Jedni ich považujú za gýč, druhí by si nimi vyzdobili celú záhradku. Reč je o kamenných záhradných dekoráciách, figúrkach aj kvetináčoch. Naučíme vás, ako sa dá obyčajný plast premeniť na kameň.
Štýlové kamenné figúrky a kvetináče dodajú originálny vzhľad každej, aj najmenšej záhrade. Vyzerajú skvelo na balkóne a dokonca aj na parapete.
Zohnať skutočnú kamennú záhradnú výzdobu vôbec nie je ľahké a lacné! Dôvtipný „know-how“ a najjednoduchšie materiály však môžu z obyčajného plastu urobiť z ušľachtilú žulu či pieskovec. Ak ste sa rozhodli pre figúrky a kvetináče, ktoré prejdú transformáciou, budete potrebovať len niekoľko pomôcok a k nim „zázračnú substanciu“ – univerzálny stavebný tmel. Poďme tvoriť!
V prvom kroku sa odporúča použiť vrchnú kryciu farbu pre plasty (ideálne v spreji). Môžete si ju kúpiť v obchodoch pre motoristov. Plastové výrobky opatrne nafarbite a nechajte dôkladne uschnúť. Ak je plast hladký, musí sa pred základným náterom zdrsniť brúsnym papierom.
Pre ďalšiu fázu práce bude potrebný
Rozrobte si malé množstvo tmelu v starej plastovej nádobke a pridajte do neho trochu čiernej akrylovej farby. Dobre premiešajte. Tmel je sám o sebe svetlý, po rozmiešaní by mal mať tmavošedú farbu. Teraz je potrebné výrobky pokryť prvou vrstvou tónovaného tmelu. Je vhodné ho naniesť v tenučkej vrstve pomocou starého štetca. Ak by bol veľmi hustý, môže sa rozriediť trochou vody, ale nie veľmi. V tejto fáze je veľmi dôležité vyplniť tmelom hlavne všetky (aj tie najmenšie) záhyby zárezy a drážky. Pre ľahšiu aplikáciu môže byť prvá vrstva nanášaná malou špachtličkou a potom rozmazávaná po povrchu okrúhlym štetcom.
Po nanesení prvej vrstvy necháme tmel vyschnúť, nemusí však byť úplne vytvrdnutý. Potom si pripravíme druhú zmes tmelu. Pridajte do neho čiernu farbu tak, ako pri miešaní prvého lepidla, len o čosi menej. Tento krát by bolo dobré pridať navyše kvapku žltej farby – to spôsobí, že odtieň kameňa bude teplejší – do „pieskovcova“. Túto vrstvu neaplikujeme úplne, ale snažíme sa vyplniť medzery a poskytnúť prirodzenú heterogenitu. Ak pracujete s malou figúrkou, môžete v tejto fáze použiť tenký štetec. Umožní vám to dostať sa na najneprístupnejšie miesta.
Do tretej vrstvy pridajte ešte menej čiernej farby do tmelu, naopak, dajte viac žltej. Mal by mať svetlo šedý béžový odtieň. Táto vrstva sa aplikuje na záhradné figúrky na samostatných miestach, aby „kameň“ získal bohatšiu a komplexnejšiu farbu. Nechajte výtvor dôkladne zaschnúť. Vezmite malý brúsny papier a opatrne prebrúste. Potom prach očistite štetcom či kefou. Nakoniec namiešajte bielu a trochu žltej akrylovej farby a pomocou suchej kefy prejdete cez najvýznamnejšie miesta a povrchu. Ak máte zelenú farbu, môžete simulovať mach.
Aby sa produkt chránil pred vonkajšími vplyvmi, je žiaduce pokryť ho vrstvou matného laku vhodného na vonkajšie použitie. Nechajte figúrky a kvetináče plne vyschnúť. Teraz nikto neuhádne, akou neuveriteľnou premenou tieto veci prešli.
Foto: Youtube |My DIY life
Zanechať odpoveď