Archív

Nová mobilná aplikácia pomáha pri rozpoznávaní húb. Je zadarmo a po slovensky

Patríte k tým, ktorí sa vyberú do lesa na huby s objemným atlasom z obavy pred otravou neznámym hríbom? Mobilná aplikácia „Na houby“ ohlásila koniec starých časov. Ponúka oveľa viac ako len štandardný atlas húb s ilustráciami.
Aplikácia *„Na houby“* (pod týmto konkrétnym menom ju nájdete v obchode Google Play) obsahuje atlas s reprezentatívnym výberom 210 význačných druhov húb s podrobnými opismi a kvalitnými fotografiami. Ďalej je tu sofistikovaný kľúč k identifikácii druhov húb podľa viditeľných znakov. Nechýba zoznam s informáciami o tom, či je práve daný druh napríklad jedlou hubou, nejedlou hubou alebo jedovatou hubou. Najväčšou špecialitou aplikácie je však experimentálna funkcia pre optické rozpoznávanie húb.

01.png

Keď váš mobil rozpozná hríb

Ako to funguje? Úplne jednoducho. Užívateľ kamerou zaberie hubu a aplikácia pomocou predtrénovanej neurónovej siete háda, o aký druh huby by mohlo ísť. Podobne fungujú „neurónové“ vyhľadávače, ktoré polícia používa na identifikovanie konkrétnej osoby podľa fotografie či screnshotu kamerového záznamu. Toto rozpoznávanie pritom beží v offline režime priamo na vašom telefóne, takže ho môžete používať aj v hlbokých lesoch, kam ľudská noha zriedka kedy vkročí a kde mobilní operátori niekedy ponúkajú mizerné pokrytie internetom. A to je jej obrovská výhoda. Naozaj stačí namieriť objektív fotoaparátu a aplikácia vám vyhodnotí o aký druh ide (vypíše percentuálnu pravdepodobnosť).. Vy si následne môžete o danom druhu prečítať informácie v rámci aplikácie a následne sa rozhodnúť, či o daný druh máte alebo nemáte záujem. Hoci je aplikácia dielom českých vývojárov, názvy húb budete mať k dispozícií (aj) v Slovenčine. Respektíve – aplikácia si zvolí jazyk podľa vášho jazyku v smartfóne.
Je však potrebné zdôrazniť, že na výsledky rozpoznávania rozhodne nemožno stopercentne spoliehať – je to len zaujímavá a užitočná pomôcka. Systém učenia ale v budúcnosti bude dávať možnosť, že sa po väčšom rozšírení podľa ďalších a ďalších odfotených vzoriek bude stále zlepšovať percento pravdepodobnosti zhody pri nafotení konkrétnej huby.

Blžšie o aplikácií

Aplikácia „Na houby“ je z dielne českých vývojárov Vocom a je dostupná na stiahnutie zadarmo v Obchode Play. V rámci aplikácie sa však vyskytujú mikrotransakcie v podobe in-app nákupov. Aplikácia má trošku nevýhodu v tom, že je celkom objemná. Je to tým, že je k dispozícii off-line, takže obsahuje veľa obrázkov húb, ale hlavne preto, že systém neurónového učenia je priamo v aplikácii. Po rozbalení v telefóne zaberie zhruba 100 MB pamäte. Na tvorbe aplikácie „na houby“ sa podieľal početný tím autorov, vrátane renomovaného mykológa Martina Kríža. Aplikácia je zdarma (s možnosťou dobrovoľného príspevku). Zatiaľ je k dispozícii na platforme Android, a to v českom a anglickom jazyku.Ako sme už spomínali, názvy húb idú Slovákom po slovensky. Autori teraz po vydaní aplikácie čakajú, či sa aplikácia rozšíri, a či bude mať cenu snažiť sa ďalej ju zlepšovať.

02.jpg

Ohlasy

Tie sú vcelku priaznivé. Aj keď sa niektorí hubári pohoršujú nad tým, že duch ozajstného hubárčenia sa vďaka takýmto technológiám úplne vytráca. A tiež pud sebazáchovy. Obávajú sa, že v blízkej budúcnosti by do aplikácie mohol pribudnúť GPS modul, ktorý bude rovno konkrétny druh hríbu vyhľadávať. Prípadne, že môže nastať situácia, kedy po vybití batérie v mobilnom telefóne začnú užívatelia v lese (bez externého rozumu) zbierať aj jedovaté huby. Takéto ohlasy však boli a budú vždy. Tí, ktorí si spomínate na nástup automobilových navigácií viete, že aj vtedy sa prorokovalo, že bude dvakrát viac nehôd na cestách…
V každom prípade ide naozaj o zaujímavú aplikáciu zvlášť v tom, že môžete sledovať chovanie neurónových sietí priamo vo svojom mobilnom telefóne. Sami sme zvedaví, či sa bude aplikácia rozširovať. Keď už pre nič iné, tak pre ten božský pohľad, ktorý nás v budúcnosti čaká: Hubári, lietajúci po lese s vytasenými smartfónmi. Berte to ako sarkazmus. Veď kde by bol svet, ak by neboli aplikácie 🙂 .

03.png

Foto: svetandroida.cz, info.cz, play.google.com