Je úplne jedno, v ktorom ročnom období budete čítať tento článok, nakoľko podstatnou časťou premeny záhrady je dokonalé plánovanie. Spôsobov, ktorými je možný „tunning“ okolia príbytku na miesto, kde budete túžiť tráviť maximum času je veľmi veľa. My vám predstavíme 6 dokonalých nápadov na zmenu.
1. Terasa
Nie je jednoducho možné, aby sme si naplno vychutnali pobyt na čerstvom vzduchu v tesnej blízkosti vášho príbytku bez toho, aby sme mali k dispozícii miesto, kde si môžeme sadnúť a pokojne relaxovať. Terasa je na to ideálnym miestom a pri jej stavbe nemusíme brať do úvahy to, že náš dom stojí napríklad v svahu, či máme na pozemku veľké terénne nerovnosti. Všetko môžeme využiť vo svoj prospech.
2. Malý grilovací kút
Vonkajšia kuchyňa je snom mnohých z nás, no vysoké náklady na jej vybudovanie nás často odradia a tak si vystačíme s jednoduchým grilom na kolieskach. Nastal čas vymeniť ho za pevnú verziu. V záhrade existujú miesta či zákutia, ktoré môžeme skvelo využiť nielen za pevný gril, ale spojiť ho tiež s miestom na posedenie. Nemusíme pritom nejako veľmi zvláštne zasahovať do dizajnu záhrady či vypiľovať stromy.
3. Vonkajšia sprcha
Môžeme vytvoriť sprchovací kút, ktorý budeme zbožňovať. Pre sprchu by sme mali zvoliť miesto, na ktoré dopadá maximum slnečných lúčov. Vďaka tomu si budete môcť jej služby užívať od apríla až do septembra. Samotná inštalácia je veľmi jednoduchá. A napojenie na vodovodný systém tiež. Stačí sprchu prepojiť s vodovodným kohútikom pomocou rýchlospojok a záhradnej hadice. Alebo môžeme využiť klady solárnej sprchy. Tie oceníme kdekoľvek v záhrade, pri rekreačnom objekte, ale aj pri bazéne.
4. Jazierko či kúpacie jazero
Nemusí byť len snom. Pokročilé technológie výroby jazierkových výliskov či veľkoplošných fólií umožňujú vytvoriť si vodnú plochu kdekoľvek v záhrade.
5. Svieže záhony
Súčasťou každej záhrady by mal byť kvetinový záhon. Ideálne trvalkový, pretože sa oň nemusíme až tak starať. Založiť si však môžeme aj sezónny záhon, ktorý budeme každoročne obmieňať. Treba však vždy zohľadniť podmienky daného miesta (a to najmä svetlo, typ a vlhkosť pôdy). Do úvahy treba brať aj veternosť, pretože kvety niektorých trvaliek sú krehké a pri trochu silnejšom vetre sa lámu. Vo všeobecnosti sa neodporúča vytvárať záhony na svahovitom pozemku, a to pre problém s ich udržiavaním, treba vytvoriť terasy.
6. Záhradné sedenie
Nemyslíme tým nákladnejšie stavby altánkov so strechami. Ak máme v záhrade miesto, kde stromy po väčšiu časť dňa vrhajú silnejší tieň, máme vyhraté. Vytvoriť pokojné miestečko na tichý rozhovor alebo na chvíľu s knižkou nie je problém. Stačí umiestniť pohodlnú lavičku či stoličky tam, kde sa nám práve páči, kde niečo kvitne a vonia, kam nie je odnikiaľ vidieť, v podstate kamkoľvek, kde je nám v tej chvíli dobre. Základom je pevná záhradná dlažba.
BONUS
Plánovanie záhradného posedenia
================================
V mestskej záhrade a v blízkosti rodinných domov si zvolíme namiesto ohniska skôr grily alebo kozuby. Môžeme si vyberať z množstva rozličných typov a zhotovení, zväčša je to kombinácia murovaného ohniska a kovového dymovodu. Ten by mal byť dostatočne vysoký, aby dym dobre odvádzal, ideálne dva-tri metre. Zvážte aj, kam dym odvádzate, aby nevznikali zbytočné susedské nezhody alebo fľaky na novej fasáde. Nad sedením zvyčajne budujeme pergoly – voľné, ktoré obrastú popínavými rastlinami, alebo zastrešené napríklad textilnými či plastovými plachtami. Ak chceme byť pri využívaní takýchto miest čo najmenej obmedzovaní rozmarmi počasia, je ideálne ich pevne zastrešiť Tu však už musíme vyberať tvar a krytinu s citom, aby takáto stavba s pozemkom a domom naozaj ladila. Najlepšie riešenie je zopakovať farby, materiály a tvary použité na dome.
Nemusíme sa však báť vyskúšať niečo nové. Besiedky s moderným dizajnom sú tiež očarujúce.
Foto: novate.ru, classpic.ru
Zanechať odpoveď