Často prepieranou témou na internete sa dnes stáva materstvo, to kedy je správne a kedy nie. Rodičia vedú proti sebe vojnu o názoroch na to, čo by deti mali a nemali robiť, jesť, nosiť, snažia sa vytvoriť akýsi vzorec či formulu, podľa ktorej by sme mali postupovať a keď sa voči nim niekto prestúpi, najradšej by ho upálili na hranici. Materstvo je však oveľa komplexnejšie, nie je to len súhrn pravidiel a povinností. Je to puto medzi dieťaťom a rodičom, každé funguje ináč a nemôžeme sa mu snažiť vytvoriť predlohu. Čo sú teda najbolestivejšie miesta dnešnej výchovy a ako sa brániť ich kritike?
Pôrod a príprava naň
Od pôrodu až po výchovu, odborná literatúra ponúka niekoľko názorov na to, čo je správne, alebo nie. Snažiť sa nájsť niečo čo vyhovie každému je absolútne nemožné, preto by ste sa mali držať svojej intuície. Pôrod z domu sa stáva čoraz obľúbenejším, no neodporúča sa ak tehotenstvo neprebieha ukážkovo. Pôrodní asistenti sú pripravení na všetko, na svet priviedli niekoľko detí, no pokiaľ si nie ste stopercentne istá, poobzerajte sa radšej po menších súkromných klinikách, ktoré vám zabezpečia intímnu atmosféru pri pôrode, dovolia manžela pri lôžku a vyjdú vám v ústrety s vašimi požiadavkami. Takéto kliniky sa starajú o to, aby bol pôrod čo najprirodzenejší, pomáhajú budúcim mamičkám so šetrným pôrodom, ktorý potom zjednodušuje šestonedelie a celý proces hojenia. Najpodstatnejšie je, aby ste sa cítili pohodlne a príjemne vy. To, že vaša kamarátka sa rozhodla pre pôrod do vody a nevie si ho vynachváliť nezaručuje, že vy sa pri tom uvoľníte a prežijete to rovnako. Epidurálka či bez, manžel vo vnútri či na chodbe? Každá sme iná, každá máme iný prah bolesti a tolerancie. Verte svojim inštinktom, prečítajte si potrebnú literatúru ak váhate, ponúkne vám veľa možností a názorov, z ktorých si potom vyberiete. Príprava na pôrod je dôležitá, nie len fyzická, ale aj duševná. Ak viete čo sa s vašim telom počas pôrodu deje, odbúrava to strach a pocit stresu. Nie je to veľká neznáma čierna diera, ale dobrodružstvo, na ktoré ste sa dôkladne pripravili.
Kontaktne alebo nie?
Novým pojmom pri výchove dieťaťa je kontaktné rodičovstvo. Rozbúrilo už niekoľko kontroverzných debát. Celá výchova je založená na vzťahu matky/rodiča a dieťaťa, dôvere a väzbe, ktorá medzi nimi vzniká. Rodič sa časom naučí komunikovať s dieťaťom a rozlišuje medzi jeho potrebami a požiadavkami. Celá výchova je postavená na niekoľkých pravidlách, ktoré sú podrobne opísané v knihe pediatra Williama Searsa. Spávanie s rodičmi v posteli, nosenie v šatke – puto medzi matkou a dieťaťom vytvára nový druh komunikácie, kedy vie matka odčítať a rozlíšiť plač dieťaťa, etc. Veľa názorov viazanie do šatky odsudzuje, tvrdia že dieťa sa na matku viaže až príliš a nezískava samostatnosť, nevníma svet cez seba, ale len cez oči matky. Zoznam pre a proti je nekonečný. No pokiaľ ste vy a vaše bábätko šťastní a zdraví, na ničom inom nezáleží.
[* youtube:COJXOlfS99g *]
Dieťa a aktivity
To, koľko aktivít by dieťa v ktorom veku malo mať, je ďalšou témou na obšírnu debatu. Medzi budúcimi a novými mamičkami je vo všeobecnosti obľúbené plávanie a jóga. Jóga sa považuje za jedno z najvhodnejších cvičení počas prípravy na pôrod, naučíte sa pri nej veľmi dobre kontrolovať svoje telo a dýchanie. Plavecké kluby ponúkajú rozličné aktivity pre rodičov s deťmi, niektoré dokonca plávanie pre deti už od 29. dňa! To ako si vaše aktivity nastavíte je len a len na vás. Rodičovstvo už dávno nie je len o tom sedieť doma a prať plienky. Vďaka praktickým kombinovaným kočíkom viete bábätko ľahšie prepravovať, more možností vás už dnes nedrží doma. So vzdelávaním a osamostatňovaním dieťaťa viete začať už doma, a tak ho pomaly pripravovať na povinnosti a zodpovednosť.
Metóda Marie Montessori talianskej lekárky poukazuje zase na to, že dieťaťu by ste mali dať slobodu a ukázať mu, že každodenné aktivity vie zvládnuť samé, a nie len ho obsluhovať. Postupne ho tak začleňujete do sveta dospelých, aj keď všetky rozhodnutia robí dieťa. Keď je vystavené podnetom a je mu ponúknuté vykonávať určité aktivity bez našej pomoci, ľahšie si k nim vytvorí vzťah, ako keď ho do toho budeme násilne nútiť.
Dieťa a jazyky
Veľmi podobný prístup používajú aj dvojjazyčné škôlky. Dieťa sa dostáva do styku s druhým jazykom od útleho veku a berie ho teda ako samozrejmosť, a nie ako niečo cudzie čo sa musí učiť. Škôlky a jasle ponúkajú veľa alternatív pre rodičov a deti. Je to miesto kde sa dieťa učí začleňovať do kolektívu, fungovať s druhými deťmi, buduje vzťahy mimo rodinu, vytvára väzby. Niektoré zariadenia, ako napríklad súkromná škôlka Trenčín ponúkajú tzv. „hodinovú škôlku“ ako alternatívnu pomoc pre rodiča. Či už si potrebujete vybaviť stretnutie v banke, alebo len chcete dieťa postupne naučiť na škôlku, je to veľká pomoc, za prístupnú cenu.
V žiadnom prípade však nerobte nič násilne. Ak s niečím nebudete spokojní dieťa to vycíti. Pokoj a pohoda sú kľúčovými. Nájdite si systém, ktorý funguje pre vás a pre vášho partnera. Nezabúdajte, že na výchovu dieťaťa sú dvaja. Mýty ako „dieťa patrí matke“ sú niečo, čo by malo zostať v minulosti. Dieťa potrebuje toľko lásky koľko mu viete dať. Pokiaľ je to možné snažte sa do jeho výchovy zapájať rovnomerne, nech nepodporujete mýtus dobrého a zlého rodiča. Zakazujte rovnako, odmeňujte rovnomerne, tak ako dieťa, aj jeho výchova je 50:50.
Foto: pixabay
Zanechať odpoveď