Chcete zanechať na miestach, ktoré navštevujete, alebo hoci aj pri svojom príbytku krásnu stopu, plnú jemných vôní? vyskúšajte guerilla gardening – partizánske záhradníčenie. Poradíme vám ako na to.
Aby sme pochopili, o čom guerilla gardening vlastne je, musíme sa vrátiť do minulého storočia a cestovať do Japonska. Masanobu Fukuoka (1913-2008) pracoval pôvodne ako vládny vedec žijúci na hornatom ostrove v nie príliš dobrých prírodných podmienkach. Za svojho života niekoľkokrát upozornil na techniku, ktorá by pomohla zvýšiť produkciu potravín. Jednalo sa vtedy hlavne o ryžu, ktorú sa darilo v Japonsku pestovať v sopečných pôdach. Fukuoka propagoval prírodné farmárčenie, obrábanie pôdy bez nutnosti orby, niekedy nazývané lenivé poľnohospodárstvo. Práve to považoval za najvyššiu formu poľnohospodárstva a tomuto faktu zasvätil svoj „záhradkársky“ život. Seed bombs (prípadne seed balls) vznikli ako technika, ktorá tu síce bola už stáročia predtým, ale Masanobu ju zdokonalil, vyskúšal a odkázal budúcim generáciám.
Nápad
Predstavte si, že často chodíte na prechádzky na miesta v prírode, ktoré sú síce krásne, no na ceste k nim prechádzate miestom, ktoré je akési „smutné“. Rovnako tak sa vám to môže stať ak chodíte do práce pešo či pri rôznych starých domoch a podobne. Vtedy prichádza k slovu „partizánske záhradníčenie“. Seed bombs môžete brať so sebou všade, kam idete a zanechať ich na smutných zanedbaných miestach, ktoré potrebujú trochu ozeleniť. Spolu s bombami zanecháte po sebe nenápadný odkaz, ktorý o pár týždňov „vyjde na povrch“ a poteší (nielen) vaše srdce. To všetko bez toho, aby ste museli kopať či rýľovať zem.
Ako sa to robí?
Semienka rastlín sa balia do hmoty vyrobenej zo zmäknutého papiera (papier-mȃché) a rašeliny bez kompostu a nakoniec sa obaľujú ílom s vodou. *Ako sa pripraví papierová hmota?* Do misky s trochou vody natrhajte novinový papier či niekoľko listov kuchynskej utierky. Rozmixujte ponorným mixérom na riedku kašu, do ktorej sa potom pridá rašelina a nakoniec íl v množstve, aby sa z hmoty dali modelovať guľôčky. So semenami do seed bombs sa nešetrí, nie všetky semená majú dobrú klíčovosť a niektoré môžu byť hluché alebo vyschnuté. Najlepšiu šancu na rast majú gule, ktoré sú na záver prípravy obalené vo vrstve kompostu. Vďaka tomuto postupu je semeno vnútri chránené pred vyzobaním vtáctvom alebo hlodavcami, prípadne aj pred silným dažďom. Keď je všetko zmiešané, na rovnej ploche „uvaľkajú“ pekne guľaté „bomby“ a je hotovo. Gule je však potrebné vysušiť, aby semená rastlín skryté vnútri nezačali ihneď klíčiť. Ideálne je odložiť guľôčky do papierovej prepravky od vajec, v ktorej sa pomerne rýchlo vysušia.
Aké semienka vybrať?
Využiť sa dajú hlavne malá a drobná semená, a to hlavne tých rastlín, ktoré ľahko vzídu aj v pomerne nepriaznivom prostredí. Ideálny nápad je vytvoriť pomocou seed bombs napríklad jednotlivé miesta s kvitnúcimi lúčnymi rastlinami s vlčím makom, klinčekmi, margarétkami a zvončekmi. Do seed bombs môžeme využiť ostatky semien, ktoré nám zostali z jarného vysievania do črepníkov či v záhradke. Seed bombs sa dajú využiť aj na pestovanie iných rastlín. Veľmi dobré sú semená rastlín, ktoré sa bežne pestujú v danej oblasti. Vyskúšať môžete semená jedlých rastlín a byliniek ako sú napríklad mak, kôpor, kapucínky, hrach, nechtík, slnečnica alebo šalátové semená. A to aj vo vlastnej záhradke či pri chalupe.
Kedy a kde?
Akonáhle sa vonku oteplí, alebo v pôde a prírode nastanú priaznivé poveternostné podmienky, je ideálny čas na aplikáciu seed bombs. Primerane vlhké počasie spôsobí, že vlhkosť prenikne do stredu gulí až k samotným zapracovaným semienkam, a tie potom začnú klíčiť. Akonáhle začne semienko klíčiť, obal degraduje a splynie s pôdou. Seed bombs môžete brať so sebou všade, kam idete a zanechať ich na smutných zanedbaných miestach, ktoré potrebujú trochu ozeleniť.
Vďaka väčšiemu množstvu seed bombs môže pokojne vzniknúť aj nádherná kvetnatá lúka na úplne nečakanom mieste.
Foto: telegraph.co.uk, naturespath.com, timeforgrub.com
Zanechať odpoveď