Archív

Ako si vyrobiť jednoduchý držiak na ručné pílenie drevených brvien a hranolov

Hovorí sa mu tiež *„kanadský stojan“*. Pomocou tohto pomocníka pohodlne prepílite sami aj päť metrov dlhé brvná. Jeho výroba je jednoduchá a Hobby portál vám ukáže ako na to.

nahlad.jpg

Pred blížiacou zimou je dobré nachystať si dostatočnú zásobu palivového dreva. Platí to samozrejme pre tých, ktorí uprednostňujú tento typ vykurovania.
Rezanie guľatiny je samo o sebe neľahkou prácou. Svoje o tom vedia chatári a chalupári, ktorí majú na pílenie dreva obmedzené možnosti (chýbajúce rozvody 380V na cirkulár a podobne). Väčšinou si musia vystačiť s motorovou či ručnou pílou a hlavne pomocou druhého človeka. Je totiž známa vec, že na bežne používaných kozách sa drevo na kláty reže zle a preto je potrebné mať pomocníka.
Toho však môže dostatočne nahradiť pomôcka, ktorú vám dnes predstavíme: kanadský stojan. Jeho výroba je jednoduchá a zvládne ju každý domáci majster, ktorý vie pracovať s drevom. Pomocou kanadského stojana napílime bez pomoci nielen brvná, ale tiež hranoly.

Ako na to? (foto – postup)

Do stojanu možno upevniť kmene rôzneho priemeru (rozsah je asi 7 – 20 cm), podľa neho zvolíme rozmery stojana. Dnes budeme spolu vyrábať držiak pre brvná s priemerom do 10 centimetrov. Napriek jednoduchosti jeho konštrukcie bude pre naše pílenie obrovským prínosom. Je totiž pevný, stabilný a brvno z neho nevykĺzne.
1. Z dvojmetrového pevného hranolu si odrežeme 2 kusy s dĺžkou cca 65 centimetrov. Minimálne rozmery hranola sú pritom 6x4cm. Pamätajte: čím hrubšiu guľatinu chceme rezať, tým musia byť rozmery hranolov použitých na držiak väčšie. Dva 65 centimetrové kusy budú tvoriť nohy držiaka. Aby sme ich vedeli pri práci využiť čo najlepšie, musíme zvoliť správny uhol, v akom budú tieto nohy od seba. Príliš malý uhol má za následok nestabilitu držiaka pri pílení a príliš veľký vedie k nedostatku komfortu pri práci, nakoľko sa k nemu budeme musieť zohýnať. Musíme teda nájsť akúsi strednú cestu k tomu, aby nám drevo v stojane „sedelo“ a aby bol pritom zachovaný pracovný komfort. Na hornú časť stojana položíme krížom dva kusy odpílené z rovnakého hranolu tak, aby nám cez nohy prečnievali. Vyšší kus bude vo vzdialenosti 6cm od vrchnej časti nôh a nižší bude 12cm pod ním. Tieto hranoly budú medzi sebou rovnobežné.

02.jpg

2. Ceruzkou si vyznačíme miesta, do ktorých budeme zadlabávať spoje pre konštrukčné časti stojana.

03.jpg

03a.jpg

3. Pre jednoduchú výrobu drážky zapílime vo vyznačených miestach niekoľko pásov a potom ich pomocou sekáča (dláta) a kladiva vydlabeme do požadovaného tvaru.

04.jpg

05.jpg

06.jpg

3. Do vydlabaných drážok pre spojenie konštrukčných častí vložíme po jednom priečne hranoly a vyznačíme si hranicu zadlabávania protikusu.

08.jpg

4. Vyznačené miesta opäť zadlabeme. Takto vytvoríme spojové drážky pre celú konštrukciu. Je potrebné, aby po spojení zostala dostatočne pevná a bola na lícnych stranách bez vyčnievajúcich prvkov.

09.jpg

5. Pomocou tesárskeho lepidla a svoriek zlepíme stojan dohromady.

10.jpg

6. Spoje drážok bude potrebné posilniť skrutkami do dreva.V predstihu si predvŕtame pre ne otvory.

12.jpg

7. Nakoniec stojan pevne zoskrutkujeme.

13.jpg

14.jpg

Hotovo. Teraz vložíme do otvoru, ktorý vznikol medzi nohami a priečnymi hranolmi guľatinu, stojan vyklopíme pod uhlom, ktorý nám ju zaistí v potrebnej výške a môžeme začať pohodlne píliť.

01.jpg

Foto: rukikryki.ru