Archív

Ako si vyrobiť luxusný stôl z betónu a dreva

Jedinečný a luxusný stôl v kombinácií drevo-betón s nádhernou prírodnou textúrou,, ktorého cena v obchodoch nezriedka prekračuje tisíc eur si môžete vyrobiť doma sami za zlomok ceny. Ukážeme vám, ako na to.

01.jpg

Existuje množstvo drahých výrobkov a dekorácií, ktoré nás doslova vyprovokujú k tomu, aby sme sa ich pokúsili zhotoviť sami. Slováci to majú dávno v krvi. Skrátka – niekde zhliadneme zaujímavý námet a povieme si: *„Ja by som za toto toľké peniaze nedal,“* a pokúsime sa to vyrobiť sami. Stôl z dreva a betónu patrí k takýmto námetom. Aj preto vám prinášame podrobný návod na jeho zhotovenie.
Betón v interiéri je pre mnohých niečo, čomu ťažko prídu na chuť, kým ho neuvidia na vlastné oči. Dovtedy ho berú len ako módny výstrelok. Bez nadsadenia však zostáva faktom, že vyzerá skvele a to hlavne v interiéroch vyladených v škandinávskom, minimalistickom alebo industriálnym štýle.
Nie nadarmo sa dnešnej dobe hovorí doba betónová

Základné materiály

Betón je lacný a dobre spracovateľný materiál. Ľudia si ho väčšinou spájajú s hrubými stavebnými konštrukciami, ale je to aj skvelý pomocník na poli dizajnu a DIY projektov. My ho použijeme na výrobu stola.
*K základným materiálom pre našu tvorbu teda patria:*
Betónová zmes, ktorú si môžeme pripraviť sami, alebo kúpiť v stavebninách ako balený suchý polotovar. Môže byť jemný, ktorý vznikne zmiešaním jedného dielu cementu a dvoch dielov piesku, alebo tiež trochu hrubší – s kamenivom do 1 mm aj viac. Ostatne, ak máme s prípravou betónu bohatšie skúsenosti a zároveň špeciálne kotúče na brúsenie kamenných plôch, môžeme experimentovať tiež s iným zložením.
Betonárska oceľová výstuž
Klince a skrutky z nerezovej ocele
Drevená doska, ktorá bude tvoriť efektný stred stola
Pigmenty na farbenie betónu
Vosk na leštenie betónu
Brúsny papier, kotúče na brúsenie betónovej plochy

Dosku je potrebné rozmerovo upraviť vzhľadom na plánované rozmery stola. Ak máte málo skúseností s opracovaním dreva, obráťte sa na stolára, ktorý vám dosku nielen skráti ale tiež vyhladí. Odhadovaná hrúbka dosky je 5 – 7 centimetrov.

03.jpg

Všetky prípadné nerovnosti a praskliny v dreve vyplňte epoxidovou živicou. Vyčkajte kým živica úplne vyschne. Povrch dosky by mal byť úplne suchý. Jemným brúsnym papierom prebrúste miesta zalepené živicou a dosku natrite voskom na drevo, aby sa nám pri betónovaní neznehodnotila.

04.jpg

05.jpg

Pamätajte, že betónový stôl bude mať celkom slušnú hmotnosť a preto pri príprave formy myslite na váhu finálneho produktu. Spodnú časť formy (napríklad z drevotriesky) zvýšime o bočné latenie, ktoré k doske pevne priskrutkujeme nerezovými skrutkami.Pre lepšie spojenie betónu s drevenou stredovou časťou opatrne popribíjame po stranách dosky dlhšie nerezové klince. Klince je možné nahradiť silnými a dlhšími skrutkami do dreva (tiež z nerezu).

06.jpg

Na posilnenie betónovej dosky stola je potrebné použiť betonárske vystužovacie prúty, ktoré položíme paralelne k spodnej časti formy. Stredovú dosku pripevníme k forme pomocou lát a stolárskych svoriek tak, aby počas betónovania nedochádzalo k jej samovoľnému pohybu.

07.jpg

Teraz si môžeme pripraviť betónovú zmes, ktorá by mala byť dostatočne hustá, nie však príliš riedka. Volíme zlatý stred, aby sa nám betón dostal všade, kde je potrebné.
Ak máte vibračný stôl, môžete ho pokojne použiť.

08.jpg

Betón je potrebné dôkladne zarovnať. Základné pravidlo je nechať betónový odliatok vo forme aspoň 48 hodín. Aby nepopraskal, nezabudnite ho pravidelne kropiť vodou, prípadne celú dosku prikryte fóliou z PVC.

09.jpg

Po ukončení procesu vysychania betónu opatrne odstránime drevené časti formy, obrátime ho čelom nahor a túto časť musíme vyhladiť pomocou brúsky so špeciálnymi kotúčmi na leštenie betónu.

10.jpg

11.jpg

Ako bude vyzerať betónový dizajn stola záleží od vašich zručností a možností. Každopádne musíme pri hladení docieliť, aby betón plynule prechádzal do dreva a naopak. Ak sa počas týchto prác odlúpia časti betónu, musíme ich zahladiť poterom. Potom je však nutné, keďže na betónovej ploche a rohoch vzniknú nepekné fľaky, zatrieť tieto farbou, určenou na tento typ povrchu.
Možností je však viac. Na ploche môžeme ponechať kamenistú štruktúru, ktorú po vyhladení natrieme voskom na betón a podobne. Vosk starostlivo vyleštíme.

12.jpg

13.jpg

14.jpg

15.jpg

Ako sme už spomínali, stojan stola (nohy) musí byť veľmi silný, aby odolal veľkej hmotnosti tabule. Ak si nie sme istí dimenzovaní, opäť sa môžeme obrátiť na profesionálneho stolára. Dosku stola prichytíme k spodnej časti na kovové diely (profily „L“, pomocou skrutiek a hmoždiniek, na ktoré musíme zo spodnej časti stola navŕtať otvory.

16.jpg

Nakoniec ešte raz celý stôl natrieme voskom, prípadne krycím lakom. Vosk opäť dôkladne preleštíme.
V tejto fáze máme hotovo. Náš stôl sa určite stane dominantou príbytku.

17.jpg

Foto: rukikryki.ru