Archív

Iris Folding: ako si vyrobiť krásne dekorácie z papiera

Hovorí sa, že najkrajším spôsobom, ako niekoho obdarovať je maličkosť, ktorú vyrobíte sami. Je to pravda. Dnes vás naučíme technike Iris Folding. Túto techniku môžeme využiť pri tvorbe pohľadníc, venovaní, obrázkov z papiera ale aj textilu.

iris3.jpg

Čo je Iris Folding?

Tak nejako sme si zvykli písať o umení skladania, lepenia aj práce s papierom s tým, že tieto techniky historicky väčšinou vznikli v Japonsku alebo v Číne. Dnes to bude iné. Iris Folding má svoje korene v Holandsku. Ide o umenie vytvárania vzorov s farebnými, prekrývajúcimi sa prúžkami papiera takým spôsobom, že stred vytvoreného obrazu má tvar pripomínajúci clonu objektívu fotoaparátu a trochu aj dúhovku oka. Holanďania takto pôvodne recyklovali vzorované vnútorné strany poštových obálok. Papier strihali na tenké pásiky a skladali ich z rubovej strany podľa určitého systému. Výsledkom bol pekný plastický obrázok, ktorý pripomínal spomínanú clonu.
Dnes sa tejto technike budeme venovať viac a ukážeme si na fotografiách základný postup (budeme vytvárať srdiečkovú pohľadnicu/pozdrav. Zvláštnosťou u tejto techniky je, že celý čas sa pracuje z rubovej strany a až keď sa skladačka dokončí, otočíte ju a zistíte, čo ste vytvorili.

p5.jpg

Najčastejšie sa pri výrobe takýchto dekoratívnych vecí používajú tieto materiály:
=================================================================================
• origami papiere rôznych farieb,
• biely (popr. farebný) papier cca 250 g silný,
• obojstranná aj klasická lepiaca páska,
• lepidlo,
• šablóny.
náradie
• nožnice,
• ozdobné nožnice,
• pravítko, popr. rezačka na papier

Origami papier možno nahradiť farebným papierom, ktorý kúpite v každom papiernictve. Pod pojmom šablóny sa myslia špeciálne šablóny, určené na tvorbu Iris Folding. Nájdete ich na webe – stačí ak do vyhľadávača zadáte heslo *Iris Folding*, alebo *Iris Folding Pattern*. Takto nájdete stovky voľne stiahnuteľných šablón.Podľa vášho výberu si ich vytlačte na tlačiarni. V dnešnom návode budeme vytvárať srdiečko a šablóna naň vyzerá takto:

sablona.jpg

Postup

Z origami papiera si nastriháte prúžky široké 2 cm a dlhé podľa jednotlivých prúžkov na šablóne, teda 3 – 5 cm. Nastrihané prúžky je teraz potreba prehnúť pozdĺžne na polovicu. Keby ste použili papier vyššej gramáže, v spoji by praskol a tento zlom by bol vidieť.

01.jpg

Vezmite papier, ktorý použijete tiež na telo priania (napr. zadnú stranu origami papiera či list farebného alebo bieleho papiera ). Naň prekreslíte obrys srdca zo šablóny.
Vzniknutú kontúru vystrihnite a umiestnite na šablónu farebnou stranou nadol a ľahko prichyťte lepiacou páskou. Spodná strana vystrihnutého srdiečka bude v konečnom výsledku viditeľná na prianí.

03.jpg

Teraz začnite lepiť prúžky na kontúru ako na návode na šablóne. Postupujete podľa číselného poradia od 1a, 1b, 1c, ďalej 2a až 2c, skončíte prúžkami 8a až 8c. Pozor, lepidlo sa nesmie dostať na bielu šablónu, tá sa v závere odstráni!

04.jpg

Prúžky lepíte tak, aby prehnutá časť skladania smerovala k stredu srdiečka a prúžky prichytíte jeden o druhý opäť lepiacou páskou z vrchnej časti. Zvlášť pozor na prvé prúžky, aby sa neprilepili k bielej šablóne. Farebnosť si určite sami – srdiečko má tri časti, záleží na vás, aké farebné kombinácie si zvolíte.

05.jpg

Hotové srdiečko opatrne odstráňte zo šablóny a ostrihajte prečnievajúce prúžky. Prostredný otvor môžete nechať prázdny, alebo srdiečko podlepte origami papierom. Záleží opäť len na vašej fantázii.
Nakoniec môžeme srdiečko obrátiť a po prvýkrát uvidieť, ako sa nám podarilo. Ak je všetko v poriadku, nalepíme farebný štvorec so srdiečkom na stranu priania, blahoželania, alebo z neho urobíme malý obraz na stenu.Srdiečko tiež môžeme olemovať a tiež sa na prednú stanu priania môžu pridať nejaké dekoratívne prvky, ale všetko s mierou tak, aby v konečnom dôsledku srdce neustúpilo vizuálne do pozadia.

06.jpg

Každé prianie, ktoré je vyrobené z lásky, určite poteší, takže nezúfajte, pokiaľ ten prvý pokus nebude úplne presný. Aj v tej nepravidelnosti je krása a originalita.
Na záver tu máme malú fotogalériu nielen srdiečok, vytvorených pomocou techniky Iris Folding:

iris1.jpg

iris2.jpg

iris4.jpg

p1.jpg

p2.jpg

p3.jpg

p4.jpg

p6.jpg

Foto: iris-folding.com, youtube.com, internet