Archív

Ako má vyzerať kufrík každého domáceho majstra?

Považujete sa za domáceho kutila, alebo poruchy v domácnosti nechávate na odborníkov? Tak či onak, v prípade, že vznikne nejaká jednoduchá závada, je lepšie mať po ruke aspoň základné náradie na jej opravu. V mnohých prípadoch stačí len zatiahnuť skrutku, prípadne utesniť tesnenie a závada je opravená. Ako by mal teda vyzerať kufrík domáceho majstra v každej domácnosti? Čo by v ňom nemalo chýbať?

rsz-image3-17-.jpg

Čo by mal kufrík domáceho majstra obsahovať

V prvom rade je treba povedať, že ak bývate v paneláku, vaše základné pracovné náradie bude oveľa skromnejšie, ako keď bývate v rodinnom dome a máte zvlášť malú dielničku. Iné náradie na vás bude čakať na chalupe a iné zas v jednoizbovom byte. Nezáleží totiž len na tom, čo všetko budete pravdepodobne potrebovať, ale aj na úložnom priestore, ktorý máte k dispozícii.

Skrinky či boxy na náradie sú veľmi praktické. Pri ich tvorbe či kúpe je vhodné najskôr si zistiť, koľko vecí vlastne budeme potrebovať a podľa toho si vyberať aj veľkosť boxu na náradie. Kufríky si viete kúpiť buď prázdne, alebo rovno už s náradím. Čo by mal teda obsahovať kufrík každého domáceho majstra?

rsz-image2-14-.jpg

Rôzne druhy kľúčov

Súčasťou každého vybavenia domáceho majstra by mali byť rôzne druhy kľúčov. Montážne kľúče bývajú určené väčšinou na šesťhranné hlavy skrutiek a matíc, prstencové kľúče zase obopínajú hlavu skrutky po celom obvode. Rúrkové kľúče využívame najmä na prácu so skrutkami a maticami, ktoré sú umiestnené veľmi hlboko a momentové kľúče slúžia na doťahovanie skrutiek presne stanovenou silou.

TIP: Pri kupovaní kľúčov je vhodné zamerať sa na tie kvalitnejšie, nakoľko sú matice aj kľúče vyrobené podľa normy, ktorú tie lacnejšie verzie nespĺňajú.

Spojovací materiál

Pod spojovacím materiálom si predstavte rôzne druhy matíc, klincov, skrutiek, vrutov a závitových tyčí. Slúžia k spájaniu dvoch a viacerých častí nábytku či rôznych materiálov a najmä v domácnosti sa nám často stane, že nám nejaká matica, klinec či skrutka odrazu chýba a treba ju nahradiť novou.

rsz-image1-15-.jpg

Kliešte

Ďalším náradím, bez ktorého sa žiadny domáci kutil nezaobíde, sú kliešte. Existuje množstvo typov klieští, napríklad bočné cvikačky, kombinované či prestaviteľné kliešte, prípadne nitovacie. Podľa potreby je vhodné mať doma aj štikacie kliešte.

TIP: Pri ich kúpe si všímajte ich tvar a manipulácia. Tvar by vam mal sedieť do ruky a manipulácia s nimi by pre vás mala byť jednoduchá.

Skrutkovač

Skrutkovače sú takisto veľmi dôležité, nakoľko prstami skrutku nedotiahnete. Potrebujete mať pritom aspoň tri skrutkovače, a to od 4 do 10 mm. Existujú aj univerzálne skrutkovače s nadstavcami. Pri ich kúpe však platí to isté ako pri kliešťoch. V dlani by vám skrutkovač nemal kĺzať a ani sa zadierať do pokožky. Preto sa vyhnite lacnejším verziám a radšej vsaďte na kvalitu.

TIP: V poslednej dobe sa často používajú akumulátorové skrutkovače, kde si viete nastaviť krútiaci moment či to, akým smerom bude krútiť.

Meter a vodováha

Meter a vodováha je akýmsi must have, prosto to musíte mať. Patrí to k základnému vybaveniu. Meter aj vodováhu pritom môžete mať rôznej dĺžky. Pri metroch je vhodné mať aj krajčírsky, aj zvinovací meter. Výborným pomocníkom môže byť takisto meter s vodováhou či laserový meter.

rsz-image4-13-.jpg

Kladivo

Kladivo si zaobstaráme podľa toho, na čo ho potrebujeme. Na skladanie nábytku vám stačí gumené kladivo, pričom najčastejšie sa používa priemer 50 až 60 mm. Takisto sa vám môže zísť zámočnícke kladivo.

Pílky

Pri práci s drevom či kovom využijeme rôzne druhy pílok. Tie s hliníkovým rámom bývajú ľahšie. Najviac sa uplatňujú ručné pílky, ale niektorým kutilom sa budú hodiť aj stacionárne strojové píly. Pri orezávaní stromov sa nezaobídete bez motorovej reťazovej píly, ktoré dosťa buď na elektrinu, alebo na benzín.

TIP na záver: Vytvorte si doma zaujímavé a estetické označenie domu či chalupy. Ako na to sa dozviete tu