Archív

Ako si vyrobiť gigantickú veternú guľu Makedo v domácich podmienkach

Mnohí z vás o systéme Makedo ešte nepočuli. Pritom ide o najkreatívnejšiu hru súčasnosti pre deti aj dospelých na svete. Dnes si ukážeme ako sa dá zhotoviť takzvaný Makedo Windball (*veterná guľa*).

01.jpg

Čo je Makedo?

Makedo je unikátny spájací systém s ktorým sa spájajú spojkou, alebo kĺbom rôzne materiály okolo nás. S makedo stavebnicami spozná človek už v detskom veku, že veci recyklovať a znova používať je nám prirodzené. Makedo je opakovane použiteľné – vaše projekty môžete spájať a rozpájať koľkokrát chcete. Je to kreatívna hra, ktorá rozvíja nielen predstavivosť ale aj ďalšie vlastnosti detí i dospelých. Nové hračky ľahko vytvoríte s Makedo dielikmi z papierových kartónov, téglikov, viečok a ďalších vecí, ktoré máte doma. Čoskoro ľahko vytvoríte zvieratká, autíčka a ďalšie a neskôr aj veľké stavby ako domček pre bábiky, obchod, raketu a iné. My sa dnes naučíme vyrobiť gigantickú guľu (loptu), ktorú bude poháňať vietor.

Materiály, nástroje a postup

Podľa odborníkov je práve schopnosť tvoriť a vymýšľať nové veci najvýznamnejším predpokladom pre to, aby deti dokázali čeliť budúcim výzvam v dospelosti. Makedo je takýmto nástrojom pre rozvoj kreativity, výtvarnej a priestorovej predstavivosti aj manuálnej zručnosti. Navyše podporuje ekologické myslenie a vzťahy medzi rovesníkmi aj v rámci rodiny. S makedo stavebnicou sa dá zahrať na mnoho spôsobov a vytvoriť nekonečne veľa nových vecí. Každý si nájde spôsob, ako spojiť časti do nových kreatívnych výtvorov, objektov a hračiek.Originálna stavebnica makedo sa skladá z troch častí. Sú to:
1. Spojka – skladá sa z pripínačky a klipu, ktoré sa dajú spájať a rozpájať hoci aj tisíckrát
2. Pánt – podobný ako máte na dverách. Tento sa dá tiež uzamknúť v akejkoľvek polohe.
3. Špeciálna pílka– kartón rozpíli a práca s ňou je bezpečná aj pre tých najmenších. Pílka zároveň slúži ako dierkovač.
Všetky potrebnosti na Makedo si môžete objednať napríklad TU , pre náš dnešný výtvor ich môžeme nahradiť. Špeciálnu pílku na makedo ostrým hobby-nožom s vylamovacími čepieľkami, spojky klipmi z umelej hmoty ktoré sa zasúvajú do seba ako pri nitovaní (pozor! budú len jednorazové), namiesto dierkovača nám postačí hrubší klinec a pánt nebudeme potrebovať vôbec.
Podstatnou potrebnou „ingredienciou“ bude väčšie množstvo silnejšieho kartónu, ktorý bude tvoriť telo gule.

Najprv si z kartónov narežeme štvorce s presnými rozmermi 30×30 centimetrov.

02.jpg

V rohoch každého kartónového štvorca zhotovíme pomocou klinca dierky vzdialené cca 1 centimeter od okraja. Keďže tieto časti budú najviac namáhané, môžeme ich pred dierkovaním prelepiť širokou priesvitnou lepiacou páskou.

03.jpg

03a.jpg

Teraz môžeme začať kartónové štvorce spájať dohromady. Na obrázkoch sú spájané originálnymi spojkami – klipmi, ktoré však každý šikovný majster dokáže nahradiť iným vhodným spojovacím materiálom. Ako základ bude slúžiť spojenie piatich štvorcov o seba.

04.jpg

**Kartóny pripájame o seba podľa nasledovnej schémy. Pri práci sa nám začne guľa formovať do zaobleného tvaru. Priestor medzi kartónovými štvorcami budú tvoriť trojuholníky a päťuholníky.
Ak sme dodržali rozmery 30×30 centimetrov pre každý štvorec, bude sa nám dať guľa vo vrchnej časti pohodlne uzatvoriť.**

05.jpg

06.jpg

07.jpg

08.jpg

09.jpg

10.jpg

11.jpg

Máme hotovo. Teraz stačí zobrať deti vonku a položiť guľu na rovnú plochu. Postačí malý závan vetra a dá sa do pohybu. Ak nie, deti jej k tomu určite pomôžu. Príjemnú zábavu!

12.jpg

Foto: instructables.com