Archív

Prútikárstvo – hobby s nádychom tajomna

Zdalo by sa, že prútikárstvo zaniklo s nástupom oveľa presnejších meracích technológií. Pravdou je, že sa v ostatných desaťročiach stalo koníčkom, ktorému prepadli mnohí. O tom, čo je prútikárstvo a k čomu slúži virguľa sa dočítate v nasledujúcich riadkoch a zároveň vám poradíme, ako si otestovať vaše vlastné prútikárske vlohy.

b3e0da36-f791-4187-bf60-a0966181e2f5-640x457.jpg

Už v starovekom Egypte a Číne sa tešilo prútikárstvo veľkému záujmu. Ak sa budeme zaoberať históriou v našej časti sveta, nesmieme zabudnúť na Georgiusa Agricolu, nemeckého mysliteľa a mineralóga, ktorý už v 16. storočí popísal prútikára hľadajúceho kovy pojednaní o baníctve pod názvom „De re metallica“ (o kovoch). Agricola zastával názor, že prútikárstvo musí byť založené na nejakom osobnom nadaní a verte či nie, práve tento fakt nedokáže ani naša moderná veda prehltnúť. Lenže na druhej strane musíme zobrať do úvahy fakt, že ono to u mnohých ľudí, ktorí zoberú do rúk virguľu, funguje. Dodnes však väčšina vedcov sotva dokáže akceptovať, že prútikár dokáže reagovať pomocou tohto nástroja na vodu, prúdiacu pod zemou. Čo potom s predstavou, že by takýto človek dokázal nájsť aj nehybné materiály a dokonca vedel rozlišovať medzi kovmi! 
Prútikárstvo tak dones nesie so sebou biľag mágie, okultizmu či šarlatánstva. A možno práve preto sa stalo koníčkom ľudí, ktorí si „len“ chceli niečo tajomné vyskúšať a po čase zistili, že dostali viac, než na začiatku experimentu očakávali.
Apropo. Na Slovensku sa dodnes využíva prútikárstvo na hľadanie miesta, na ktorom treba vykopať studňu

Ako začať?

Nadšenci, venujúci sa prútikárstvu tvrdia, že schopnosť pracovať s virguľou má takmer každý z nás. Túto zručnosť sme vraj kedysi mali všetci, len sme ju v priebehu storočí podcenili a nakoniec stratili. Môžeme sa ju však znovu naučiť, chce to len čas, trpezlivosť, vieru v samého seba a svoju intuíciu a tiež prútik čiže virguľu .
Klasická virguľa mala podobu rozdvojenej vetvy, zvyčajne z liesky, jaseňa či vŕby. Dnes možno virgule rôznych tvarov a z rôznych materiálov kúpiť v špecializovaných predajniach, čajovniach alebo na internete. Môžete si ju však vyrobiť aj sami – stačí k tomu napríklad obyčajný pevný drôt.

Virguľa v tvare L

Z drôtu si pripravíme dve ramená virgule tak, že rovný drôt s dĺžkou 40 – 45 cm ohneme v pravom uhle tak aby nám vznikli dve ramená. Dlhšie rameno by malo byť dlhé 25 až 30 cm, kratšie asi 15 cm. Konce dlhšieho ramena kvôli bezpečnosti ovinieme malým kúskom izolačnej pásky, alebo zahneme o 180°dovnútra. Kratšiu stranu môžeme, ale nemusíme potiahnuť tunelčekom z plastu, napríklad zo slamky, v ktorom sa virguľa môže voľne pohybovať. Toto riešenie je vhodné pre tých, ktorí majú sklony držať virgule príliš pevne.

l01.jpg

Virguľa v tvare „V“

Približne 40 cm dlhý kus drôtu zohneme v jeho strede tak, aby ramená zvierali vnôtorný uhol cca 30 °. Konce ramien s dĺžkou 1,5 zahneme smerom von približne v uhle 135 °. Tieto konce budeme držať pri pokusoch medzi palcami a prostredníkmi rúk.

Experimentujeme

Najvhodnejšou pomôckou pre prútikára – začiatočníka sú dve virgule v tvare L , s ktorými uspeje takmer každý. Ako ich používať?
Uchopte virgule za kratšie konce (najlepší priestor pre ich otáčanie získate, keď ohyb virgule spočíva na druhom článku ukazováka a kratšia časť „L“ je zaháknutá za prvý článok malíčka).
Virgule smerujú dopredu, lakte by ste mali mať pokrčené, ako keď kovboj drží pištoľ . Dôležité je, aby ste boli uvoľnení, pokojní a cítili sa prirodzene a voľne.

l-02.jpg

Potom sa zamerajte na to, čo hľadáte – napríklad prameň vody. Najdôležitejšou podmienkou pri tom je v duchu presne formulovaná otázka  – mala by byť krátka, zreteľná a jednoznačná a mala by znieť tak, aby na ňu odpoveď mohla byť áno, alebo nie.
Pomaly kráčajte vpred a čakajte na odozvu . Tá môže byť dvojaká: Prekríženie drôtov znamená obvykle kladnú reakciu, ich roztvorenie od seba negatívnu. Individuálne odchýlky sú však možné!
U virgule v tvare „V“ si budete musieť odozvu zistiť sami: uchopte ju medzi palec a prostredník a v duchu sa virgule spýtajte na otázku, na ktorú poznáte jednoznačnú odpoveď. Napríklad „Som muž?“ . Smer, ktorým sa virguľa pohne (doprava alebo doľava), potom už pre vás bude navždy platný. Nedajte sa zmiasť tým, že u niekoho iného môže byť odozva presne opačná!

Pomocou virgule môžete hľadať nielen vodný prameň, ale aj škodlivé zóny v príbytku, pre vás zvlášť vhodné potraviny , odpovede na najrôznejšie otázky … Najdôležitejšie pri tom je, aby ste neboli zaujatí vopred, nevytvárali si domnienky, ktoré by mohli odpovede skresliť.
Neodporúča sa tiež zaobchádzať s virguľami príliš opatrne. Manipulujte s nimi s očakávaním, že budú reagovať. Prajeme príjemnú zábavu.

03.jpg

Foto: milehighdowsers.org,Wikimedia Commons, youtube