Dnes vám ukážeme ako si vyrobiť skvelého pomocníka na ostrenie zubov reťaze motorovej píly z ložiska a okrúhleho pilníka.
Rezný výkon motorovej píly závisí okrem kvality a výkonu jej motora v rozhodujúcej miere na reznej súprave. Ostrá a dobre udržiavaná pílová reťaz vám uľahčí prácu. Zaisťuje dlhšiu trvanlivosť celej reznej súpravy, tvorenej pílovou reťazou, vodiacou lištou a reťazovým kolesom. Ostrá a dobre nabrúsená reťaz bude vždy hrať hlavnú úlohu v kvalite a rýchlosti rezu.
Rezné zuby pracujú na princípe hobľovacích zubov. Hobľujú triesky z dreva. Horný brit pritom dvíha triesku z dna reznej drážky, zatiaľ čo bočný brit oddeľuje triesku z boku. Hĺbka rezu rezného zuba do dreva a tým hrúbka triesky je určovaná vzdialenosťou obmedzovacieho dorazu.
Kedy treba ostriť?
Aj tá najlepšia pílový reťaz sa opotrebuje a časom otupí. Ako zistíme, že je čas k brúseniu reťaze:
– Pílová reťaz sa nevťahuje sama do dreva a je nutné na pílu tlačiť do rezu.
– Namiesto hrubých triesok (pilín) vytvára pílová reťaz len jemné piliny.
– Objavuje sa dym v reze napriek bezchybnému mazaniu reťaze a správnemu napnutiu reťaze.
– Píla v reze uhýba jedným smerom. To ukazuje na jednostranne otupené rezné zuby alebo nerovnomerne dlhé rezné zuby.
– Motorová píla pri rezaní „vibruje“ a „odskakuje“. V takom prípade je nutné hlavne skontrolovať výšky obmedzovacích dorazov (zubov).
Pomôcka z ložiska
Teraz prichádzame k obrázkovému návodu, ako si naostriť reťaz píly bez zložitého ručného brúsenia. Každý, kto brúsil zuby píly ručne vie, aká je to zdĺhavá práca. Tenkým okrúhlym pilníkom je potrebné prechádzať čepeľou zuba dopredu a dozadu, kým ho nenabrúsime. Ak sa po nabrúsení prvého pozrieme na to, koľko nás ešte zubov čaká, radšej reťaz zložíme a odnesieme do servisu k profesionálnemu nabrúseniu. To však stojí peniaze. Ako ich teda ušetriť?
Väčšina domácich kutilov nájde vo svojom pracovnom kráľovstve malé nepotrebné no funkčné ložisko a tiež populárnu tavnú pištoľ, respektíve lepiacu tyčinku. Ložisko by malo mať vnútorný priemer zhodný, alebo o trochu menší ako priemer lepiacej tyčinky. Dajme tomu 1 centimeter.
*Z tyčinky ostrým nožom odrežeme kus o trošku širší, ako je šírka ložiska. Túto časť pomocou kladivka vtlčieme do otvoru ložiska.*
*Okrúhly pilník budeme potrebovať bez rukoväte. Jeho koniec nahrejeme nad plynom, ale môžeme použiť hoci aj obyčajný zapaľovač.*
*Nahriatu časť pilníka vtlačíme do presného stredu tavnej lepiacej tyčinky v ložisku a necháme vychladnúť.*
*Opačný koniec pilníka upevníme do šroubovačky, alebo vŕtačky, na ktorej sa dajú nastaviť nízke otáčky.*
*No a teraz nám už zostáva nabrúsiť pod tým správnym uhlom ostrie reťaze motorovej píly. Vŕtačku držíme v pravej ruke a ložisko v ľavej. Otáčky nemusíte pridávať, ide to aj s nízkymi a naozaj oveľa rýchlejšie ako klasickým ručným pohybom dopredu a dozadu.*
Foto: 생각
Zanechať odpoveď