Výber domáceho zvieratka vie byť vždy náročný. Deti si málokedy uvedomujú zodpovednosť, ktorá okolo toho ide, a všetka starostlivosť potom zostáva na nás. Ako sa teda postarať o to, aby sme vybrali toho správneho maznáčika?
V prvom rade sa musíte opýtať, ktoré zviera je vhodné do prostredia v ktorom bývate. Ak je to byt, vaše možnosť sú limitované, no to neznamená, že je to nemožné. Dom ponúka viac možností, dáva zvieratku viac slobody a voľnosti pohybu.
Rybička je dobrá štartovacia plošinka pre starostlivosť. Dieťa si tak na jednoduchých úkonoch vie precvičiť starostlivosť o zvieratko, ktoré je v svojej podstate nenáročné. Finančne prístupná možnosť, potrebujete akvárium, niekoľko pekných akváriových samorastov, filtračný systém, krmivo. Údržba aj bez filtrácie nie je taká komplikovaná, všetko záleží od vás.
Hlodavce ako škrečky a morské prasiatka tiež patria k nenáročným domácim maznáčikom. Mnohí za nevýhodu považujú nepríjemný zápach, no pokiaľ klietku pravidelne čistíte, nemal by to byť problém. Všetci sme už počuli historku o tom, ako škrečok nechcel dva dni vyliezť spod skrine, čo sa vám určite skôr či neskôr stane. Dúfajte len, že vám cestou tam neprehryzie káble.
Vtáky, napr. korely alebo andulky, sa môžu zdať ako romantická stredná cesta medzi rybičkou a škrečkom, no práve tieto zvieratká vedia narobiť najviac neporiadku. S trochou trpezlivosti ich však viete naučiť hovoriť, spievať obľúbené nôty. Ako dieťa som mala korelu. Vždy, ako som prichádzala k nášmu domu, zapískala som známu melódiu a ona ju odpískala na pozdrav. Aj keď sa to nezdá, aj s vtákmi si viete vytvoriť vzťah, musíte však byť trpezlivý.
Ak sa rozhodnete pre psa, do bytov vyberajte plemená ktoré majú vlasy a nie srsť, teda nepĺznu celoročne. Malé rasy ako maltézsky teriér, yorkshirský teriér, sú jedným z riešení. Z väčších plemien je tu pudel, labradoodle alebo aj labrapoodle, kríženec medzi pudlom a labradorom. Myslite na to, že pes potrebuje priestor na pohyb, dostatok cvičenia a teda ak nemáte možnosť pravidelne ho brať von, uprednostnite malého psa.
Mačky, buď to ich milujete, alebo ich nenávidíte. Ide okolo nich rozporuplná debata, veľa ľudí ich označuje ako prenášačov chorôb a je o nich veľmi dobre známe, že nie sú tak hravé ako psy. Mačka je sama sebe vlastným pánom, má rada nezávislosť a slobodu, nebude sa s vami naháňať kedy sa vám zachce, no tieto zvieratá ako všetky iné vedia prejaviť obrovskú lásku a vďačnosť, keď sa o nich dobre staráte. Nevýhodou je aj tu pĺznutie a príležitostná mŕtva myš na koberci.
Dievčatká v amerických filmoch túžia po poníkoch, no vlastniť koňa je záväzok ako žiadny iný. Výdavky na stravu, stajnenie, lieky a repelenty pre kone sa vedia niekedy vyštverať do závratných výšok, stojí to teda vážne za to? Stojí. Jazdenie na koni je síce hoby, no kontakt s týmito ušľachtilými zvieratami sa nevyrovná ničomu na svete. Mám kamarátku, ktorá dostala koňa, a keďže majú veľkú záhradu, svojpomocne si postavila stajňu. Keďže stajňa bola ďaleko od domu, vybavila ju jednokomorovou betónovou žumpou a to, na čom sme sa všetci na začiatku smiali, je teraz skutočnosť. Má na záhrade koňa.
Internet premáhajú nové a exotické domáce zvieratká. Veľa ľudí doma chová ježkov, líšky, pamätám si že sme mali suseda čo choval doma pumu, sovy, leguány či hady. Uvedomte si, že nie všetky zvieratká majú v povahe byť zdomácnené. Ak sa rozhodnete chovať doma exotické zviera, venujte čas štúdiu o ňom, jeho prostredí a ich návykoch.
Zanechať odpoveď