Vyzerá ako vlkolak a správa sa ako pes. Pod drsným vzhľadom však ukrýva obrovské srdce plné nehy. Aj preto sa stáva toto plemeno miláčikom chovateľov.
Na rozdiel od iných plemien mačiek sú lykoi viac závislé na prítomnosti a fyzickom kontakte s človekom – sú veľmi vrelí a dávajú najavo lásku. S inými domácimi miláčikmi – najmä psami vychádzajú veľmi dobre. Poďme sa teda na toto zaujímavé plemeno pozrieť bližšie.
Na začiatku príbehu bol zvláštny nález američana Johnnyho Gobblea, ktorý s manželkou a ďalším priateľom našli v Tenessee dve mačiatka s *genetickou mutáciou*. Aj keď si dnes mnohí myslia, že toto unikátne plemeno vzniklo zložitým procesom šľachtenia, nie je tomu tak. Manželia Gobbleovci jednoducho nájdené mačiatka naďalej rozmnožovali a robia tak doteraz. Navyše sa snažia dosiahnuť oficiálne uznanie nového plemena v rámci International Cat Association. Sústreďujú sa na to, aby z mačičiek vyšľachtili zdravé stvorenia so skvelou povahou. A vyzerá to, že sa im darí.
Čím sú zvláštne?
Názov Lykoi dostali mačky podľa gréckeho pomenovania vlka (lykos). Genetická mutácia spôsobuje, že srsť tohto plemena nedorastá do úplného kožucha, ako je to bežné u klasických domácich mačiek. Chlpy chýbajú okolo očí, ňufáka, uší aj papuľky. Tento druh mačiek sa však svojej srsti môže zbaviť aj úplne. Gén, ktorý spôsobil vytvorenie tohto plemena, je podľa amerického chovateľa Johnnyho Gobblea prirodzenou mutáciou populácie domácich mačiek. Nie je v tom žiadny ľudský zásah: *„Využívame genetiku prírodných procesov.“*
Aj napriek tomu, že tieto mačky pôsobia zlovestne a zlomyseľne, opak je pravdou – jedná sa o veľmi priateľské a prítulné plemeno. Srsť mačiek lykoi na pohľad pôsobí drsne, ale nie je tomu tak. Na dotyk je veľmi jemná. Zaujímavé je, že koža týchto mačiek obsahuje bunky dvojitého charakteru – jedny nedokážu vytvoriť chlp a druhej ho zase nedokážu udržať dlhšiu dobu. S tým sa spája časté premenenia srsti počas roka – miesta, kde srsť vyrastá, sa môžu meniť, čo mení celkový vzhľad jedinca. Najžiadanejšia je čierna farba srsti, pretože v tejto farbe sú lykoi najviac podobné vlkolakovi.
Lykoi, alergie a choroby
Lykoi nie je hypoalergénne plemeno. Má však menej srsti než iné plemená mačiek, preto ľudská alergická reakcia nemusí byť tak silná. Všetko závisí od intenzity a typu alergie. Ak sa tieto mačky vyhrievajú na slniečku, do týždňa sa plne opália a ich koža úplne sčernie. Akonáhle budú mimo dosahu slnečných lúčov, ich koža bude ružová. Aj to ich robí medzi chovateľmi veľmi zaujímavými.
Lykoi sú veľmi zdravé mačky, ktoré nie sú náchylné k chorobám. Sú veľmi odolné a nenesú žiadne genetické vady, čo je len ďalšia výhoda tejto unikátnej mačky.
Starostlivosť o lykoi sa nijako výrazne nelíši od ostatných mačiek. Je však vhodné ich príležitostne vykúpať v detskom prírodnom šampóne. Lykoi by sa podľa chovateľky mali kúpať len v prípade, ak by mal človek pocit, že je špinavá. Ďalej by sa tejto mačke mali občas vyčistiť uši a rovnako ako u iných plemien mačiek je žiaduce strihať pazúriky.
Mačky sú jedným z najobľúbenejších domácich miláčikov na svete a ľudia ich milujú kvôli svojej krásnej a luxusnej kožušine. Zdá sa, že v takomto svete môže byť kráľom aj „nedokonalá“ mačka s genetickou mutáciou, ktorej srsť má k dokonalosti ďaleko. Tieto malé čarodejnice sú neodolateľné a navyše veľmi prítulné.
Čo dodať. Aj v móde dnes „ošúchaný“ vzhľad letí.
Foto: businessinsider.com, oe24.at, whycatsruletheworld.files.wordpress.com
Zanechať odpoveď