Archív

Ako prerobiť lodžiu na zimnú záhradu?

Pod pojmom zimné záhrady si nemusíme vždy predstavovať len veľký priestor vedľa rodinného domu. Zasklenie lodžie v bytovej jednotke vylepší obytný priestor, a to predovšetkým svojou schopnosťou hlukovo a tepelne izolovať byt od ulice a poveternostných vplyvov. Veľmi pritom záleží na kvalite použitých materiálov i vykonanej práce. Poradíme vám.

001.jpg

Lodžiou nazývame priestor ohraničený zdola, zhora a z bokov stropmi a stenami. Je to teda balkón zasadený do stavby. Jej nevýhodou je fakt, že uberá bytu obytnú plochu, zmenšuje ju. Túto nevýhodu však môžeme vyvážiť prednosťou. Keď už máme vedľa bytu taký šikovný priestor, je hriech ho nevyužiť pre pestovanie rastlín. Keď si svoju lodžiu necháte zaskliť, budete odizolovaní od hluku a prachu z ulice. Rastliny v nej pestované potom budú pôsobiť ako ďalší filter. Zmenu pocítite aj na spotrebe energie na vykurovanie priľahlej miestnosti.
Ak žijete v relatívne čistom prostredí, môžete v lodžii smelo pestovať čerstvé bylinky na varenie alebo kríčkové paradajky a papričky v truhlíkoch. Vaše deti zase treba ocenia čerstvo odtrhnuté jahody. V zime tam umiestnite izbové rastliny, ktoré vyžadujú zimný odpočinok v chlade. Náročnejší milovníci rastlín ale zasklenú minizáhradu celoročne temperujú a pestujú tu tropické druhy.

01.jpg

Ani v prípade orientácie lodžie na východnú či západnú stranu sa nemusíte plánov na zimnú záhradu vzdávať. Budú vám v nej prosperovať rôzne vresy. Veď práve brusnice, čučoriedky a ďalšie vresovité rastliny veľmi dobre znášajú pestovanie v nádobách. Tieto druhy sa vyznačujú vysokými požiadavkami na pôdu s kyslou reakciou a tú môžete v nádobách ľahko zaistiť. Správny substrát namiešate alebo kúpite hotový v záhradníctve. Ďalej je lodžia vhodná pre pestovanie mnohých zakrpatených odrôd napríklad aj ihličnanov. Jeden z nich potom môžete využiť ako vianočný stromček.

02.jpg

Podlaha sa do zimných záhrad odporúča trvanlivá a pevná. Musí vydržať záťaž a odolávať vlhkosti pre prípad, keď občas niektorý z kvetináčov prelejete. Farbou by mala pôsobiť prirodzene aby podčiarkla upokojujúci dojem, ktorý vyvoláva zeleň. Voľte teplé odtiene keramickej dlažby, neutrálnu šedú, prípadne drevený masív. Dôležité je vetranie a tienenie. Svetlo je základ pestovateľských úspechov, ale presklené priestory sa v lete ľahko prehrejú. Nedostatočné prúdenia vzduchu môže prispieť k rozmnoženiu pôvodcov chorôb rastlín. Odvetrávať môžete ručne alebo elektricky, kedy vám elektrina len uľahčuje fyzickú námahu pri manipulácii so žalúziami. Niektoré systémy sú už riadené veľmi sofistikovanou elektronikou. Takýto systém si poradí aj bez nás v čase našej neprítomnosti. Zaistí zatienenie našej zimnej záhrady nielen v závislosti na intenzite slnečného svitu, ale tiež trebárs podľa rýchlosti vanúceho vetra.
Bolo už dokonca vyvinuté sklo potiahnuté neviditeľnou vrstvou kovu, ktoré funguje ako dokonalý tepelný izolant a prináša významné energetické úspory. V lete chráni priestor zimnej záhrady od prehrievania.

03.jpg

Mnoho ľudí sa odhodlá k budovaniu zimnej záhrady z lodžie v rámci revitalizácií, ktorými v súčasnosti prechádza veľa bytových i panelových domov. Aj samotná výmena okien môže byť vhodnou zámienkou na rozšírenie vášho obytného priestoru o zelenú oázu. Pokiaľ sa rekonštrukcia týka aj priečky spájajúcej balkón s priľahlou plochou, možno dokonca uvažovať o zväčšení plochy balkóna.

04.jpg

05.jpg

Foto: balkon4life.ru