Kameň je v súčasnosti in nielen ako stavebný materiál, ale tiež ako výrazný dekoratívny prvok interiéru. Naučíme vás, ako si ho zhotoviť zo slaného cesta.
Už je tomu pár rokov, ako sme vás na stránkach Hobby portálu naučili pripraviť si v domácich podmienkach slané cesto, pomocou ktorého je možné vymodelovať rôzne dekorácie. Článok o cestoplastike mal u vás veľmi dobrú odozvu a nakoľko ste mnohí žiadali o nejaké tie nové návody čo a ako sa dá vytvoriť z tejto modelovacej hmoty, rozhodli sme sa, že sa v tomto roku k slanému cestu ešte párkrát vrátime. Dnes to bude na tému imitácia skaly.
Základné cesto
Vráťme sa na začiatku k príprave slaného cesta na modelovanie. Jeho základom je múka, soľ a voda a tri recepty na jeho prípravu nájdete v spomínanom článku o cestoplastike Pripomeňme si:
Múku zásadne kupujeme najobyčajnejšiu, bez prímesí, konzervačných látok, príchutí , emulgátorov a farbív. Najčastejšie sa používa najlacnejšia pšeničná múka. Platí tu, že čím viac lepku, tým lepšie. Múka môže byť hladká, polohrubá aj hrubá v závislosti od toho, aký povrch vášho výtvoru chcete mať. Soľ by mala byť najjemnejšia. Výhodná je aj morská soľ, tú však musíme pred použitím pomlieť.
Soľ môžeme tiež rozpustiť vo vode. Vznikne tak nasýtený roztok, ktorý priamo zapracujeme do cesta. Voda, ktorú používame pri príprave cesta musí byť vždy studená. Rozdielne zloženie cesta má vplyv na finálny výrobok. Vybrať si to správne cesto znamená vyskúšať viacero druhov. No a potom môžete zostať pri tom, ktoré vám najviac vyhovuje.
Existujú tri druhy základného cesta:
***1: 1 šálka jemnej soli, 2 šálky múky, 1 šálka vody.
2: 1 šálka soli, 1 šálka múky, 2 lyžičky rast. olej, 1/3 šálky vody.
3: 1 šálka soli, 1 šálka múky, 2 polievkové lyžice práškového lepidla na tapety***
Čo sa týka práškového lepidla na tapety, výhodnejšie je ho rozmiešať v malom množstve teplej vody tak, aby vznikla hustá hmota, ktorú primiešame do cesta.
Svietniky zo slaného cesta
Najlepšie sa učí na konkrétnej dekorácií, preto si pre začiatok povieme, akým spôsobom môžeme vyrobiť svietnik na čajovú sviečku, ktorý bude na nerozoznanie od skaly. Pripravíme si cesto, na ktoré nám bude treba 1 šálka jemnej soli, 2 šálky múky (podľa toho, aký povrch chceme môžeme voliť medzi hladkou, polohrubou aj hrubou), 1 šálka vody a k tomu ešte jedna „tajná“ ingrediencia, ktorou dosiahneme kamenný vzhľad svietnika a tou je mletá zrnková káva, ktorú do cesta pridávame podľa potreby.
*Upozornenie*: Tieto svietniky sú síce určené pre interiér, ak by sme ich chceli používať v exteriéri a vlhkom prostredí, musíme do zmesi primiešať PVA lepidlo tak, že 1 šálku vody nahradíme zmesou PVA a vody v pomere 1:1 (samozrejme v objeme 1 šálky). Vodu s lepidlom dokonale premiešame.
Najprv si zmiešame suché prísady (soľ, múku) a pridáme k nim trochu mletej zrnkovej kávy. Niekedy postačí malá lyžička, ak však chceme tmavší zrnitý dizajn, pridáme jej o niečo viac. Postupne do hmoty vmiešame vodu. Nevylejeme ihneď celú šálku, hmota totiž nemôže byť riedka. Naopak – musíme vytvoriť veľmi husté cesto, aké sa napríklad používa na výrobu domácich cestovín.
Navlhčíme si ruky a z cesta vytvarujeme kameň požadovaného tvaru. Ak nechceme míňať veľa cesta, môžeme si vyrobiť jednoduchú konštrukciu, ktorú cestom obalíme. Konštrukcia sa dá zhotoviť napríklad z vrchnákov PET fliaš, ktoré obalíme alobalom v potrebnej veľkosti a na obal nanesieme minimálne 1cm hrubú vrstvu cesta (v mieste, kde bude sviečka, musíme dať cesta viac.
Teraz môžeme do vrchnej časti vtlačiť čajovú sviečku, ktorej plechový obal potrieme jemne jedlým olejom. V tejto fáze, kým je povrch kameňa ešte stále mäkký, môžeme svietnik ozdobiť. Vtlačíme do neho malé kamienky, mušle, kryštály a podobne. Môžeme tiež na ňom vytvoriť mozaiku z kúskov skla.
Keď máme hotovo, môžeme začať sušiť. Buď prirodzenou cestou v suchom a teplom prostredí, alebo proces urýchlime sušením v rúre. Kombinovaný spôsob sušenia je nasledovný: skaly necháme schnúť na vzduchu 1 deň. Potom ich prezrieme, či nevznikajú trhliny a praskliny, opravíme ich a opatrne ich umiestnime na radiátor. Tam ich necháme opäť jeden deň a nakoniec ich premiestnime do rúry, kde ich sušíme ešte 2 hodiny (a viac) pri teplote cca 125 °C na strednej mriežke. Počas sušenia kontrolujeme, či na povrchu nevznikajú estetické defekty. Ak cesto príliš rýchlo hnedne, alebo praská, okamžite znížime teplotu. Ak nechceme sušiť kamene na vzduchu a na mriežke radiátora môžeme to urobiť hneď v rúre. Aby sa cesto počas pečenia nerozpadlo, najlepšie je začať piecť pri najnižšej teplote, 50 °C, na najnižšej mriežke v rúre. Teplotu zvyšujeme takýmto spôsobom: prvá hodina 50 °C, druhá hodina 75 °C, tretia a štvrtá hodina 100 °C. Potom plech preložíme z najnižšej mriežky na najvyššiu a dopečieme pri teplote 125 °C. Kamenné svietniky vytiahneme z rúry a jemne po nich poklepeme ceruzkou. Ak nevydávajú takmer žiaden zvuk, nie sú ešte dostatočne vysušené a proces musíme predĺžiť. Ak však poklepanie naozaj počuť, máme hotovo.Podľa druhu múky bude mať náš svietnik drsnejší, alebo hladký povrch.
Ak chceme svietniky používať v exteriéri, prípadne vo vlhkom prostredí kúpelne, bude vhodné, ak ich prestriekame v dvoch vrstvách matným bezfarebným lakom.
Okrasné skalky
Na vytvorenie takýchto dekoratívnych skaliek použijeme hladkú múku a recept z predchádzajúceho návodu: 1 šálka jemnej soli, 2 šálky hladkej múky, 1 šálka vody. Rozdiel bude v tom, že do cesta pridáme malú lyžičku jedlého oleja. Cesto rozdelíme tak, aby sme mali po vymiesení dva druhy. Jeden bude klasicky svetlý a do druhého vmiešame v procese miesenia čiernu akrylovú farbu, alebo inú farbu podľa toho, akú kresbu chceme na skalkách mať. Môže to napríklad byť aj kakao či potravinárske farbivo. Cesto delíme v pomere 2:1 – to znamená, že jednu tretinu cesta nafarbíme na čierno.
Obidve cestá vyvaľkáme na dva približne rovnaké pláty. Biely bude hrubší (napríklad 2mm) a farebný tenší (1mm). Obidva pláty položíme na seba na pracovnú dosku a ešte raz jemne prejdeme valčekom na cesto, aby sa spojili.
Z cesta natrháme malé kúsky, ktoré poukladáme na seba.
V dlaniach potom z týchto kúskov vytvarujeme tvar skalky. Tej zostane po vrchu veľmi pekná kontrastná kresba (v tomto prípade čierno – biela).
Jednotlivé skalky potrieme jedlým olejom a necháme cez noc vysušiť. Jedlý olej nielenže zvýrazní kresbu skaliek, ale navyše tiež zabráni, aby v procese vyschýnania vznikali na povrchu skaliek prasklinky.
Po dokonalom vysušení skaliek ich môžeme nastriekať bezfarebným lakom a potom ich napríklad použiť ako dekoráciu črepníkov.
foto: stranamasterov.ru, liveinternet.ru, mastera-rukodeliya.ru
Zanechať odpoveď