Obvykle si jazierko predstavujeme ako pekný doplnok prírody či okolia domu. V zmenšenej verzií si ho však môžete zhotoviť aj pre váš balkón či terasu. V horúcom lete osvieži vzduch aj naše zmysly, vytvoríme ho pritom ľahko a rýchlo. Malé jazierko v nádobe, ozdobené vodnými rastlinami, poteší unaveného človeka a dokonca aj smädné vtáčiky. Voda nie je len upokojujúca, má pozitívnu energiu a navyše v horúcich dňoch zvlhčuje vzduch.
Mini jazierko môže byť vytvorené s minimálnym úsilím. Ale skôr, než sa rozhodnete pracovať na jeho zhotovení, je nutné definovať miesto, kde bude umiestnené. V ideálnom prípade by sa malo nachádzať na nie príliš horúcom mieste, kde nepáli po celý deň slnko. Vodné rastliny totiž potrebujú svoj komfort. Miniatúrne jazierka v nádobách môžu stáť nielen na balkóne a lodžií, ale tiež na terase, u posedenia na záhrade alebo v záhonoch a výsadbách, ktorým dodajú výnimočný vzhľad. Sú prenosné a ich pôvab oceníme, aj keď máme zároveň väčšie či dokonca kúpacie jazierko.
V nasledujúcom návode si ukážeme ako si takéto jazierko zhotovíme.
Od hrncov po keramiku
Pre malé jazierka sú ako stvorené drevené vedrá alebo rozpolené sudy. Kadiam zo surového dubového alebo smrekovcového dreva voda nevadí a môžu tesniť aj bez pridanej fólie. Podobne aj veľké kameninové, glazované alebo plechové nádoby môžeme naplniť vodou. Nádoby, ktoré nie sú vodotesné alebo korodujú, je potrebné vyložiť aspoň 0,5 mm hrubou fóliou. Pod ňu vložíme geotextíliu alebo inú mäkkú vrstvu, ktorá životnosť plastu predĺži. Okrem čiernych fólií si môžeme vybrať medzi príjemne pôsobiacimi zelenkavými a hnedými odtieňmi, alebo dokonca experimentovať s jasne modrou, zelenú či tyrkysovou farbou. Do vedier fóliu ľahko upevníme vnútornou obručou, ktorú zvonku zaistíme skrutkami. U iných nádob ju pri okraji prilepíme, alebo zavalíme okruhliakmi. Okraj fólie by nemal byť vidieť, jazierko by stratilo na pôvabe.
Ďalšou možnosťou je vybrať vhodnú plastovú nádobu a jej zovňajšok upraviť podľa želania. Môžeme ju obaliť rohožou z tŕstia, bambusu, prútia či polien, obložiť kameňmi. Nádherné, ale horšie dostupné a ťažké sú nádoby z prírodného kameňa. Náhradou môže byť kameň umelý.
Lekná a iné rastliny
Vďaka vodným rastlinám jazierko ožije. Môžeme v nej pestovať druhy bahenné aj na hladine plávajúce, z ktorých najatraktívnejšie sú lekná. Miniatúrne varianty sú skutočne vhodné aj do nádob. Vyberať môžeme ako otužilé rastliny pre celoročné pestovanie vonku, tak sezónne, ktoré pred mrazom schováme (napríklad vodný hyacint, šachor…). Aj v nádobe možno vytvoriť stupne rôznych hĺbok, v ktorých sa bude dariť rozmanitým rastlinám. Efektné sú aj zostavy viacerých nádob rôznych výšok.
Príklady vhodných druhov rastlín:
• Hĺbka okolo 5 cm: čerkáč peniažtekový, záružlie močiarne
• Hĺbka okolo 10 cm: kosatec žltý, trstiny, ostrica, mäta vodná , nezábudka močiarna, veronika potočná
• Hĺbka okolo 20 cm: leknica malá, miniatúrne varianty lekna, pálka, puškvorec
Lepšie vyzerá, keď vegetácia nádobu nevyplní bezo zvyšku – časť hladiny by mala zostať voľná.
Aká zemina?
Bežná záhradná zemina, nieto kompost, sú pre pestovanie rastlín v mini jazierku úplne nevhodné. Nadbytok živín by privodil rýchly nárast rias. Voľba často padne na piesok alebo štrk. Tie však nie sú pre korene ideálnou oporou a živiny pre zmenu neobsahujú vôbec žiadne. Najlepšie rastliny ukotví poctivý íl, ktorý látky potrebné pre rast uvoľňuje pekne pomaly (náročným rastlinám môžeme prilepšiť aj špeciálnou tyčinkou, napríklad pre lekná). Na dno nádoby položíme najmenej 15 cm hrubú vrstvu ílu a až tú môžeme poklásť okruhliakmi alebo štrkom.
Ak nádobu opatríme malým čerpadlom (pre tento účel postačí aj čerpadlo pre izbové fontánky), získame ešte pôsobivejšie divadlo a navyše príjemnú zvukovú kulisu. Z viac nádob môžeme zostavovať rozmanité kaskády. Do mini jazierok môže ústiť aj prepad dažďovej vody.
Čistú vodu a zdravé rastliny udržíme ľahšie, ak bude nádoba za horúcich letných dní aspoň trochu zatienená – kvôli malým rozmerom sa totiž ľahko prehreje. Do nádoby jazierka treba pravidelne dopĺňať vodu, odstraňujeme tiež odumreté časti rastlín.
Bonus: jazierko ako napájadlo pre operených smädošov
Aj to najmenšie jazierko obvykle priláka vtáky, ktorí sa v horúcich dňoch potrebujú napojiť a vykúpať. Najväčšiu radosť budú mať z malej plytčiny vyloženej okruhliakmi. Jazierko vo vedre tak môže nahradiť aj vtáčie napájadlo. Len by nemalo stáť na mieste, kam má ľahký prístup mačka, nieto blízkosti kríky, pod ktorými môže nenápadne číhať.
Napájadlo pre operených kamarátov by na žiadnej záhrade nemalo chýbať. Za to, že nám pomáhajú lovom hmyzu, potrebujú nielen útočisko pre hniezda, ale tiež trochu osvieženia. A pohľad na vtáky, ktorí sa s pôžitkom zlietajú k vode, nám spoľahlivo vykúzli úsmev na tvári.
Foto: moybalkonchik.ru, liveinternet.ru
Zanechať odpoveď