Prinášame vám jednoduchý návod na výrobu dekoratívnych kvetináčov, ktoré využijete tak v interiéri, ako exteriéri.
Betónové kvetináče nie sú na výrobu až tak zložité. Dôležité je mať miesto, kde môžu pomaly schnúť. Čím dlhšie schnú, tým lepšie potom betón drží. Základom na ich výrobu je suchá betónová zmes – buď poterová, alebo čím najjemnejšia. Ak chceme črepníky používať v exteriéri a k tomu celoročne oplatí sa betónovú zmes nahradiť flexibilným lepidlom na cementovej báze. Tak nám vydržia aj silné mrazy a nebudú im robiť problém ani extrémne výkyvy počasia.
Postup
Postup je naozaj jednoduchý a zvládne ho aj ten, komu murárčina veľa nehovorí. Najprv sa však musíme presunúť do oblasti krajčírstva. Pohľadáme si starší väčší kus pevnejšej látky, z ktorej vystrihneme štvorec potrebných rozmerov. Tie si určíme podľa toho, aký veľký kvetináč potrebujeme stvoriť, respektíve podľa toho, akú „formu“ chceme látkou obaliť.
Pod názvom forma sa rozumie najčastejšie plastová fľaša (pri črepníkoch malých rozmerov), alebo väčší plastový obal (napríklad z päťlitrovej nádoby na tekutiny) v prípade ak chceme vyrobiť objemnejší kus.
Ďalej vystrihneme z hrubej látky (starých riflí a podobne) dva obdĺžniky, ktoré skrútime do akýchsi valcov a ovinieme nimi plastovú nádobu tak, aby vznikla oblá „bruchačka“.
Potom obalenú nádobu vložíme do plastového vrecka či tašky, ktorej vrch uviažeme, aby sa nám pri práci neskĺzla.
Teraz si musíme pripraviť betónovú zmes. Tú v predpísanom pomere zmiešame s vodou, veľmi dobre a podľa návodu miesime, kým nám nevznikne tekutý betón redšej konzistencie. Do betónu ponoríme pripravený štvorec látky a máčame ho v ňom dovtedy, kým zmesou nepresiakne.
Látku vyberieme, položíme na pracovný stôl, prekrytý kusom igelitu a „pocukrujeme“ suchou betónovou zmesou, ktorú hladením zapravíme do látky. Ak by bola príliš suchá, pokropíme jemne povrch rozprašovačom na vodu.
Doprostred látky nasiaknutej betónom položíme zabalenú pripravenú nádobu a obalíme ju do nej.
Látku previažeme silnejším povrazom, namočeným vo vode.
Cípy látky prehneme cez povraz nadol a ostriháme po obvode tak, aby vyzerali ako otvorené vrece. Necháme aspoň deň vyschnúť.
Potom si môžeme prichystať opäť trochu riedkej betónovej zmesi a pomocou starého štetca ju nanesieme z vonkajšej strany kvetináča. Natrieme ňou aj povraz, ktorým sme stiahli látku okolo zabalenej plastovej nádoby. Opäť necháme schnúť, až kým nám zmes poriadne nevytvrdne.
Vnútornú časť opatrne vytiahneme a v týchto chvíľach máme telo kvetináča prakticky hotové.
Do spodnej časti môžeme tenkým vrtákom navŕtať jednu až štyri diery na odtekanie vody. Ak budeme mať kvetináč v interiéri, môžeme na spodnú stranu prilepiť pomocou tavnej pištole plastové nožičky.
Betónové kvetináče sú pekné aj bez povrchovej úpravy, ak ich však chceme farebné, nastriekame ich farbou v spreji a opäť necháme vyschnúť. Nakoniec ich ešte raz kvôli dekoratívnosti previažeme hrubým povrázkom.
Teraz už postačí naplniť kvetináč substrátom a zasadiť do neho rastlinky či sukulenty.
Foto: youtube
Zanechať odpoveď