Aj vám už chýba rýpanie sa v zemi, sadenie, polievanie a ďalšie činnosti nevyhnutné pre krásu vašej záhradky? Máte pravdu, zimy už bolo dosť a všetci sa zase tešíme na jar, jedno z najkrajších ročných období. Čo všetko sa dá na jar v záhrade robiť a čomu by ste sa na začiatku sezóny rozhodne nemali vyhýbať?
Ako na stromy a kríky
Ak ste aj vy rastliny zazimovali ochrannými fóliami a tkaninami, potom je práve skraja jari ten najlepší čas na ich odstránenie. Zbytočne by bránili rastlinkám v raste. Stromy a kríky je vhodné zbaviť polámaných a vyschnutých konárov a tiež opatriť ich omladzovacím rezom, na ktorý vám postačí bežná záhradná technika Ten však vykonávajte len pri teplote vyššej ako -5 °C. Okrem uschnutých konárov sa režú aj tie, ktoré smerujú dovnútra koruny. Po reze by mala zostať čo najkolmejšia a najmenšia ranka, ošetrená špeciálnym voskom na štepenie.
Komplexné ošetrenie trávnika
Svoje si vypýta aj trávnik. Ak je mokrý, ľudská noha by naň rozhodne nemala vkročiť, inak by sa trávnik mohol poškodiť. V prvom rade je trávnik vhodné pohrabať a zbaviť zvyškov rastlín. Ak ste na ňom našli mapky žltej trávy, treba ju odstrániť. Ide totiž o trávu, ktorá je napadnutá plesňou. A tú dobre neznáša ani trávnik. Na veľké plochy napadnuté plesňou je ale lepšie použiť protiplesňový postrek. Pokiaľ trávnik nie je mokrý, môžete ho prejsť vertikulátorom, ktorý by mal patriť medzi základné náradie na záhradu Prípadne ho môžete pokosiť a takto získanú trávu použiť ako výstelku do záhonov.
A čo záhony?
Netreba zabúdať ani na kvetiny a zeleninu. Skraja jari je totiž ideálny čas práve na údržbu záhonov s obľúbenou zeleninou či kvietkami. Očistiť, prekypriť, pohnojiť – tri činnosti v poradí, ktoré by ste mali dodržiavať aj vy. Ak pestujete trvalky a letničky, môžete ich omladiť pomocou skrátenia tesne nad zemou. Čo sa novej výsadby týka, s tou počkajte až kým celkom utíchnu aj posledné jarné mrazíky. Je však dobré byť pripravený, preto si nakúpte semienka a predpripravte sadeničky trebárs aj doma na parapetnej doske.
Kontrola záhradnej techniky
Určite by ste tento moment nemali zanedbať. Dôkladná údržba a čistenie totiž zabezpečí nie len bezproblémový chod stroja, ale pomôže zvýšiť aj jeho životnosť. Motorová časť záhradnej techniky by mala mať hladký chod, čisté vzduchové filtre a správne nastavené ventily. Čas venujte aj zapaľovacím sviečkam a ich vyčisteniu. Olej je dobré nechať cez zimu v motore, na jar ho ale vymeňte za nový. Čo sa motorových píl a krovinorezov týka, dobre skontrolujte ich chladiace systémy. Krovinorez aj píly totiž pracujú pri veľkých otáčkach a vyžadujú čisté chladiace rebrá a aj kryt chladenia, zbavený všetkých nečistôt
Zanechať odpoveď