Archív

Vlhko po dažďoch a mach v trávniku. Vieme, ako s ním zatočiť

Krásny trávnatý porast je pýchou každého záhradkára. Nech je trávnik akokoľvek rozsiahly, nevyhnutné je zabezpečovať optimálnu výživu a pravidelnú údržbu. Inak sa môžete na dlhé roky pasovať s nežiaducimi machmi, ktoré sa „rozlezú“ aj po pevnejších plochách. Ako teda účinne bojovať s machom v záhrade? Dočítate sa o tom už v tomto článku.

Charakteristika machov

Machy patria k živým organizmom, vyskytujú sa na „periférii“ jednotlivých druhov rastlín. Na rozdiel od nich majú špecifické štruktúry bez cievneho, koreňového a drevnatého systému. Bez týchto biogénnych foriem sa tak stávajú náchylnejšie na vysychanie, a preto sú pre ne vhodné vodné biotopy, vlhké a tienisté miesta. Samozrejme, aj medzi nimi nachádzame výnimočné druhy.

pr1.jpg

Záhradkárom spôsobujú problémy v trávnikoch, ale aj na chodníkoch, terasách či strechách. Machy čerpajú živiny buď priamo zo substrátu, alebo najmä na jeseň a počas zimy je ich hostiteľom vlhké lístie.

Aké vonkajšie podmienky im najviac vyhovujú?

Z uvedeného vyplýva, že je to najmä zamokrené prostredie, v tieni, môže ísť aj o bezprostrednú blízkosť ihličnanov a tují na silne kyslých a zaťažovaných (zhutnených, ílovitých) pôdach. Dobre však znášajú aj extrémne výkyvy počasia – ak obdobie dažďov okamžite vystriedajú vysoké teploty a sucho. Presne tento sumár podmienok je nepohodlný pre rast a výživu tráv. Machy si v ich životnom prostredí začnú zakladať svoje vlastné, čo nie je jednoduché potlačiť.

Kde je mach, tam nie je trávnik v dobrej kondícii

1. Nedostatok živín a ich vzájomná nerovnováha v substráte – „podvýživu“ spôsobuje slabé zásobovanie dusíkom a vápnom (optimalizuje pH pôdy, pozor však na prevápnenie). Posilnenie trávnika jednoducho zabezpečí hnojivo proti machu, ktoré zároveň urýchľuje regeneráciu a všetky voľné miesta sú zapojené do základného porastu.

pr2.jpg

Náš tip – v súvislosti so zdravým porastom uvádzame, že na dosev trávnika je ideálne jesenné obdobie. Ak chcete pokryť čo najviac holých miest pred zimou, tak pre zapustenie tráv vyhovuje tak vlhkosť, ako aj miernejšie (nie extrémne) teploty. Následne, teda až na jar aplikujeme podľa potreby expertné prípravky proti machu. Nové receptúry sú vhodné pre všetky druhy trávnikov a sú založené na zelenej skalici (s obsahom síranu železnatého). Železo je výživným stopovým prvkom pre trávniky, no „nepohodlným“ pre machy.

2. Nevhodný spôsob kosenia –pred každým kosením si nastavte výšku kosenia na 3 až 5 cm. Príliš nakrátko spomaľuje trávnik pri vlastnom zahusťovaní, a v tom ho „predbehne“ mach.
Pozor aj na nadbytočné mulčovanie. Je to síce trend, ale majte na pamäti, že rozhádzaná tráva potrebuje čas rozložiť sa. Inak sa vytvorí nepriepustná vrstva, čo bráni vo výžive a v raste trávnika.

3. Trávnik je príliš zaťažovaný (napr. na plochách športovísk). Jednoznačným riešením je pravidelné prevzdušňovanie –spôsob vertikulácie (ručný alebo motorový záhradný vertikulátor na „vyčesanie“ trávnej plochy od buriny, machu a iných škodlivých zložiek).
Bežnou náhradou sú aj rýľovacie vidly, pomocou ktorých sa postihnuté miesta dierkujú do hĺbky 12 cm. Takéto rozhranie sa necháva aj medzi susednými radmi. Zvýšenú efektivitu dosiahnete profesionálnym, strojovým dierkovaním, čo sa označuje ako aerifikácia. Ide však o dosiahnutie rovnakého cieľa – prevzdušniť pôdu a zlepšiť vodný režim koreňového systému tráv. Častým zavŕšením týchto metód je aj pieskovanie (typické na ílovitých pôdach). Takto vzniknuté otvory sa vyplnia pieskom, ktorý podporuje vzdušnosť a optimálny odvod vody.

4. Extrémne zamokrenie – čo s tým? – ak sa voda drží len na povrchu, na odvádzanie stačí menší kanálikový systém. Pod povrchom sa už musí vybudovať drenážny systém (samozrejme, pod odborným dohľadom).

pr3.jpg

Uvedené príčiny a návrhy na ich odstránenie sú dôkazom, že považovať samotnú vlhkosť v pôde za podpornú pre rast machu, je nedostatočné. Ide o tucet ďalších okolností, ktoré súvisia s výživou a kvalitou bežných záhradných prác.