Archív

5 vecí, ktorými vám fitness vie pomôcť pri boji s depresiou

Vedci a doktori sa už niekoľko rokov snažia nájsť spojitosť medzi cvičením a depresiou. Aj keď väčšina štúdií dokazuje, že náročné stavy depresie sa cvičením nedajú vyliečiť, viete nimi ľahšiu depresiu a depresívne stavy zlepšiť.

training-828726-1920.jpg

Väčšina ľudí ešte aj dnes žije v predstave, že fitness a cvičenie slúžia len na zhodenie váhy, alebo nabratie svalovej hmoty. Avšak keď cvičíte, vaše telo uvoľňuje chemikálie nazývané endorfíny. Tieto reagujú s receptormi vo vašom mozgu, ktoré znižujú vnímanie bolesti. Endorfíny tiež vyvolávajú pozitívny pocit v tele, ktorý je veľmi podobný ako pri morfiu.
Ako teda môže fitness pomôcť pri vašom boji s depresiou?

1. Rutina

Aj keď sa nezdá byť ako čosi čo by vám mohlo pomôcť, pri depresívnych stavoch sa človek často stráca vo vákuu, kde nevie nájsť smer a stráca pojem o čase a priestore. Chýba mu akési lepidlo, ktoré by spojilo dokopy celý deň, a prenieslo ho od rána do večera. Cvičenie vám môže orámovať deň. Namiesto toho, aby ste začínali prácou, ktorá býva často príčinou depresie, alebo takzvaných stavov úzkosti, začnite niečím čo vás nakopne. Či už je to polhodina na rotopede, ktorú viete doplniť čítaním obľúbenej knihy, alebo hodina na plavárni. Dáte vášmu dňu vlastný smer.

swimming-659903-1920.jpg

2. Sebavedomie

Fitness je tiež dobrým pomocníkom pri budovaní sebavedomia. Či už sa zameriate na formovanie tela, alebo na športové úspechy. Viete si nastaviť cieľ a pomaly ho nasledovať. Merať si čas za ktorý odbehnete určitú trasu, pridávať váhu, ktorú by ste chceli zdvihnúť, alebo sa naučiť v jóge novú pozíciu. Fitness vám ponúka veľa možností. Ak neviete kde začať, nebojte sa nájsť osobného trénera. On vám pomôže v jednoduchých krokoch k tomu, aby ste svoj cieľ dosiahli. Zamestnáte tak svoju myseľ a dáte jej cieľ.

3. Cieľ

Porucha pozornosti a rozptýlenie, strata záujmu a chuti robiť každodenné veci, či už kvôli nedostatku energie, alebo z pocitu zbytočnosti. Fitness vás vie nasmerovať a pomôže vám sledovať vás pokrok. Naučí vás tiež kontrolovať vaše telo, jeho reakcie a limity.

4. Sústredenie

Už niekoľko štúdií dokázalo, že beh je jedným z najlepších prostriedkov pri boji s depresiou. Podľa National Sleep Foundation’s a ich výskumu z roku 2013 Sleep in America existuje spojitosť medzi kvalitou spánku a behaním. Sústredenie, ktoré vám ponúka práve beh je vhodné na zahnanie zlých myšlienok a vyčistenie mysle. Či už sa rozhodnete pre behanie v lese, v meste alebo na bežiacom páse Max Hirshkowitz, PhD. tvrdí, že ak do svojho dňa pridáte čo i len 10 minútovú chôdzu zlepší to kvalitu vášho spánku.

runners-802904-1920.jpg

5. Socializácia

Najčastejším problémom pri depresii je však socializácia. Zo svojej čiernej bubliny sa ťažko načahuje späť do sveta. Fitness vám tu vie pomôcť, lebo práve vďaka telocvičniam, alebo špeciálnym kurzom sa viete dostať medzi ľudí, s ktorými budete mať od začiatku niečo spoločné. Skupinové aktivity tiež preukázali pozitívny vplyv na budovanie sebavedomia, keďže sa navzájom podporujete a jeden druhému pomáhate dosiahnuť vaše ciele.

Nech sa však rozhodnete akokoľvek, ak bojujete s depresiou neváhajte vyhľadať pomoc u odborníkov. Kontaktujte svojho obvodného lekára, ktorý vám poradí ako ďalej postupovať. Rovnako môžete kontaktovať linku dôvery Nebojte sa o tom začať rozprávať, vždy sa nájde niekto kto bude počúvať.