Opäť pokračujeme v nápadoch na takzvané recy-veci. Vdýchnuť nový život plastovým vrchnákom je možné mnohými spôsobmi. Tento je jeden z najužitočnejších.
Niekto pečie koláče, my dnes budeme piecť dlaždice z recyklovaného odpadu. Že sa vám to zdá pritiahnuté za vlasy? S týmto nápadom prišiel študent na Delft University of Technology v Holandsku, vystupujúci na internete pod nickom Fokkejongerden, ktorý svoj zámer popísal slovami: *„Recyklácia si kladie za cieľ urobiť našu planétu lepšou, no v rukách jednotlivca sa stáva nástrojom pre jeho osobný prospech, nakoľko recyklovaním môže vyrábať pre seba množstvo vecí, vrátane stavebného materiálu.“*
Mnohí z nás zbierajú vrchnáčiky z PET fliaš a vďaka známym kampaniam ich odovzdávajú na príslušných miestach. Kto má však chuť pustiť sa do niečoho nového, môže si z plastov vyrobiť originálne dlaždice. Samozrejme, nikoho nenútime použiť ich v interiéri, no umiestnením v exteriéri len získate. Ideálne sú napríklad do záhradných spŕch, nakoľko sú mrazuvzdorné, vode odolné a tiež s protišmykovým účinkom. Takisto ich možno využiť na netradičné záhradné chodníčky, šlapáky a podobne. Vyjdú vás takmer zadarmo. Základom je aby ste nazbierali dosť veľké množstvo štopľov z PET fliaš.
Potrebujeme
Potrebné množstvo plastu – okrem plastových štopľov môžeme na „zriedenie“ zmesi a navýšenie objemu použiť aj samotné plastové nádoby z mliečnej hmoty, ktoré však musia byť označené znakom HDPE – sú teda vyrobené z materiálu, ktorý sa ľahko topí pri vysokých teplotách a po vytuhnutí je extrémne odolný a netoxický.
Hliníkový plech – z ktorého si zhotovíme formu
Papier na pečenie, papierovú lepiacu pásku
Starý mixér
Nožnice, ostrý nôž, kliešte
Rúru na pečenie a ochranné rukavice
Postup
Pred samotným začiatkom prác je potrebné dôkladne vyumývať plastové nádoby HDPE, hlavne tie, v ktorých boli saponáty a rozpúšťadlá. Tieto spolu s nečistotami by mohli zabrániť dokonalému spojeniu plastov počas pečenia a vyvolať zadymenie materiálu.
Pripravené štople a plastové nádoby pomocou nožníc, noža a klieští narežeme na malé kusy a pomocou mixéra ich rozdrvíme na približne rovnaké maličké kúsky.
Na zhotovenie formy budeme potrebovať kus rovného hliníkového plechu:
Rozmer 40x40cm na výrobu základne
Rozmer 30x30cm na veko
Zo štvorcovej základne zhotovíme formu s dnom, ktoré má rozmery 30×30 a vyhnutými bočnicami s výškou 5cm. Medzery v rohoch bočníc je nutné dôkladne zvariť.
Keď je forma hotová, vystelieme ju papierom na pečenie tak, aby na ňom nevznikli záhyby. Okraje papiera na pečenie prichytíme k forme lepiacou páskou. Rovnako veko obalíme do papiera na pečenie.
Do formy nasypeme primerané množstvo nasekanej umelej hmoty. Keďže procesom tavenia jej hrúbka klesne, nasypeme ju tak, aby bola cca v dvoch tretinách výšky formy.
Rúru predhrejeme na 180°C – môžeme aj viac, no nikdy nie na vyššiu ako je 200°C! Plech vložíme do rúry.
Počas tavenia kontrolujeme povrch zmesi v pekáči. Homogénna roztavená plastická hmota by mala byť na povrchu lesklá. Čas tavenia je individuálny. Musíte to proste vyskúšať a ustriehnuť. Keď sa povrch hmoty leskne, opatrne vytiahneme plech z rúry, položíme na stôl a ihneď prikryjeme vekom, ktoré zaťažíme závažím tak, aby bolo v rovine.
V tejto polohe necháme formu, kým nevychladne. Potom zložíme závažie, formu prevrátime a mala by nám vypadnúť hotová dlaždica.
Jej ostré rohy, prípadne vyčnievajúce kúsky plastu prežehlíme obyčajnou žehličkou opäť cez pergamen.
Teraz je naša dlaždica hotová. Je pestrofarebná, netoxická, mrazuvzdorná, vode odolná a prakticky nerozbitná. Takýmto spôsobom môžeme postupne dorábať ďalšie dlaždice. Keďže forma nám zostane, stačí naďalej zbierať štople z PET fliaš.
Foto: instructables.com
Zanechať odpoveď