne opláchneme pod studenou vodou. Nakoniec ich necháme na papierových kuchynských utierkach vyschnúť. V procese vyťahovania zo Sava či Cloroxu sa šišky môžu javiť ako nevybielené, ale žiaden strach. Po vysušení sa ukážu v plnej kráse. Platí to, čo sme spomínali na začiatku – rôzne typy šišiek = rôzny odtieň. Tie, ktoré boli na začiatku procesu vlhké budú tmavšie, ako tie, ktoré boli pred bielením vysušené od prírodnej vlhkosti.

05.jpg

p3.jpeg

Zápach chlóru zo šišiek čoskoro po vysušení vyprchá a my môžeme začať tvoriť. fantázií sa medze nekladú. Vybielené šišky môžeme dokonca ponoriť do vody s rozmiešaným potravinárskym farbivom a premeniť ich na šišky rôznych farieb. Ani v tomto prípade nestratia svoj prírodný „look“.

Vybielené šišky po dodatočnom namočení v potravinárskom farbive *** Vybielené šišky po dodatočnom namočení v potravinárskom farbive

p3.jpg

p2.jpg

p1.jpg

Foto: hobby-mix.net, liveinternet.ru, youtube