Počuli ste už o rastline s názvom nádchovník? Jej pestovanie nie je náročné a okrem pomoci s dýchacími problémami, nádchou a prechladnutím vyženie táto rastlina z vášho bytu otravné potravinové mole.
Zakorenené rastlinky nádchovníka sa dajú kúpiť počas celého roka v mnohých kvetinárstvach, aj cez internet. Je výhodnejšie kúpiť ich takto, ako by sme ich mali pestovať so semienok.
Čo je nádchovník?
Má viacero pomenovaní: Kubánske oregano, Mexický eukalyptus alebo poslovenčený český rýmovník, teda nádchovník. K najlepším druhom patrí nádchovník purpurový ( Plectranthus purpuratus ) a nádchovník citrónový ( Plectranthus amboinicus . Z oboch môžeme pripraviť výborný zdravotný čaj proti nachladnutiu: jeden až tri čerstvé lístky zalejeme vriacou vodou, po 3 minútach čaj precedíme a pijeme teplý. Najlepšia je vždy čerstvá dávka. Nádchovníkový čaj pomáha aj pri astme, žalúdočných ťažkostiach a vysokom krvnom tlaku. Využijeme ho aj na drobné poranenia, ako sú odreniny, štípance a popáleniny. Upokojuje tiež bolesť a urýchľuje proces hojenia. Rastlina okrem silíc obsahuje vitamín A a C. Nádchovník sa uplatní aj v kuchyni, používa sa ako bylinka do zeleninových šalátov, pri výrobe marinád a na dochutenie mäsa, najmä diviny.
Dokáže divy aj ako čerstvá rastlina
Listy nádchovníka voňajú po medovke, mäte a tiež gáfri. Obsahujú silné esenciálne silice, ktoré uvoľňujú upchatý nos. Môžeme nimi okrem prípravy liečivého čaju prevoňať bielizeň či odohnať potravinové mole.
Keď sa hlási prechladnutie, môžeme ako prvú pomoc rozmliaždiť v prstoch niekoľko lístkov a inhalovať ich vôňu. Alebo ich zabaliť do vreckovky a nosiť stále pri sebe. V miestnosti s nádchovníkom sa lepšie dýcha, rastlina navyše odpudzuje nepríjemný hmyz, hlavne muchy, komáre a vošky. Priedušné látkové vrecúško s rozdrvenými listami pomáha dokonca aj proti moliam v potravinách, ich silná vôňa by ich mala odradiť. A vrecúško so sušeným nádchovníkom možno použiť i k prevoňaniu bielizne.
Pestovanie
Pestovanie nádchovníka ako izbovej rastliny je jednoduché, dobre porastie aj pri minimálnej starostlivosti a skúsenostiach. Jeho veľkou výhodou je, že dobre toleruje podmienky mestských bytov, a to aj v zimnom období, kedy väčšina izbových trpí. Nádchovník má rád slnečné stanovištia, ideálne je pestovanie na východnom alebo západnom okne. Rastlina dobre znáša aj suchý vzduch, nemusíme ju rosiť, zalievame bežným spôsobom, len nenechávame premokrený substrát.
Nádchovník miluje letnenie a pobyt vonku mu cez leto veľmi prospieva; kvetináč môžeme umiestniť na stôl na terase alebo na balkóne. Najlepšia je východná dispozícia, ale poradí si aj s polotieňom. Na jeseň ho však musíme včas preniesť do vnútra, pretože neznáša vlhko a chlad. Vytvára dlhé výhony, ktoré majú poliehavý charakter rastu. Pokiaľ ho umiestnime na okraj parapetu alebo na malý stolík, vytvorí mnohokrát až meter dlhý previs. Výhony ale tiež môžeme vyväzovať k zvislej opore alebo ich ľubovoľne tvarovať.
Množenie (zaštipovanie)
Aby rastlina pôsobila stále pekne a kompaktne, je potrebné pravidelne zaštipovať výhony a podporovať tak ich rozvetvovanie a košatenie. Odstrihnuté časti možno kedykoľvek použiť na množenie, výhonky veľmi dobre korenia aj v pohári s vodou. Vo chvíli, keď sa objavia dlhšie korienky, rezy presadíme do malých kvetináčov. Používame buď hotový substrát k množeniu, alebo zmes rašeliny a perlitu. Čerstvo presadené rastlinky je lepšie pre zachovanie mikroklímy a hlavne vysokej vlhkosti opatriť priehľadným krytom. Výborný je domáci miniskleníček, cez kvetináče tiež môžeme pretiahnuť mikroténové vrecko. Akonáhle začnú narastať a vyrážať nové výhony, kryt odstránime. Malý nádchovník v peknom kvetináči môže byť aj dobrým a praktickým darčekom.
Foto: ethnoplants.com
Zanechať odpoveď